Co to jest i jak działa PPK w Polsce?

2 marca 2023
Source: Vista Create

Każdy, kto oficjalnie pracuje w Polsce, słyszał o terminie PPK. Nie każdy jednak wie, co to jest i jak działa. O szczegółach dowiesz się z naszego artykułu. 

Co to jest PPK i jak działa?

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) to polski program dobrowolnych składek emerytalnych dla pracowników. Program ten został wprowadzony stosunkowo niedawno – w 2019 roku. Jest on częścią reformy emerytalnej.

Program jest całkowicie dobrowolny, więc jeśli nie chcesz płacić składek emerytalnych, możesz z niego zrezygnować. Każdy pracodawca musi jednak zaoferować taką możliwość pracownikom z co najmniej 9-miesięcznym stażem pracy. W programie może wziąć udział każdy, kto jest legalnie zatrudniony w Polsce. Dotyczy to również obcokrajowców.

Dzięki tym składkom pracownik otrzyma większą kwotę, gdy przejdzie na emeryturę. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą odprowadzać składki na fundusz emerytalny. Jeśli pracodawca nie dopilnuje, aby pracownik uczestniczył w programie, grożą mu kary.

Zapisy do programu odbywają się co cztery lata, więc kolejną deklarację uczestnictwa w programie będzie można złożyć w 2027 roku. Zwykle jednak można wycofać się z programu do końca lutego. Jeśli pracownik nie podpisze oświadczenia o odmowie, automatycznie staje się uczestnikiem programu.

Program działa według następującego algorytmu:

 1. Pracodawca wybiera organizację, która będzie administrowała PPK.
 2. Następnie pracodawca tworzy PPK i rejestruje w systemie wszystkich swoich pracowników.
 3. Jeśli pracownik nie odmówił udziału w programie, to po rejestracji będzie odprowadzał składki do PPK.

Należy pamiętać, że pracownicy uczestniczący w programie mają prawo do monitorowania stanu swojego konta.

Jakie są zalety i wady PPK?

Aby podjąć decyzję o udziale w programie, należy poznać jego zalety i wady. Wśród zalet można wymienić:

 1. Dodatkowe źródło dochodu na emeryturze. W przyszłości zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci na otrzymanie wyższej emerytury.
 2. Na program składają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
 3. Korzyści podatkowe. Jeśli odprowadzasz składki do funduszu emerytalnego, możesz otrzymać za to świadczenie przy sporządzaniu deklaracji PIT.
 4. Możesz otrzymać pieniądze wcześniej w przypadku choroby lub innych nagłych okoliczności.
 5. PPK może służyć jako swego rodzaju poduszka finansowa.
 6. Środki przeznaczone na PPK należą do pracownika i są przechowywane na jego indywidualnym koncie.

Jednak istnieją również wady, a wśród nich:

 1. Ograniczony dostęp do środków. Pieniądze można wypłacić dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pracownik może je otrzymać wcześniej tylko w określonych okolicznościach.
 2. Istnieje ryzyko utraty części środków;
 3. Niska wysokość składki. Wynosi ona 1,5 procent dla pracownika i 2,5 procent dla pracodawcy. Czasami ta kwota może być niewystarczająca, aby wystarczająco zabezpieczyć się na przyszłość.
 4. Może to powodować trudności w planowaniu finansowym.
 5. W związku z opłacaniem składek otrzymasz niższe wynagrodzenie, ponieważ ta kwota będzie z niego potrącana.

Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Na jakich warunkach mogę otrzymać pieniądze z PPK wcześniej?

Mimo że pieniądze oszczędzane na koncie PPK są przeznaczone na wiek emerytalny, istnieją okoliczności, kiedy można je otrzymać wcześniej. Są to następujące przypadki:

 1. Zakup domu. Jeśli pracownik po raz pierwszy kupuje dom, może skorzystać ze środków PPK.
 2. Okoliczności rodzinne. Dotyczy to śmierci pracownika lub niepełnosprawności pracownika lub jego dziecka;
 3. Utrata zatrudnienia. Niezależnie od okoliczności, w jakich pracownik stracił pracę, może on skorzystać ze środków PPK.
 4. Poważna choroba, np. nowotwór, cukrzyca, niepełnosprawność itp. Pieniądze można otrzymać również w przypadku choroby małżonka i/lub dziecka pracownika.

Jeśli jednak wypłacisz pieniądze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mogą one podlegać opodatkowaniu. Ponadto wysokość wypłat może być ograniczona. Dlatego jeśli nie ma się pilnej potrzeby posiadania pieniędzy, lepiej nie wypłacać ich przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Jakie są zagrożenia związane z programem PPK w Polsce?

Program PPK ma więcej zalet niż wad. Jednak niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Możemy do nich zaliczyć:

 1. Ryzyko zmiany przepisów. Jeśli program zostanie odwołany lub zasady zostaną zmienione, możesz napotkać problemy przy otrzymywaniu środków.
 2. Ryzyko inflacji. Program nie może zapewnić ochrony przed inflacją, a ona z kolei może obniżyć wartość otrzymanych środków.
 3. Ryzyko awarii systemu. Żaden system nie jest odporny na awarie techniczne. Dlatego w księgowości i innych procesach mogą pojawić się błędy.
 4. Ryzyko zmiany pracodawcy. Nie ma gwarancji, że będziesz pracował na tym samym stanowisku do osiągnięcia wieku emerytalnego. Dlatego jeśli zmienisz pracodawcę, będziesz musiał przenieść swoje PPK do nowego. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami i niedogodnościami.

Zobacz też: Tłumacze przysięgli w Polsce: kiedy są potrzebni i jak ich szukać?

Jeśli nie jesteś pewien, czy musisz wziąć udział w programie, powinieneś skonsultować się ze specjalistą finansowym. Pomoże Ci on poznać wszystkie zalety, wady i ewentualne ryzyko związane z udziałem w programie.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *