Najlepsze aplikacje do tłumaczenia na telefon

Tetiana Sharapova
Aplikacje, Język | 17 listopada 2022
Komentarze 0
klawiatura komputerowa z dużym klawiszem translator-PL Source: Vista Create

Bariera językowa nie będzie aż tak dużym problemem, jeżeli pod ręką będziemy mieli telefon, który będzie mógł nam na bieżąco przetłumaczyć konkretne zwroty. Przygotowaliśmy listę najważniejszych aplikacji do tłumaczenia, które zdecydowanie ułatwią podstawową komunikację.

Google Translate

Prawdopodobnie nikogo nie powinno dziwić, że Tłumacz Google jest na pierwszym miejscu naszego zestawienia, bo to najbardziej popularna aplikacja do tłumaczeń na świecie. Na jej korzyść przemawia zarówno prosta obsługa, jak i wiele funkcjonalności. Aplikacja w wersji na telefony daje naprawdę masę możliwości. Możemy wpisywać tekst za pomocą klawiatury lub nawet ręcznie. Ponadto możemy robić zdjęcia określonych tekstów, np. ulotek czy książek, a aplikacja automatycznie przetłumaczy nam tekst na wybrany język. Ma ona również wbudowane wykrywanie mowy, dlatego zamiast używać klawiatury, możemy wypowiedzieć konkretne zdania, które chcemy przetłumaczyć, a aplikacja automatycznie je zapisze i przekonwertuje na wybrany język.

Najważniejszą dla nas funkcją może okazać się tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Umożliwia ona płynną konwersację dwóch osób. My wypowiadamy kwestie w języku rosyjskim lub ukraińskim, zostają one płynnie przetłumaczone na język polski, a osoba, która nam odpowiada po polsku, również jest automatycznie tłumaczona. Dzięki temu cała konwersacja może przebiegnąć w sposób płynny i nie trzeba cały przestawiać języków w aplikacji, ponieważ wszystko dzieje się automatycznie.

Korzyści Google Translate:

 • największa baza języków: ponad 100 opcji do wyboru
 • funkcja automatycznego wykrywania języka
 • możliwość zapisania języków i korzystania z nich, nawet gdy jesteśmy offline
 • tłumaczenie tekstów z obrazów
 • możliwość rozmowy w czasie rzeczywistym

Pobierz Google Translate dla Androida

Pobierz Google Translate dla IOS

Microsoft Translator

Microsoft Translator to proste w obsłudze rozwiązanie, które dodatkowo wizualnie jest bardzo ładnie zaprojektowane. Podobnie jak Google Translator, on również ma możliwość rozpoznawania głosu, tłumaczenia bezpośrednio po wpisaniu tekstu z klawiatury, jak również tłumaczenia tekstu ze zdjęć. Ta ostatnia funkcja działa jednak zdecydowanie lepiej w aplikacji Google Translate.

Unikalną funkcję, jaką wprowadził Microsoft Translator jest tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym. Odbywa się jednak ono na innej zasadzie niż w Google Translate. W przypadku tej aplikacji mamy możliwość połączenia kilku smartfonów, tak aby każdy mógł bezpośrednio tłumaczyć treść u siebie i automatycznie przesyłać wiadomość na smartfon rozmówcy.

Dodatkowo Microsoft Translator zastosował udogodnienie w postaci podstawowych zwrotów, których można użyć w wielu sytuacjach. Zostały one podzielone na kategorie (podróż i wskazówki, zakwaterowanie, posiłki itp.). Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wszystkie gotowe frazy pod ręką i nie musimy ich wpisywać lub wypowiadać bezpośrednio do translatora.

