Nova Poshta otworzyła już 10 oddziałów w Polsce

29 listopada 2022
Source: Vista Create

Nova Poshta kontynuuje otwieranie nowych biur w Polsce. Dowiedz się, gdzie się znajdują i jak wysłać paczkę z Polski do Ukrainy.

Nova Poshta ma już 10 oddziałów w Polsce. Od teraz ukraiński operator pracuje w Gdańsku i Wrocławiu. Według przedstawicieli firmy, w każdym z tych oddziałów pracują Ukraińcy, którzy mogą obsługiwać zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Nowe oddziały znajdują się pod następującymi adresami:

Wrocław:

1/50 – Trzebnicka 50.

Gdańsk:

1/80 – Rakoczego 30.

W tych oddziałach można nadawać i odbierać paczki o wadze do 30 kg, a także płacić za usługi kartą, płatnością zbliżeniową lub gotówką.

7 października 2022 roku Nova Poshta poinformowała na swoim koncie na Twitterze o otwarciu pierwszej w Polsce placówki pocztowej w Warszawie, zapowiadając w najbliższym czasie otwarcie oddziałów w całym kraju. Operator pocztowy dotrzymał słowa i dziś osiem oddziałów Nova Poshta jest już otwartych i działa w różnych miastach Polski. Znajdują się one pod następującymi adresami:

Poznań

61/1 – Garbary 95

Rzeszów

35/1 – aleja Józefa Piłsudskiego 34

Kraków

30/1 – Kamienna 19В

30/2 – Lipska 4

Warszawa

01/2 – Męcińska 18

01/3 – Kaliny Jędrusik 9

01/4 – gen. Józefa Zajączka 11

01/5 – Stefana Okrzei 18

Wszystkie placówki Nova Poshta w Polsce przyjmują paczki do 30 kg i pracują według jednego harmonogramu: od poniedziałku do piątku – 8:00-20:00, w sobotę i niedzielę – 9:00-18:00. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie punktów odbioru i selekcji paczek we Wrocławiu. Planowana jest również dalsza rozbudowa sieci pocztowej w polskich i innych europejskich miastach.

Taryfy Nova Poshta dla przesyłek z Polski do Ukrainy i warunki dostawy

Obecnie taryfy dla przesyłek z Polski na Ukrainę są następujące:

 • paczka o wadze do 2 kg kosztuje 30 zł;
 • 2-10 kg – 45 zł;
 • 10-30 kg – 50 zł.

Płatności za dostawę można dokonać gotówką lub kartą bankową poprzez terminal POS. Jak zaznaczono, pracownikami biur będą Ukraińcy ze znajomością języka polskiego.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Wymagania dotyczące wysyłania paczek przez Nova Poshta z Polski na Ukrainę

Przygotowując się do wysłania paczki przez Nova Poshta z Polski na Ukrainę, należy pamiętać, że:

 • paczki o wadze rzeczywistej lub objętości do 30 kg mogą być nadawane z placówki operatora pocztowego;
 • suma boków opakowania nie powinna przekraczać 150 cm, a długość największego boku powinna być mniejsza niż 120 cm;
 • suma ubezpieczenia działki jest równa jej wartości szacunkowej;
 • szacunkowa wartość Twojej przesyłki nie powinna przekraczać 10 tys. euro;
 • gdy na Ukrainę przywożone są towary o wartości powyżej 150 euro, podlegają one cłu importowemu (10% kwoty przekraczającej 150 euro) i VAT (20% kwoty przekraczającej 150 euro wraz z cłem);
 • zapłata za przesyłkę dokonywana jest wyłącznie przez nadawcę (za usługi operatora można zapłacić gotówką, kartą kredytową lub za pomocą płatności zbliżeniowej);
 • przesyłka nie może zawierać towarów zabronionych do przyjęcia i przewozu przez Nova Poshta.

Należy również pamiętać, że zamawiając przesyłkę, lepiej napisać pełny adres do doręczenia łacińskimi literami, a podając informacje o odbiorcy, należy zostawić lokalny numer telefonu kraju doręczenia (czyli ukraiński) − w przeciwnym razie może być problem z doręczeniem. Dodatkowo musi być dokładny opis przesyłki, ile i jakie rzeczy się w niej znajdują − to wymóg organów celnych.

Zasady pakowania paczek do wysyłki przez Nova Poshta na Ukrainę

Na życzenie partnerów logistycznych firmy Nova Poshta wszystkie przesyłki muszą być zapakowane w kartony. Czyli jeśli wysyłasz rzeczy w walizce (torbie, walizce), to musisz albo sam zadbać o odpowiednie opakowanie, albo upewnić się, że przesyłka zostanie zapakowana w karton na poczcie. Usługa pakowania świadczona jest w każdym biurze Nova Poshta w Polsce i gwarantuje pakowanie zgodnie ze standardami firmy. Aby skorzystać z usługi na poczcie, wystarczy zamówić ją podczas przekazywania paczki operatorowi, który określi wielkość i ilość niezbędnych materiałów opakowaniowych i doda je do przesyłki. Paczkę można też zapakować samodzielnie − w outlecie, po zakupieniu tu pudełka, lub w domu. Pakując paczkę samodzielnie za pomocą improwizowanych środków, skorzystaj z kilku zaleceń:

 • w przypadku dokumentów najlepszym opakowaniem jest sztywna, kartonowa koperta;
 • rzeczy i tekstylia powinny być zapakowane w worki;
 • do pakowania wybieraj tylko całe pudła z nienaruszonymi żebrami usztywniającymi, wykonane ze sztywnej wielowarstwowej tektury falistej;
 • przesyłki kruche (szkło, porcelana i inne podobne przedmioty) powinny być pokryte ze wszystkich stron co najmniej trzema warstwami materiału amortyzującego, a każdy taki przedmiot powinien być zapakowany oddzielnie;
 • nie zostawiaj pustych przestrzeni w pudełku – zawartość pudełka nie powinna się przemieszczać, dlatego wolna przestrzeń opakowania powinna być wypełniona jakimś wypełniaczem (folia, papier itp.).

Należy pamiętać, że w idealnej sytuacji zawartość pudełka powinna w jak największym stopniu pokrywać się z jego wielkością, jednak najmniejszy dopuszczalny rozmiar paczki może wynosić 11×11 cm.

Czego nie można wysłać przez Nova Poshta z Polski na Ukrainę

Aby uniknąć problemów podczas nadawania i dostarczania paczki, nie należy również próbować wysyłać przedmiotów i rzeczy zabronionych. Proponujemy zapoznać się z główną listą przedmiotów, które nie są przyjmowane przez Nova Poshta do transportu:

 • produkty spożywcze o wadze powyżej 10 kg, jak również te, które wymagają określonego reżimu temperaturowego przy przechowywaniu, nie posiadają oryginalnego opakowania lub są płynami;
 • leki, środki odurzające, substancje psychotropowe i trujące;
 • kosmetyki zawierające alkohol, preparaty w butlach pod ciśnieniem, materiały łatwopalne;
 • towary podlegające akcyzie (napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, płyn do e-papierosów, płynne chemikalia);
 • gotówka, metale i kamienie szlachetne, biżuteria, antyki, futra;
 • artykuły wojskowe, broń myśliwska i sportowa, materiały wybuchowe;
 • nasiona, materiał siewny, próbki gleby, gotowe pasze dla zwierząt;
 • płytki drukowane bez oznaczeń, nośnik danych z zamkniętym dostępem;
 • używane opony samochodowe.

Nie będzie można wysłać przez Nova Poshta silników spalinowych, kosiarek do trawy, segwayów, samochodów elektrycznych, motocykli elektrycznych, żyroskopów, żyroskopów, aparatów oddechowych, pił łańcuchowych, a także urządzeń klimatyzacyjnych, komputerowych, dentystycznych, wiertniczych czy chłodniczych. Nie można wysyłać żywych zwierząt i roślin, podrobionych i sfałszowanych produktów, a także używanych przedmiotów osobistych w stanie zabrudzonym.

Obniżone stawki na paczki z Ukrainy do Polski

W dniu 14 września 2022 roku służby prasowe Nova Poshta poinformowały o znacznej obniżce taryf na przesyłki z Ukrainy do Polski. Od teraz Ukraińcy będą mogli wysyłać paczki z rzeczami osobistymi do Polski po nowych specjalnych stawkach, które są 2,5 razy niższe od dotychczasowych.

Jak czytamy na stronie operatora pocztowego, dotychczasowe taryfy za wysyłkę przesyłek osobistych z Ukrainy do Polski będą wynosić:

 • do 2 kg – 250 UAH (zamiast 600 UAH);
 • do 10 kg – 325 UAH (zamiast 900 UAH)
 • do 30 kg – 400 UAH (zamiast 1500 UAH).

Pamiętaj, że możesz albo wysłać paczkę do konkretnej placówki pocztowej w Polsce po tych stawkach, albo skorzystać z dostawy kurierskiej, czyli zamówić kuriera, który dostarczy paczkę pod wskazany polski adres. Ważne jest to, że jeśli wybierzesz dostawę kurierską, nie musisz dodatkowo płacić za kuriera – usługa jest już wliczona w cenę przesyłki.

Zasady i warunki stosowania nowych stawek

Od razu należy zaznaczyć, że zgodnie z regulaminem operatora pocztowego, w tych stawkach można wysyłać tylko używane rzeczy osobiste ze śladami użytkowania. Przykładowo wysyłać można:

 • odzież osobistą, obuwie i inne elementy ubioru;
 • sprzęt sportowy;
 • drobny sprzęt gospodarstwa domowego;
 • dokumenty;
 • książki i inne materiały drukowane;
 • telefony.

Nie powinny to być jednak przedmioty w szczelnie zamkniętych lub zaklejonych taśmą opakowaniach fabrycznych, z metkami cenowymi i przywieszkami, albo odwrotnie – ubrania lub buty w brudnym stanie. Laptopy, leki, pieniądze, jedzenie, alkohol i tytoń są surowo zabronione. Zakazane są również środki odurzające, broń wszelkiego rodzaju, towary wojskowe, substancje wybuchowe, radioaktywne, łatwopalne, w tym farby, chemia gospodarcza, lakiery do włosów i balsamy kosmetyczne. Pełna lista przedmiotów zabronionych znajduje się na stronie internetowej operatora pocztowego.

Czas dostarczenia paczki ze stolicy Ukrainy do Polski wyniesie 5 dni roboczych. Należy pamiętać, że tylko paczki o maksymalnej wadze nieprzekraczającej 30 kg będą przyjmowane po obniżonej stawce. Nowe stawki obowiązują również w przypadku, gdy szacunkowa wartość paczki wynosi do 44 EUR włącznie. W przypadku konieczności wysłania nowych przedmiotów lub przedmiotów o szacunkowej wartości powyżej 44 EUR, operator pocztowy oferuje usługę Global Delivery. Podpowiadamy, jak jeszcze można wysłać paczkę z Polski na Ukrainę.

Jak wysłać paczkę z Ukrainy do Polski za pośrednictwem Nova Poshta?

Procedura wysyłania paczki z Ukrainy do Polski przez Nową Poshtę wygląda następująco:

 1. Zanieś otwartą paczkę do dowolnego dogodnego punktu Nova Poshta.
 2. Powiedz urzędnikowi pocztowemu kraj (Polska), sposób wysyłki („Paczka z domu”) i rodzaj dostawy (Poczta lub przesyłka kurierska).
 3. Podaj dane nadawcy i odbiorcy w Polsce. Trzeba będzie podać imię i nazwisko nadawcy oraz polski numer telefonu, a także adres e-mail odbiorcy.
 4. Poinformuj operatora o zawartości paczki do odprawy celnej.
 5. Jeśli chcesz, aby przesyłka została dostarczona do urzędu pocztowego, podaj numer poczty. Aby znaleźć placówkę pocztową i jej adres, skorzystaj z serwisu inpost.pl lub wyszukaj ją na Mapach Google. Otwórz serwis i wpisz w pole wyszukiwania frazę „inpost paczkomaty”. Jeśli chcesz zamówić dostawę kurierem, musisz podać pełny adres odbiorcy: kod pocztowy, nazwę miasta, nazwę ulicy i numer domu, numer mieszkania w przypadku budynków mieszkalnych.
 6. Zapłać za przedmiot i nie zapomnij odebrać paragonu.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Należy pamiętać, że na poczcie można nadać tylko małe paczki. Jej waga nie może przekraczać 25 kg, a maksymalne dopuszczalne wymiary to 41x38x64 cm. Jeśli musisz wysłać cięższą paczkę (25-30 kg) lub paczkę o dużych rozmiarach, nie zmieści się ona w skrzynce pocztowej, więc będziesz musiał skorzystać z dostawy adresowanej.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *