Zmiany w Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla uczniów z Ukrainy

20 lutego 2023
Dziecko uczy się języka polskiego na kursie

Ruszyła nowa rejestracja na bezpłatne kursy języka polskiego dla ukraińskich uczniów. Kursy prowadzone są przez ukraińskich i polskich nauczycieli. Do projektu zaproszono również wszystkich, którzy mogą zostać nauczycielami języka polskiego dla ukraińskich dzieci. Poniżej dowiesz się, jak zapisać dziecko na darmowe lekcje języka polskiego oraz jakie wynagrodzenie oferowane jest nauczycielom.

Language Supp zmienia i otwiera rejestrację na nowe darmowe kursy języka polskiego

Program Language Supp Ukraine, który od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej prowadzi darmowe lekcje języka polskiego online dla ukraińskich uczniów, ogłosił duże zmiany. Jak zauważono na stronie projektu na Instagramie:

Teraz zmieniamy się dla Was, aby jeszcze skuteczniej wspierać Was w pokonywaniu bariery językowej. Luty to okres, w którym przygotowujemy się do dużych zmian, które będziecie mogli odczuć na początku marca.

Organizatorzy projektu nie zdradzili jeszcze jakie zmiany czekają kadetów, ale możemy przypuszczać, że będzie ciekawie.

W ostatnim miesiącu, w lutym 2023 roku, w ramach programu nie uruchomiono żadnych nowych kursów. To znaczy, nie było zapisów do nowych grup. Niemniej jednak 20 lutego ruszą nowe zapisy na pierwsze kursy, które odbędą się w zaktualizowanej formule. A w ciągu najbliższych tygodni zwiększy się liczba grup studyjnych dla ukraińskich studentów.

Organizatorzy i cel projektu

Program bezpłatnych lekcji języka polskiego online dla uczniów z Ukrainy Language Supp Ukraina został uruchomiony przez Fundację Nativated (Nativated Foundation). To młody, ale doświadczony i aktywny zespół promujący wartości społecznej odpowiedzialności. Dzisiejszy projekt dla ukraińskich uczniów, Language Supp Ukrain, skierowany jest głównie do dzieci uchodźców z Ukrainy, które po wojnie trafiły do Polski i od września będą uczęszczać do polskich szkół. Głównym celem programu jest pomoc młodym Ukraińcom w pokonaniu bariery językowej i pomoc w skutecznym wejściu w polski system edukacji. Aby pomóc ukraińskim uczniom, organizatorzy zaplanowali zorganizowanie 100 tysięcy lekcji językowych dla uczniów z Ukrainy. Szkolenia będą trwały do kwietnia 2023 roku. Jak dzieli się swoimi pierwszymi sukcesami szefowa komunikacji Language Supp Ukraina:

Zrealizowaliśmy już 1730 bezpłatnych, 45-minutowych lekcji języka polskiego dla ukraińskich uczniów i uczennic! To prawie 78 000 minut wspierania ich w przełamywaniu bariery językowej. Jesteśmy dumni!  Z końcem września pierwsi kursanci zakończą 3-mięsięczne kursy w Language Supp. Już teraz dostajemy sygnały, że zarówno oni jak i nauczyciele, zgodnie z naszym założeniem, będą chcieli kontynuować naukę na kolejnych poziomach. To także ogromnie nas cieszy i jest dla nas potwierdzeniem, że zarówno materiały edukacyjne, które przygotowaliśmy jak i cała platforma i nasza praca, są ważne i potrzebne.  Wciąż przybywają też do nas nowi nauczyciele, tworząc nowe kursy, a więc i nowe miejsca. Nieustannie zapraszamy więc ukraińskie dzieci i młodzież do korzystania z możliwości bezpłatnej nauki polskiego, a każde wsparcie nas w dotarciu do nich z tą informacją jest nieocenione!

Jak zapisać się i uczestniczyć w kursie?

Bezpłatny kurs języka polskiego Language Supp Ukrain skierowany jest do dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku szkolnym od 6 do 18 lat. Aby zapisać się na darmowe lekcje języka polskiego, potencjalny uczestnik musi wykonać kilka prostych kroków:

  1. Załóż konto uczącego się na platformie LanguageSupp.org.
  2. Przystąp do testu – jego celem jest określenie poziomu znajomości języka przez kandydata.
  3. W zależności od wyniku, student zostanie zapisany na odpowiedni kurs (A1, A2 lub B1).

Po zapisaniu się do określonej grupy, student może od razu dołączyć do zajęć. Szkolenie odbywa się online na platformie LanguageSupp. Potrzebny będzie komputer, laptop lub dowolny sprzęt z dostępem do internetu. Zajęcia odbywają się w małych grupach do sześciu uczniów dwa razy w tygodniu. Każda lekcja trwa półtorej godziny.

Na każdy poziom przypada 12 tygodni. Na koniec każdego kursu uczniowie są sprawdzani z postępów w nauce. Jeśli postępy są wystarczające, dziecko może przejść na wyższy poziom i kontynuować program.

Zapraszamy do udziału nauczycieli języka polskiego

Zespół projektowy zaprasza do udziału w kursach wszystkich: zarówno profesjonalnych nauczycieli języka polskiego, jak i osoby bez doświadczenia pedagogicznego. Głównym warunkiem uczestnictwa w programie jest biegła znajomość języka polskiego. Każdy, kto zgodzi się wziąć udział w projekcie, otrzyma kompleksowe wsparcie w organizacji zajęć oraz mentoring ze strony ekspertów szkoły językowej. Dodatkowo każdy nowy nauczyciel otrzyma pełen pakiet niezbędnych materiałów dydaktycznych opracowanych specjalnie na potrzeby kursów, m.in.

  • scenariusze lekcji;
  • ćwiczenia, zabawy z mową i zadania domowe;
  • szczegółowe wyjaśnienia metodyczne oraz wskazówki dotyczące poznawania nowych zagadnień i tego, na co zwracać uwagę.

Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Oprócz literatury poradnikowej nauczyciele otrzymają również zestaw zaleceń dotyczących sposobu komunikowania się z dziećmi i młodzieżą uchodźczą, z uwzględnieniem specyficznych i aktualnych uwarunkowań psychologicznych tej kategorii młodzieży ukraińskiej.

Należy zaznaczyć, że kursy są bezpłatne tylko dla dzieci. Nauczyciele projektu pracują całkowicie legalnie, na podstawie umowy o pracę i otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie finansowe. Do nauczyciela należy decyzja, ile kursów chce prowadzić i kiedy. Wynagrodzenie za każdą klasę, którą prowadzą wynosi 60 zł brutto. Płatności dokonywane są raz w miesiącu. Możesz zgłosić chęć przystąpienia do projektu jako uczeń lub nauczyciel w odpowiedniej sekcji strony LanguageSupp.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.