Ukrposhta i Poczta Polska obniżyły 4-krotnie koszt dostawy paczek

Irina Turaieva
Polska, Ukraina | 31 grudnia 2022
Komentarze 0
Dostawa paczek do Polski przez Ukrposhta Source: mistonadbugom.com.ua

Ukrposhta, w ślad za Pocztą Polską, zapowiedziała znaczną obniżkę taryf na przesyłki. Sprawdź, ile będzie kosztowało wysłanie paczek z Ukrainy do Polski i z Polski do Ukrainy!

Ukrposhta obniżyła taryfy na wysyłanie paczek z Ukrainy do Polski o 75%

We wtorek, 27 grudnia 2022 roku, służba prasowa głównego ukraińskiego operatora pocztowego Ukrposhta poinformowała o obniżeniu o 75% kosztów swoich taryf na wysyłanie paczek z Ukrainy do Polski. Redukcja nastąpi od 1 stycznia 2023 roku i będzie logiczną kontynuacją pogłębiającej się współpracy Ukrposhty i Poczty Polskiej, która nasiliła się wraz z początkiem wojny rosyjsko-ukraińskiej, kiedy to miliony ukraińskich uchodźców przekroczyły granicę ukraińsko-polską i otrzymały w Polsce status tymczasowej ochrony.

Zdaniem prezesa zarządu Poczty Polskiej Krzysztofa Falkowskiego:

Współpraca Poczty Polskiej i Ukrposhta jest konieczna, aby zaoferować naszym klientom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie szeroki zakres niezbędnych usług, zwłaszcza w tak trudnym czasie, kiedy trwa wojna. Od samego początku konfliktu z Rosją staramy się wspierać ukraińskich pocztowców międzynarodowymi rozwiązaniami logistycznymi.

Należy przypomnieć, że 75% obniżka taryfy nie jest pierwszym działaniem ukraińskiego operatora pocztowego mającym na celu wsparcie obywateli Ukrainy, którzy stali się przymusowymi migrantami w Polsce po 24 lutego 2022 roku. W okresie wiosenno-letnim 2022 roku (od 11 marca do 30 czerwca) Ukrposhta prowadziła już program promocyjny „Paczka z domu”, w ramach którego Ukraińcy, którzy pozostali na Ukrainie, mogli wysyłać swoim krewnym i znajomym, którzy wyjechali do Polski z powodu wojny, rzeczy osobiste z 70% zniżką. Jak zaznaczono na stronie operatora, podczas kampanii Ukrposhta dostarczyła do Polski 502 tony przedmiotów. Rozwija się również sieć biur Nova Poshta w Polsce.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie przesyłki objęte są preferencyjnymi taryfami Ukrposhta?

Przypominamy, że obniżenie stawek pocztowych Ukrposhta o 4 razy w stosunku do aktualnych kosztów wysyłki z Ukrainy do Polski oraz nowe preferencyjne taryfy dotyczą paczek, które są wysyłane na warunkach EMS (Express Mail Service). Warto przypomnieć, że Express Mail Service to usługa przyspieszonej dostawy międzynarodowej. Jest on przetwarzany na zasadzie pierwszeństwa zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Ponadto, zgodnie ze standardami Powszechnego Związku Pocztowego, przesyłki EMS w kraju przeznaczenia są dostarczane na adres odbiorcy. Standardowy czas dostawy przesyłek EMS z Ukrainy do Polski wynosi 7-14 dni.

Ile będzie kosztować wysłanie paczki z Ukrainy do Polski?

Jak informuje ukraiński operator pocztowy, od 1 stycznia 2023 roku koszt usług Ukrposhta za wysłanie paczki z Ukrainy do Polski wyniesie.

 • za paczkę o wadze do 1 kg − 6 USD;
 • za paczkę o wadze do 10 kg − około 8,85 USD;
 • dla paczki o wadze do 20 kg − do 12,5 USD.

Co ważne, preferencyjne stawki będą takie same zarówno dla klientów detalicznych, jak i korporacyjnych. Czyli powyższe ceny będą dotyczyły zarówno paczek z np. rzeczami osobistymi, jak i przesyłek handlowych − jeśli np. sprzedajesz jakieś towary na polskich stronach internetowych i będziesz je wysyłał do kupujących w Polsce.

Jak wysłać paczkę przez Ukrposhta z Ukrainy do Polski po obniżonej stawce?

Aby wysłać paczkę przez Ukrposhta z Ukrainy do Polski po obniżonej stawce, nie trzeba spełniać żadnych specjalnych warunków. Może to zrobić każdy klient ukraińskiego operatora pocztowego, który tego potrzebuje. Możesz zorganizować wysyłkę po obniżonej stawce, wybierając najwygodniejszą z trzech dostępnych metod:

 • w najbliższym stacjonarnym biurze Ukrposhta;
 • w osobistym koncie internetowym na stronie operatora pocztowego;
 • za pomocą aplikacji mobilnej Ukrposhta.

Warto przypomnieć, że wysyłając przesyłki poprzez aplikacje online Ukrposhta, klient może otrzymać dodatkowy rabat na usługi operatora pocztowego − 3%.

W październiku Poczta Polska obniżyła o 75% taryfy za wysyłanie paczek z Polski na Ukrainę

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Poczta Polska, podobnie jak wiele polskich struktur rządowych i pozarządowych, wspiera naród ukraiński. Przypomnijmy, że przez pewien okres czasu główny operator pocztowy Polski:

 • możliwość bezpłatnego wysyłania na Ukrainę paczek o wadze do 20 kg
 • świadczyła usługi logistyczne podczas akcji na rzecz ukraińskich uczniów „Szkoła Dla Was”;
 • uczestniczyła w transporcie pomocy humanitarnej.

Dzięki porozumieniom zawartym pomiędzy Pocztą Polską a Ministerstwem Finansów przesyłki z pomocą humanitarną dla Ukrainy, które zostały wysłane spoza Unii Europejskiej i dotarły do magazynu POL-CEL w Chełmie, do 30 czerwca br. nie podlegały po stronie polskiej żadnym opłatom celnym, podatkowym i pocztowym. A 25 marca na znak wsparcia i solidarności z Ukrainą „Poczta Polska” wydała specjalny znaczek pocztowy „Jesteśmy z Wami!”.

Kolejnym krokiem przyjaznego wsparcia ze strony Poczty Polskiej była nowa umowa z Ukrposhta. Na mocy porozumienia nastąpiło znaczne obniżenie taryf na wysyłanie paczek na Ukrainę, które weszło w życie 5 października br. Decyzja ta wynika bezpośrednio z Memorandum o współpracy, które polscy i ukraińscy narodowi operatorzy pocztowi podpisali 16 sierpnia 2022 roku. Główne postanowienia podpisanego dokumentu obejmują pogłębienie współpracy w zakresie usług pocztowych oraz intensyfikację istniejących partnerstw w celu ułatwienia procesu zakupowego obywatelom Polski i Ukrainy, a także wzmocnienie roli operatorów na ich rynkach krajowych. Sprawdź inne sposoby jak możesz wysłać paczkę z Polski na Ukrainę.

Ile kosztują paczki z Polski na Ukrainę?

Dzięki wprowadzonym w październiku 2022 roku zmianom, klienci operatora pocztowego Poczty Polskiej od kilku miesięcy płacą do 75% taniej za doręczenie paczek EMS. Jak zauważył wiceprezes zarządu polskiego operatora pocztowego Andrzej Bodzoni:

Poczta Polska stale współpracuje z Ukrposhta, aby zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania. We współpracy z Ukrposhta przygotowaliśmy specjalną ofertę z bardzo korzystnymi warunkami cenowymi.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do tłumaczenia na telefon

I to jest prawda. Poczta Polska w swoim cenniku wprowadziła preferencyjne taryfy dla przesyłek EMS na Ukrainę w czterech przedziałach wagowych. Taryfy ulgowe Poczty Polskiej dotyczą wszystkich przesyłek EMS na Ukrainę, których łączna waga nie przekracza 20 kilogramów. W związku z tym, w zależności od wagi ładunku pocztowego, koszt nadania paczki z Polski na Ukrainę wynosi.

 • paczki o wadze do 1 kg − 42 zł
 • 1-5 kg − 52 zł;
 • 5-10 kg − 62 zł;
 • 10-20 kg − 82 zł.

Jak wysłać paczkę Pocztą Polską z Polski na Ukrainę po obniżonej stawce?

Paczkę na Ukrainę można nadać na preferencyjnych warunkach z każdego oddziału Poczty Polskiej świadczącego usługę EMS. Wykaz oddziałów, które świadczą usługę Przesyłki ekspresowej znajduje się w odpowiednim dziale na stronie internetowej „Poczty Polskiej”. Planując wysłanie paczki na Ukrainę należy pamiętać, że nie wszystkie placówki Ukrposhta działają obecnie w normalnym trybie. Dlatego przed wysłaniem warto sprawdzić, czy dane biuro (do którego należy podany adres) pracuje w pożądanym regionie. Informacje te można sprawdzić na stronie internetowej Ukrposhta.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *