Jak zaoszczędzić na podróży z polskimi przewoźnikami autobusowymi?

Tetiana Sharapova
Transport | 8 lutego 2023
Komentarze 0
Podróżowanie autobusem po Polsce. Pl Source: Vista Create

Zdarza się, że musimy pojechać gdzieś w obrębie kraju, a nawet za granicę. A gdy okazuje się, że bilety kolejowe są zbyt drogie, na ratunek przychodzą przewoźnicy autobusowi. Teraz pojawiła się także nowa trasa autobusowa z Ukrainy do Polski od FlixBusa. Oto jak poruszać się po Polsce z pomocą przewoźników autobusowych.

FlixBus – jeden z najbardziej znanych przewoźników autobusowych

FlixBus jest zdecydowanie liderem na polskim rynku. Dzięki tej usłudze możesz podróżować zarówno po Polsce, jak i innych krajach europejskich. Jest to dość młody serwis, który umożliwia tanie i ekologiczne podróżowanie.

Bilety na terenie Polski zaczynają się od 20 zł. Dodatkowo trzeba trochę dopłacić, jeśli chce się zarezerwować miejsce. Ale z reguły kosztuje to 3-9 zł. Można też kupić sąsiednie siedzenie, aby podróżować samemu. W autobusie znajduje się również bezpłatne wi-fi.

Autobusy FlixBus również kursują po krajach UE i mają trasy do Ukrainy. Ceny takich biletów zaczynają się od 100 zł. Nie współpracują oni z Rosją po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę.

Nowa trasa FlixBusa z Ukrainy do Polski dla Ukraińców

Zimą 2022 r. Flixbus rozpoczął obsługę nowych połączeń z Ukrainy, stale dodając nowe trasy. I tak, od 14 lipca w rozkładzie przewoźnika pojawi się nowa trasa Truskawiec-Katowice (nr 3234). Trasa ta będzie obsługiwana codziennie i będzie przebiegać wzdłuż autostrady:

Truskawiec – Drohobycz – Stryj – Lwów – Rzeszów – Tarnów – Kraków – Katowice.

Autobus odjedzie z Truskawca o 18:35 i przyjedzie do Katowic o 7:30. Ciekawostką na tej trasie jest to, że przebiega ona przez krakowskie lotnisko (autobus powinien przyjechać tu o 6:20). W przeciwnym kierunku autobus odjeżdża z Katowic o 22:05 i przyjeżdża do Truskawca około 12:00 (czas może się różnić w zależności od kolejek na granicy). Podczas tej podróży autobus przyjeżdża na lotnisko w Krakowie około godziny 23:50.

Ta usługa autobusowa jest dobrym dodatkiem do już otwartych bezpośrednich połączeń przewoźnika autobusowego z ukraińskich miast na polskie lotniska. Wcześniej pisaliśmy, jak kupić tanie lub zniżkowe bilety od Wizz Air.

Bezpośrednie trasy FlixBus z Ukrainy na lotnisko w Warszawie

Wiosną 2023 r. FlixBus uruchomił bezpośrednie loty z kilku ukraińskich miast na warszawskie lotniska:

1. Lot nr 3225, autobusy odjeżdżają z Kijowa (Centralny Dworzec Autobusowy) i podążają trasą Żytomierz – Równe – Łuck – Lublin – Lotnisko Warszawa-Chopin – Dworzec Autobusowy Warszawa-Zahodnia – Lotnisko Warszawa-Modlin. Autobus przewoźnika kursuje na tej trasie dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Podróż trwa około 18 godzin. Cena biletu zaczyna się od 119 PLN w jedną stronę.
2. Autobus numer 3220. Autobus odjeżdża o 17:25 z Kijowa (Centralny Dworzec Autobusowy) i jedzie trasą Korosteń – Sarny – Kowel – Lublin – Lotnisko Warszawa-Chopin – Dworzec Autobusowy Warszawa-Zahodnia – Lotnisko Warszawa-Modlin. W drodze powrotnej autobus odjeżdża z lotniska Warszawa-Modlin o godzinie 20:10. Czas podróży wynosi około 15 godzin.

Najpopularniejsze trasy FlixBus w Europie dla Ukraińców

Obecnie można również korzystać z tych samych tras do Polski, Czech i Niemiec, co wcześniej. Wśród nich:

  • N3242 Winnica – Chmielnicki – Tarnopol – Lwów – Lublin – Warszawa;
  • N3245 Iwano-Frankowsk – Lwów – Rzeszów – Tarnów – Kielce – Piotrków Trybunalski – Łódź – Poznań;
  • Nr 3271 Połtawa – Kijów – Żytomierz – Równe – Lwów – Kraków – Katowice – Ostrawa – Ołomuniec – Brno – Jihlava – Praga;
  • N3242 Winnica – Chmielnicki – Tarnopol – Lwów – Lublin – Warszawa;
  • N3245 Iwano-Frankowsk – Lwów – Rzeszów – Tarnów – Kielce – Piotrków Trybunalski – Łódź – Poznań;
  • Nr 3271 Połtawa – Kijów – Żytomierz – Równe – Lwów – Kraków – Katowice – Ostrawa – Ołomuniec – Brno – Jihlava – Praga;
  • Nr 3206 Kijów – Brema, Kijów – Żytomierz – Równe – Lwów – Berlin – Hamburg – Brema, podróż z Kijowa do Bremy potrwa 30 godzin.
  • Nr 3242 Odessa – Warszawa, Odessa – Uman – Winnica – Chmielnicki – Lwów – Lublin – Warszawa, podróż autobusem do Warszawy zajmie prawie jeden dzień.

Aby zarezerwować bilety na te lub inne loty, należy skorzystać z aplikacji Flixbus. Można ją pobrać z Google Play lub App Store. Można też skorzystać ze strony internetowej przewoźnika.

PKS Polonus – narodowy polski przewoźnik autobusowy

Jeśli planujesz podróżować tylko w obrębie Polski, powinieneś skorzystać z PKS Polonus. Tyle tylko, że serwis ten w przeważającej mierze obsługuje Polskę północną. Można też dojechać do Częstochowy, Opola, Śląska i Tarnawy. Przygotuj się jednak, że może zabraknąć biletów do takich miast jak Kraków, Poznań czy Wrocław.

Ceny biletów zaczynają się od 20 zł. Istnieje również możliwość rezerwacji z dużym wyprzedzeniem w stosunku do terminu wyjazdu. Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że linia autobusowa może nie obsługiwać Twojej trasy. Jeśli więc nie jesteś pewien, najlepiej od razu skorzystaj z innego serwisu.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Ecolines – jeden z najtańszych przewoźników autobusowych

Ukraińcy oczywiście od dawna znają Ecolines. Przewoźnik działa również w Polsce, ale głównie zapewnia transport międzynarodowy. Ecolines możesz wykorzystać, aby udać się do Ukrainy, Niemiec i innych krajów europejskich. Czasem ceny są nawet tańsze niż pociągiem czy samolotem.

Taryfy zaczynają się od 100 zł. Dość często zdarzają się też zniżki. Zazwyczaj są one oznaczone kolorem czerwonym. Autobusy Ecolines są prawie niemożliwe do podróżowania w Polsce. Można jednak skorzystać z usługi, aby podróżować do Europy.

Busfor – serwis, który obsługuje około 50 tysięcy tras

Busfor to kolejna usługa, która jest dobrze znana Ukraińcom. Autobusy tej firmy kursują zarówno w miastach Ukrainy, jak i w całej Europie.

Autobusami Busfor można pojechać do Lublina, Poznania, Wrocławia i wielu innych miast w Polsce. Dodatkowo można wyjechać poza granice kraju. Łącznie z Ukrainą. Ceny biletów zaczynają się od 20 zł.

Zobacz też: Pociągi Ukraina-Polska w 2023 r.

Bilet można kupić z dnia na dzień, ale często w takiej sytuacji nie są już one dostępne. Dlatego radzimy kupować bilety autobusowe z wyprzedzeniem. Busfor obsługuje ponad 50 przewoźników, więc na pewno znajdziesz tego, który będzie Ci odpowiadał zarówno pod względem ceny, jak i trasy.

Neobus – przewoźnik autobusowy, który często prowadzi sprzedaż

Neobus to kolejny polski przewoźnik. Nie obsługuje on wszystkich miast na terenie kraju, ale można dojechać nawet w okolice granicy.

Ceny biletów zaczynają się od 60 zł. Jeśli jesteś studentem, możesz dostać tańszy bilet. Będzie wtedy kosztował 20-30 zł mniej. Neobus prowadzi też promocję „cena dnia”. Jeśli będziesz miał szczęście, zapłacisz za bilet dużo mniej.

Niedawno pisaliśmy też, że od 21 września obowiązują nowe przepisy dotyczące pieszych w Polsce. Dowiedz się o nich, aby nie dostać mandatu.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *