IRC otwiera Centrum Społecznościowe „Vchasno” w Katowicach dla kobiet, dziewcząt i dzieci z Ukrainy

Karol Popko
Dzieci, Polska, Ukraina | 31 października 2023
Komentarze 0
Nowy dom kultury „Vchasno” w Katowicach-PL Tamara Kiptenko dla IRC

International Rescue Committee (IRC) w środę, 25 października w Katowicach, oficjalnie otworzyło Centrum Społecznościowe „Vchasno” (z ukraińskiego: w samą porę) dla kobiet, dziewcząt i dzieci z Ukrainy.

Nasze obawy budzą długotrwałe skutki stresu i traumy, zwłaszcza u dzieci i młodzieży z Ukrainy,

− mówi Mariya Kaloyeva, managerka centrum.

W naszym centrum wszyscy są mile widziani. Mamy specjalne, pełne zabawek i książeczek, miejsce dla dzieci, a także interesujące zajęcia dla kobiet, dziewczyn i najmłodszych. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której każdy czuje się bezpiecznie, może przyjść, poprosić o wsparcie, zwrócić się z problemem albo po prostu pobyć z ludźmi, bo czuje, że to jego społeczność,

− dodaje.

Centrum oferuje kompleksowe programy dla kobiet i dzieci, w tym:

  • Bezpieczne Miejsce Rozwoju Dla Dzieci: Sprzyjające środowisko, w którym dzieci i nastolatki mogą uczyć się, rozwijać i czuć się bezpiecznie. Zapewniamy wsparcie psychospołeczne oraz zajęcia rekreacyjne, w tym sesje artystyczne i rzemieślnicze, swobodne zabawy, muzykę i medytację. Będą także prowadzone dyskusje na tematy interesujące dzieci, sesje informacyjne i warsztaty na temat wyrażania swojego zdania.
  • Bezpieczne Miejsce Dla Kobiet i Dziewcząt: Miejsce wsparcia, które oferuje kobietom i dziewczynom fizyczne i emocjonalne poczucie bezpieczeństwa. W ramach wsparcia psychospołecznego oraz zajęć rekreacyjnych będą prowadzone warsztaty rozwijające umiejętności życiowe, zajęcia z rękodzieła, medytacji, muzyki oraz technik relaksacyjnych. Będą również organizowane sesje informacyjne na temat praw i procedur prawnych, a także dyskusje na temat bezpieczeństwa, zdrowia i działań na rzecz praw kobiet. Równość płci, odporność i wzmacnianie będą w centrum tych działań.

Source: IRC

Wszystkie usługi i zajęcia oferowane przez centrum są bezpłatne. Aby uzyskać więcej informacji lub zarejestrować się, osoby zainteresowane mogą odwiedzić biuro przy ul. Korfantego 2/185 w Katowicach lub skontaktować się pod numerem +48 732 106 484. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

IRC wspiera osoby z Ukrainy w Katowicach i na Śląsku od lutego 2023 roku, kiedy to we współpracy z partnerem, Fundacją Innowacja i Wiedza, otworzyło Centrum Integracji i Wsparcia „Krok do Pracy”. Ukraińcy i Ukrainki mogą tam znaleźć wsparcie w dążeniu do bezpiecznego i stabilnego zatrudnienia.

Wszystkie informacje o programach i wydarzeniach oferowanych przez IRC są dostępne na Telegramie: International Rescue Committee Poland (IRC).

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *