Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Irina Turaieva
Dzieci, Język, Szkolenia | 21 kwietnia 2023
Komentarze 0
Dziecko uczy się języka polskiego na kursie Source: Vista Create

W poniedziałek rozpoczynają się bezpłatne kursy języka polskiego dla ukraińskich uczniów. Do projektu zaproszono również wszystkich, którzy mogą zostać nauczycielami języka polskiego dla ukraińskich dzieci. Poniżej dowiesz się, jak zapisać dziecko na darmowe lekcje języka polskiego oraz jakie wynagrodzenie oferowane jest nauczycielom.

Zajęcia z języka polskiego z Language Supp start

Dobrze znana już Ukraińcom platforma Language Supp informuje, że na dzień dzisiejszy, 21 kwietnia 2023 r., na  bezpłatnych kursach języka polskiego dla ukraińskich dzieci jest 66 wolnych miejsc. Nowy kurs języka polskiego online rusza w poniedziałek, 24 kwietnia, więc ci, którzy chcą, mają bardzo mało czasu na dołączenie do projektu.

Aktualnie dostępne miejsca w grupach o różnym poziomie:

  • A1 − 10-12 lat − 7 wolnych miejsc;
  • B1 − 6-9 lat − 3 wolne miejsca;
  • B1 − 10-12 lat − 27 wolnych miejsc;
  • B1 − 13-18 lat − 29 wolnych miejsc.

Do udziału w zajęciach zapraszane są dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Ze wsparcia językowego platformy skorzystało już ponad 3200 młodych Ukraińców. Pokonali oni barierę językową, na którą natrafili przeprowadzając się do Polski i byli w stanie porozumieć się w życiu codziennym.

Kursy językowe Supp trwają od 11 do 22 tygodni. Można uczyć się języka polskiego od poziomu początkującego do B1. Zajęcia odbywają się trzy razy na tydzien po 90 minut.

Ważne!!! Co tydzień pojawiają się nowe kursy. Jeśli więc nie udało Ci się od razu zapisać na kurs, spróbuj ponownie.

Jak odbywają się zajęcia Language Supp

Nauczyciele Language Supp starają się zaspokoić indywidualne potrzeby językowe każdego dziecka. Przed rozpoczęciem kursu uczniowie przystępują do specjalnego testu, który określa ich poziom znajomości języka polskiego. Po ukończeniu kursu na określonym poziomie, każdy uczeń ma możliwość dalszej nauki.

Grupy dostosowane są również do wieku dzieci. Młodsi uczniowie uczą się w grupach do 10 osób. Starsi uczniowie – do 15 osób. Same lekcje oparte są na obszernym zestawie materiałów, które nauczyciele otrzymują z wyprzedzeniem. Dzięki temu proces lekcyjny jest ujednolicony, a nauczycielom łatwiej jest przygotować się do zajęć. W sumie na platformie jest około 100 nauczycieli. Zajęcia odbywają się online.

Uczniowie z dużym entuzjazmem podchodzą do nauki. Uczestniczka kursu B1 dzieli się swoimi wrażeniami:

Jestem bardzo wdzięczna za darmową możliwość nauki, ponieważ w tej chwili nie mamy pieniędzy na dodatkowe kursy, a musimy szybko nauczyć się języka polskiego. Dzięki tej możliwości mogłam rozpocząć naukę języka polskiego i zdobyłam cenną wiedzę. Zaczęłam nie tylko słyszeć słowa i losowo tłumaczyć je w głowie, ale także samodzielnie budować poprawne gramatycznie zdania.

Ponieważ zajęcia odbywają się online, Ukraińcy w całej Polsce mają szansę do nich dołączyć. I nie zależy to od tego, gdzie się znajdują.

Program bezpłatnych lekcji języka polskiego online dla uczniów z Ukrainy Language Supp Ukraina został uruchomiony przez Fundację Nativated (Nativated Foundation). To młody, ale doświadczony i aktywny zespół promujący wartości społecznej odpowiedzialności.

Jak zapisać się i uczestniczyć w kursie?

Bezpłatny kurs języka polskiego Language Supp Ukrain skierowany jest do dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku szkolnym od 6 do 18 lat. Aby zapisać się na darmowe lekcje języka polskiego, potencjalny uczestnik musi wykonać kilka prostych kroków:

  1. Załóż konto uczącego się na platformie LanguageSupp.org.
  2. Przystąp do testu – jego celem jest określenie poziomu znajomości języka przez kandydata.
  3. W zależności od wyniku, student zostanie zapisany na odpowiedni kurs (A1, A2 lub B1).

Po zapisaniu się do określonej grupy, student może od razu dołączyć do zajęć. Szkolenie odbywa się online na platformie LanguageSupp. Potrzebny będzie komputer, laptop lub dowolny sprzęt z dostępem do internetu. Zajęcia odbywają się w małych grupach do sześciu uczniów dwa razy w tygodniu. Każda lekcja trwa półtorej godziny.

Na każdy poziom przypada 12 tygodni. Na koniec każdego kursu uczniowie są sprawdzani z postępów w nauce. Jeśli postępy są wystarczające, dziecko może przejść na wyższy poziom i kontynuować program.

Zapraszamy do udziału nauczycieli języka polskiego

Zespół projektowy zaprasza do udziału w kursach wszystkich: zarówno profesjonalnych nauczycieli języka polskiego, jak i osoby bez doświadczenia pedagogicznego. Głównym warunkiem uczestnictwa w programie jest biegła znajomość języka polskiego. Każdy, kto zgodzi się wziąć udział w projekcie, otrzyma kompleksowe wsparcie w organizacji zajęć oraz mentoring ze strony ekspertów szkoły językowej. Dodatkowo każdy nowy nauczyciel otrzyma pełen pakiet niezbędnych materiałów dydaktycznych opracowanych specjalnie na potrzeby kursów, m.in.

  • scenariusze lekcji;
  • ćwiczenia, zabawy z mową i zadania domowe;
  • szczegółowe wyjaśnienia metodyczne oraz wskazówki dotyczące poznawania nowych zagadnień i tego, na co zwracać uwagę.

Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Oprócz literatury poradnikowej nauczyciele otrzymają również zestaw zaleceń dotyczących sposobu komunikowania się z dziećmi i młodzieżą uchodźczą, z uwzględnieniem specyficznych i aktualnych uwarunkowań psychologicznych tej kategorii młodzieży ukraińskiej.

Należy zaznaczyć, że kursy są bezpłatne tylko dla dzieci. Nauczyciele projektu pracują całkowicie legalnie, na podstawie umowy o pracę i otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie finansowe. Do nauczyciela należy decyzja, ile kursów chce prowadzić i kiedy. Wynagrodzenie za każdą klasę, którą prowadzą wynosi 90 zł brutto. Płatności dokonywane są raz w miesiącu. Możesz zgłosić chęć przystąpienia do projektu jako uczeń lub nauczyciel w odpowiedniej sekcji strony LanguageSupp.

Polecamy również artykuł o darmowych kursach języka polskiego w Warszawie.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *