Zezwolenia na wyjazd dzieci za granicę będą dostępne za pośrednictwem aplikacji Diia

Irina Turaieva
Dzieci | 17 lipca 2022
Komentarze 0
Osoba składa pozwolenie na zabranie dziecka za granicę w Diya CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 82

Zezwolenie na wyjazd dzieci za granicę można teraz uzyskać elektronicznie w aplikacji Dia. Wcześniej zgoda na wyjazd małoletniego dziecka za granicę musiała być udzielona przez notariusza poświadczona na piśmie. Przyjęty projekt ustawy ma przyspieszyć i uprościć ten proces.

8 lipca 2022 roku Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 6146 „O zmianach niektórych aktów prawnych dotyczących decyzji rodziców o czasowym wyjeździe dzieci z Ukrainy”, upraszczający zasady wyjazdu dzieci za granicę z jednym z rodziców. Jak informuje MSW Ukrainy na swojej stronie na Facebooku, teraz będzie można złożyć pozwolenie na czasowy wywóz dziecka poniżej 16 roku życia z Ukrainy online za pomocą podpisu elektronicznego. Informacje zostaną wprowadzone do Państwowego Rejestru Aktów Stanu Cywilnego za pośrednictwem Jednolitego Państwowego Portalu e-Usług „Diia”. Usługa jest obecnie w fazie przygotowywania, więc nie wiadomo dokładnie jak będzie wyglądała procedura składania wniosków.

Przypominamy, że w przeszłości uzyskanie zgody jednego z rodziców na wyjazd małoletniego dziecka było dostępne wyłącznie za pomocą pisemnego dokumentu poświadczonego notarialnie. Przyjęty projekt ustawy ma na celu przyspieszenie i uproszczenie tego procesu.

Kiedy nie potrzebujesz zgody drugiego rodzica, aby zabrać dziecko za granicę?

Należy zauważyć, że projekt ustawy zawiera również czytelną listę podstaw do wywiezienia małoletniego dziecka za granicę bez zgody drugiego rodzica. Te podstawy to:

  • śmierć drugiego rodzica;
  • decyzja sądu o pozbawieniu drugiego rodzica praw rodzicielskich;
  • uznanie drugiego rodzica za niekompetentnego lub zaginionego;
  • obce obywatelstwo jednego z rodziców (lub jego całkowity brak);
  • drugi rodzic zalega z alimentami dłużej niż trzy miesiące;
  • jeśli dziecko jest pod opieką samotnej matki;
  • orzeczenie sądu zezwalające na odebranie małoletniego bez zgody drugiego rodzica.
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.