Top 8 filmów i seriali do nauki polskiego

Tetiana Sharapova
Film, Język | 13 lipca 2022
Komentarze 0
Popcorn do polskich seriali do nauki języka

Uczysz się polskiego, ale czujesz, że podręczniki i teoria to za mało? W takim razie przygotowaliśmy coś dla ciebie! Zebraliśmy 8 najlepszych filmów i seriali o różnym poziomie trudności, które pomogą Ci w nauce języka polskiego.

Dziewczyny ze Lwowa

Gatunek: komedia, dramat

Rok: 2015-2016

Serial „Dziewczyny ze Lwowa” trafił na polskie ekrany w 2015 roku. W tej historii czterech mieszkańców Lwowa przeniosło się do stolicy Polski w poszukiwaniu lepszego życia. W Warszawie zakochują się, znajdują nowych przyjaciół i wspólnie pokonują trudności.

„Dziewczyny ze Lwowa” zainteresowały nie tylko polskich, ale i ukraińskich widzów. I nic dziwnego, bo fabuła opowiada zarówno o życiu Ukrainek w Polsce, jak i o relacjach polsko-ukraińskich. Serial w sposób prawdziwy przedstawia niuanse adaptacji w nowym kraju i stosunek jego mieszkańców do przybyszów.

Sala samobójców

Gatunek: dramat, melodramat

Rok: 2011

Film „Sala samobójców” nie tylko pomoże w nauce języka polskiego, ale także pozwoli lepiej zrozumieć problemy nastolatków. Niestety, rodzice często nie rozumieją swoich dzieci. A to czasem prowadzi do tragedii.

W centrum opowieści znajduje się życie polskiego ucznia, Dominika. Ma bogatych rodziców, ale oni w ogóle o niego nie dbają. Dominik jest popularny w szkole. Ze względu na rodziców jest nieco rozpieszczony i czasem robi absurdalne rzeczy.

Pewnego dnia Dominik dołącza do gry towarzyskiej 3D o nazwie „Sala Samobójców”, gdzie poznaje Sylwię. I po tym spotkaniu jego życie gwałtownie się zmienia.

Rodzinka.pl

Gatunek: komedia

Rok: 2011-2020

Sitcom Rodzinka.pl jest idealny dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę języka polskiego. Historia dotyczy rodziny Boskich – rodziców i trzech synów mieszkających w Warszawie. Historie głównie kręcą się wokół problemów dzieci w szkole. Serial jest zrobiony w lekkim komediowym duchu, więc oprócz tego, że jest przydatny, można się przy nim dobrze bawić.

To, co wyróżnia serial, to fakt, że członkowie rodziny są całkowicie otwarci w swojej komunikacji. Rodzice starają się być po tej samej stronie co dzieci, a dzieci z kolei całkowicie ufają swoim rodzicom.

Czasami rodzinom brakuje intymności w relacjach. Dlatego Rodzinka.pl może być również przykładem idealnej rodziny.

Pod Mocnym Aniołem

Gatunek: dramat

Rok: 2014

Jeśli interesuje was obserwowanie, jak bohaterowie pokonują wewnętrzne przeszkody, pokochacie „Pod Mocnym Aniołem”. W końcu w centrum akcji jest Jerzy, pisarz, który próbuje pokonać swój alkoholowy nałóg.

Historia Jerzego to historia człowieka, który stopniowo poddaje się pod wpływem śmiertelnego nałogu. Mimo że rozpaczliwie z tym walczy, jego życie nie staje się lepsze. Doświadczenie Jerzego pokazuje nam, jak ciężka może być walka o przetrwanie walki z alkoholizmem.

„Pod Mocnym Aniołem” jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Powstał na podstawie na wpół autobiograficznej powieści polskiego pisarza Jerzego Pilcha.

Kasia i Tomek

Gatunek: komedia

Rok: 2002-2004

Kasia i Tomek to typowi przedstawiciele współczesnej młodzieży. Są w związku od siedmiu lat, ale nie mają odwagi wziąć ślubu. Mieszkają razem i dzielą się problemami życia codziennego.

Przez 100 odcinków widz przeżywa razem z bohaterami radosne i smutne chwile. Kasia i Tomek nawiązują kontakty towarzyskie, zaprzyjaźniają się, a nawet wspólnie chodzą do psychologa. Problemy pary są tak bliskie widzom, że serial cieszy się niesłabnącą popularnością i co jakiś czas jest pokazywany w polskich kanałach telewizyjnych.

W każdym odcinku bohaterowie dużo rozmawiają na różne tematy, od zakupów po pójście do dentysty. Oglądając serial, można więc doskonalić słownictwo dotyczące różnych dziedzin życia.

Samotność w Sieci

Gatunek: dramat

Rok: 2006

Debiutancka powieść Janusza Wiśniewskiego odniosła ogromny sukces, gdyż ta historia miłosna podbiła serca milionów czytelników w całej Europie. W 2006 roku ukazała się jej adaptacja filmowa. Nawet dziś, 20 lat po wydaniu, powieść wciąż znajduje swoich czytelników.

Zobacz też: Miejsca, które musisz odwiedzić we Wrocławiu

„Samotność w sieci” to historia miłości dwójki Polaków, Jakuba i Ewy (główny bohater nie ma w książce imienia). Jakub mieszka i pracuje w Niemczech. Ewa jest mężatką mieszkającą w Polsce. Oboje czują się samotni i to właśnie zbliża ich do siebie i zachęca do korespondencji. Pewnego dnia para postanawia spotkać się w Paryżu, ale sprawy nie idą zgodnie z planem.

Singielka

Gatunek: domowy, komedia

Rok: 2015-2016

Fabuła serialu „Singielka” opowiada nam historię 32-letniej Elki, która nie spotkała jeszcze swojej miłości. Główna bohaterka w ogóle się tym nie przejmuje, ale jej rodzina nieustannie wywiera na dziewczynę presję. Elka skutecznie się jej opiera, ale kiedy młodsza siostra zapowiada ślub, postanawia, że czas uregulować także swoje życie osobiste. Elka stawia sobie cel: znaleźć prawdziwą miłość przed ślubem siostry. A na to ma tylko 274 dni.

Serial „Singielka” przede wszystkim przeznaczony jest dla kobiecej widowni. W końcu historia głównej bohaterki w taki czy inny sposób dotknęła każdą kobietę. Pomimo tego, że serial nie może pochwalić się mocną fabułą, jest zdecydowanie wart uwagi widza.

Dzień Świra

Gatunek: tragikomedia, dramat

Rok: 2002

Film „Dzień Świra” nie ma spójnej fabuły. Jest to raczej strumień świadomości głównego bohatera, Adasia Miauczyńskiego. Cierpi on na niestabilność emocjonalną i drażliwość, co nieustannie prowadzi do absurdalnych, a czasem nawet tragicznych sytuacji. Jednak ten sam element – liczba 7 – jest stale obecny w jego życiu.

Każdy dzień Adasia przypomina poprzedni: budzi się, je śniadanie, odprawia rytuały z liczbą 7, bierze lekarstwa i idzie do znienawidzonej pracy. W trakcie filmu Adaś próbuje w jakiś sposób zmienić swoje życie, ale za każdym razem napotyka na nowe wyzwanie.

 

Proces nauki języka powinien być ciekawy. A oglądanie filmów i seriali po polsku pomoże Ci nie tylko nauczyć się słyszeć język, ale także lepiej opanować codzienną komunikację.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.