Zalety Microsoft Translator:

 • prosty i estetyczny design
 • łatwo dostępna lista podstawowych zwrotów
 • możliwość bezpośredniego łączenia się z innymi telefonami i odbywania konwersacji na żywo
 • opcja korzystania z aplikacji w trybie offline

Pobierz Microsoft Translator na Androida

Pobierz Microsoft Translator na IOS

DeepL

DeepL sam o sobie pisze, że tworzy najdokładniejsze i najbardziej zaawansowane tłumaczenia. I trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ tłumacz ten bardzo dobrze wychwytuje i tłumaczy nawet pewne niuanse językowe. Jego największą wadą jest jednak okrojona liczba języków. Google Translate może poszczycić się tłumaczeniami na ponad 100 języków, podczas kiedy Deepl oferuje ich zaledwie 28, wśród których jest język ukraiński. Aplikacja ma również okrojone funkcje, oferując jedynie opcję bezpośredniego tłumaczenia wpisanego tekstu, tłumaczenia tekstu mówionego oraz tłumaczenia tekstu ze zdjęcia.

Zalety DeepL:

 • zdecydowanie najlepszy i najdokładniejszy tłumacz
 • łatwa w obsłudze forma
 • możliwość tłumaczenia z mowy, z wpisanego tekstu oraz funkcja wgrywania obrazu

Pobierz DeepL na Androida

Pobierz DeepL na IOS

SayHi Translate

Jest to tłumacz stworzony przez firmę Amazon. To darmowe narzędzie, które ma wgrane ponad 90 języków. Na jego korzyść przemawia prosta obsługa, jak również możliwość rozmawiania w czasie rzeczywistym. To, co jest unikalne w SayHi, to możliwość dostosowania syntezatora mowy do naszych potrzeb. Możemy ustawić opcje tak, aby tłumaczony dźwięk z innego języka wypowiadany był przez kobietę lub mężczyznę. Możemy również dostosować tempo czytania do naszych potrzeb. Aplikacja umożliwia również wgranie zdjęcia i przetłumaczenie tekstu, który się na nim znajduje na wybrany przez nas język.

Zalety SayHi Translate:

 • dostosowywanie parametrów syntezatora mowy do własnych potrzeb
 • opcja tłumaczenia z wypowiadanych zdań, z obrazów oraz z wpisywanego bezpośrednio tekstu
 • opcja prowadzenia rozmów i tłumaczenia w czasie rzeczywistym

Pobierz SayHi na Androida

Pobierz SayHi na IOS

iTranslate

iTranslate to bardzo popularny translator dla telefonów. Może być używany nie tylko jako aplikacja do tłumaczenia, ale także jako słownik. Ponadto aplikacja iTranslate rozpoznaje dialekty. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób, które nie znają dobrze języka.

Zalety programu iTranslate:

 • szybko tłumaczy ponad sto języków;
 • w trybie tłumaczenia głosowego dostępny jest głos żeński i męski;
 • tłumacz może przełączać się między dialektami i tworzyć słowniki według dialektów.

Zobacz też: Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Pobierz iTranslate z Google Play.

Pobierz aplikację iTranslate z App Store.

Textgrabber

Textgrabber to słownik internetowy, który może tłumaczyć tekst z zadrukowanego papieru, tekst nagrany za pomocą głosu oraz tekst wprowadzony bezpośrednio w aplikacji. Ponadto może tworzyć linki, numery telefonów i wiele innych.

Zalety Textgrabbera:

 • tłumaczy ponad sto języków i ma możliwość sprawdzania pisowni;
 • obsługuje wprowadzanie głosowe i tłumaczenie ze zdjęć;
 • możliwe jest tłumaczenie bez połączenia z Internetem.
 • istnieje możliwość odczytywania kodów QR;
 • można dostosować czcionki.

Pobierz aplikację Textgrabbera z App Store.

All Language Translator Free

Ale All Language Translator Free da Ci możliwość przetłumaczenia słów lub zdań z niemal każdego języka na świecie. W końcu, jak piszą twórcy, aplikacja obsługuje wszystkie popularne języki.

Zalety All Language Translator Free:

 • obsługuje wszystkie popularne języki świata;
 • jest system wprowadzania danych głosowych;
 • istnieje możliwość udostępnienia tłumaczenia;
 • bardzo wygodny i prosty interfejs.

Pobierz All Language z Google Play.

Pobierz aplikację All Language z App Store.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.