Ukraiński bank Monobank zacznie działać w Polsce pod nazwą Stereo

Tetiana Sharapova
Polska, Ukraina, Waluty | 19 stycznia 2023
Komentarze 0
Mobilna aplikacja Stereo Banku (Monobank) Screen: stereo.io/pl

W listopadzie 2022 roku pojawiła się informacja, że ukraiński Monobank planuje wejść na polski rynek. Bank może zostać otwarty w pierwszym kwartale 2023 roku.

Ukraiński monobank w Polsce

O tym, że Monobank planuje wejście na polski rynek, zrobiło się głośno w listopadzie 2022 roku. Ale wtedy założyciel banku, Oleg Gorokhovsky, nie komentował sprawy.

W szczerym wywiadzie dla PE założyciel Monobanku powiedział:

Zaczynamy polską historię. Będzie to dobry przykład ukraińskiej ekspansji na Zachód. Bankowość jest wymieniana przez użytkowników wśród zalet, które Ukraińcy odczuwają na Ukrainie, a których brakuje im w Europie.

Ważne jest, że nazwa banku będzie inna. W Polsce Monobank będzie się nazywał Stereo, ale zasada działania pozostanie taka sama.

Jaki jest cel otwarcia Stereo Banku w Polsce?

Według Olega Gorokhovsky’ego, bank jest otwierany przede wszystkim z myślą o Ukraińcach, którzy obecnie mieszkają w Polsce. W Polsce jest ich obecnie około 3 milionów. Dlatego, aby stworzyć dogodny korytarz do przekazywania środków między Polską a Ukrainą, zdecydowano się na otwarcie oddziału w Polsce. Ale inni mieszkańcy Polski też będą mogli otworzyć kartę w banku.

Planuje się, że Stereo będzie się rozwijać w taki sam sposób jak Monobank na Ukrainie. Z czasem w aplikacji pojawią się możliwości otrzymywania cashbacku od zakupów, oszczędzania w bankach, otrzymywania nagród i wiele innych. Korzystanie z aplikacji Stereo będzie więc równie wygodne, jak z aplikacji Monobank.

Jakie dokumenty będą wymagane do otwarcia karty w Stereo?

Aby otworzyć kartę Stereo w Polsce, trzeba mieć numer PESEL i być mieszkańcem Polski. Aplikacja Stereo jest jeszcze w fazie rozwoju, ale bank ma już swoją stronę internetową: https://stereo.io/pl/. Można na niej zostawić swój numer telefonu, a gdy tylko aplikacja będzie dostępna, otrzymamy SMS. Ważne jest, abyś zostawił swój polski numer.

Jakie funkcje będą dostępne w Stereo Banku?

Podobnie jak Monobank, Stereo Bank będzie miał wiele wygodnych funkcji. Wśród tych cech są:

  1. Możliwość płacenia za media bez opłat;
  2. Możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych;
  3. Możliwość dokonywania wspólnych płatności;
  4. Możliwość komunikacji z obsługą techniczną w wygodnych dla Ciebie komunikatorach;
  5. Możliwość dokonywania płatności za pomocą systemu BLIK.

Dlatego polski bank Stereo będzie się rozwijał tak samo jak Monobank na Ukrainie. Aby doładować kartę, będzie można skorzystać z terminali IBOX. Zaczęły się już pojawiać w polskich centrach handlowych.

Kiedy zrobiło się głośno o planach otwarcia Monobanku w Polsce?

Dzień wcześniej, 17 listopada, okazało się, że w Polsce przygotowywana jest premiera mobilnego banku Monobank. O tym powiedział właściciel firmy Serhij Tihipko na Kijowskim Międzynarodowym Forum Ekonomicznym:

Teraz zaczynamy tworzyć projekt taki jak Monobank w Polsce. To już wyjątkowy produkt.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak otworzyć kartę Monobanku?

Aby otworzyć kartę Monobanku, nie musisz udawać się do oddziału banku. W końcu można to zrobić online. Aby to zrobić, musisz wykonać poniższe kroki;

  1. Pobierz aplikację Monobank. Można to zrobić w Google Play i App Store. Pobieranie jest bezpłatne.
  2. Aktywuj dostęp do bankowości. Aby to zrobić, musisz podać swój numer telefonu komórkowego, na który otrzymasz SMS z kodem.
  3. Prześlij własne dokumenty. Jest to niezbędne do potwierdzenia Twojej tożsamości. Musisz sfotografować pierwszą stronę paszportu i stronę, na której wskazano Twoje miejsce zamieszkania. Odpowiedni jest również paszport zagraniczny. Musisz także zrobić zdjęcie swojego dowodu osobistego.
  4. Wypełnij ankietę we wniosku;
  5. Wybierz sposób odbioru karty. Dziś można to zrobić albo w miejscu wydania, albo zamawiając dostawę kurierem.
  6. Po odebraniu karty należy ją aktywować.

Nawet jeśli zdecydujesz się otworzyć kartę już w Polsce, będziesz miał możliwość jej odebrania. Przecież wraz z początkiem rosyjskiej agresji karty Monobank trafiają do krajów Unii Europejskiej.

Dostawa karty do Polski kosztuje 10 zł, a do innych krajów europejskich 20 zł. Z reguły czas dostawy wynosi do 5 dni roboczych. Możesz otworzyć konto nie tylko w hrywnach, ale także karty dolarowe i euro.

Kartami ukraińskimi można płacić również w Polsce. Waluta na nich jest automatycznie przeliczana na złotówki według aktualnego kursu.

Monobank – jaki to bank?

Monobank to pierwszy ukraiński neobank. Na rynku ukraińskim pojawił się w 2017 roku i od tego czasu ma ponad 6 mln klientów. To jedna z najpopularniejszych aplikacji finansowych w Ukrainie. Korzysta z niego głównie młodzież ukraińska, ale starsze pokolenie również nie zaniedbuje usług tego banku.

Monobank powstał jako produkt detaliczny Universal Bank. Dziś w Monobanku możesz otrzymać kartę kredytową, opłacić media, wykonywać przelewy międzynarodowe i korzystać z wielu innych usług. Co ważne, Monobank działa tylko na urządzeniach mobilnych.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Warto zauważyć, że większość przelewów w tym banku jest bezpłatna. I to niezależnie od tego, na jaką kartę zostaną przelane środki. Prowizja naliczana jest wyłącznie przy przelewaniu środków na konto zagraniczne.

Jak doładować kartę w polskim banku?

Wiele osób zadaje też pytanie, jak doładować kartę w polskim banku. Ten proces wciąż jest dla wielu niezrozumiały, a język polski wielu dezorientuje.

Do chwili obecnej istnieją cztery sposoby doładowania karty w Polsce:

  1. W oddziale Twojego banku;
  2. Korzystanie z bankomatu;
  3. Korzystanie z systemu BLIK;
  4. Doładowanie na poczcie.

Najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z systemu BLIK. Najwolniejszy to nadanie przelewu na poczcie. Co więcej, ta metoda jest również dość kosztowna, ponieważ poczta często pobiera prowizję.

Nie mniej popularne jest również doładowanie karty w bankomacie i oddziale banku. Ale w tym przypadku musisz zwrócić uwagę na godziny pracy swojego banku, ponieważ większość ludzi kończy dzień pracy o 17:00 lub 18:00.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *