Vladimir Zelensky – od komika do prezydenta Ukrainy

Yana Zakharchuk
Ciekawostki, Inne, Ukraina | 12 sierpnia 2023
Komentarze 0
Tablica na biurze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego_PL Source: Vista Create

Ukraina wkrótce będzie obchodzić 32. Dzień Niepodległości. A dziś na czele kraju stoi prezydent Wołodymyr Zełenskij. Dlatego postanowiliśmy poświęcić ten artykuł człowiekowi, który kiedyś był komikiem, showmanem, prezenterem, aktorem i dyrektorem artystycznym Studia Kvartal-95, a 20 maja 2 019 roku został szóstym prezydentem Ukrainy. Jak każdy prezydent, spotkał się zarówno z pochwałami, jak i krytyką ze strony ukraińskiego społeczeństwa. Niemniej jednak faktem jest, że jest on obecnie postrzegany przez społeczność międzynarodową jako symbol nowoczesnego ukraińskiego oporu narodowego przeciwko rosyjskim najeźdźcom.

Gdzie i kiedy urodził się Volodymyr Zelenskyy?

Volodymyr Zelenskyy urodził się 25 stycznia 1978 r. w Krzywym Rogu, w obwodzie dniepropetrowskim, w centralnej Ukrainie, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Oleksandr Zelenskyy, doktor nauk technicznych, pracował jako kierownik Wydziału Informatyki i Technologii Informacyjnych w Instytucie Ekonomicznym w Krzywym Rogu, a matka, Rimma Zelenskyy, była inżynierem. Ze względu na działalność zawodową ojca, który był zaangażowany w budowę zakładu wydobywczo-przetwórczego, rodzina Zełenskich przez pewien czas mieszkała w mieście Erdenet w Mongolii.

Gdzie studiował Volodymyr Zelenskyy?

Przyszły prezydent uczył się w szkole (wówczas gimnazjum z pogłębioną nauką języka obcego) nr 95 w Krzywym Rogu. Krzywy Róg. Od dzieciństwa jego ojciec pielęgnował zamiłowanie syna do matematyki i informatyki. Jako uczeń marzył o zostaniu dyplomatą. W wieku 16 lat Volodymyr wygrał stypendium na studia w Izraelu, ale nie pojechał, ponieważ jego ojciec nie wyraził na to zgody.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Ukończył studia prawnicze na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym. Nie pracował w swojej dziedzinie (z wyjątkiem 2-miesięcznego stażu). W młodości zajmował się aktorstwem i uczestniczył w różnych zajęciach szkolnych.

Życie osobiste i rodzina przyszłego prezydenta Ukrainy

Zełenskij poznał swoją przyszłą żonę Olenę w rodzinnym Krzywym Rogu. Volodymyr i Olena uczyli się w tej samej szkole średniej, gdzie się poznali. Mieszkali razem przez osiem lat, zanim się pobrali. Olena jest z wykształcenia architektem i nigdy nie pracowała zawodowo. Od czasu założenia studia Kvartal-95 pracuje jako scenarzystka. Para pobrała się 6 września 2003 r. i ma córkę Oleksandrę Zełenską i syna Kyrylo Zełenskiego. W dniu 20 maja 2019 r. została Pierwszą Damą Ukrainy i wybrała następujące obszary działalności: reforma systemu żywienia w szkołach, dyplomacja kulturalna, przestrzeń bez barier i równe szanse dla wszystkich Ukraińców. Znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2023 roku magazynu Time.

Dowiedz się, jakie podwójne święto Polska będzie obchodzić 15 sierpnia i dlaczego jest to oficjalny dzień wolny od pracy.

Profesjonalna kariera aktorska Vladimira Zelensky’ego

Stał się powszechnie znany jako członek drużyny studenckiej w Klubie Zabawnych i Sprytnych (KVN) w latach 90-tych. W 1997 roku Zelensky założył zespół 95 Kvartal (nazwany na cześć jednej z dzielnic Krzywego Rogu, jego rodzinnego miasta). Volodymyr był nie tylko kapitanem zespołu, ale także autorem większości występów.

W latach 1998-2003 drużyna 95 Kvartal aktywnie grała w Premier League Klubu Zabawnych i Sprytnych (KVN) w Rosji i regularnie koncertowała na całym świecie. W 2003 roku Zelensky i jego drużyna opuścili KVN po konflikcie z zarządem klubu.

Program telewizyjny Evening Quarter został po raz pierwszy wyemitowany na kanale Inter TV w 2005 roku. W latach 2010-2012 był (dwukrotnie, z przerwami) producentem generalnym kanału Inter TV, ale powołując się na swoją działalność twórczą związaną z Kvartal-95, opuścił swoje stanowisko. Zełenskij zagrał w ponad 10 filmach fabularnych i był producentem wielu z nich. W 2014 roku Vladimir Zelensky był właścicielem trzech rosyjskich firm: Weisberg Pictures, Green Films i Platinumfilm.

27 marca 2019 r. na kanale 1+1 TV odbyła się premiera pierwszego odcinka ukraińskiego serialu politycznego „Sługa narodu”, wyprodukowanego przez Studio Kvartal-95 i wyreżyserowanego przez Andrija Kiriuszczenkę, w którym Zełenskij zagrał główną rolę prezydenta Ukrainy. Warto zauważyć, że serial „Sługa narodu” został nakręcony w Polsce na podstawie ukraińskiego projektu o tej samej nazwie.

Prezydentura i działalność polityczna szóstego prezydenta Ukrainy

W 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy zarejestrowało partię Sługa Ludu, która rok później nominowała Wołodymyra Zełenskiego na kandydata na prezydenta. Nazwa partii jest powtórzeniem tytułu serialu.

31 marca 2019 r. Wołodymyr Zełenskij zdobył największą liczbę głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich – 30,24% i przeszedł do drugiej tury razem z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką. 21 kwietnia 2019 r., w drugiej turze wyborów prezydenckich, Wołodymyr Zełenskij prawie trzykrotnie wyprzedził Petra Poroszenkę.

Zobacz też: Zezwolenie na pobyt w Polsce dla Ukraińców w 2024 roku

Podczas jego prezydentury wprowadzono państwowy program „Wielka budowa”, mający na celu rozwój na dużą skalę wysokiej jakości infrastruktury na Ukrainie, który pomógł w odbudowie i budowie mostów i ponad 14 000 kilometrów autostrad na Ukrainie, a także poprawił infrastrukturę edukacyjną, społeczną i sportową kraju. Jednak wojna wstrzymała realizację programu. Przypominamy, że 24 sierpnia Ukraina będzie obchodzić Dzień Niepodległości.

Patriotyczna postawa i międzynarodowe uznanie ukraińskiego prezydenta podczas wojny

Od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, Volodymyr Zelenskyy stanął w obronie suwerenności swojego kraju i zdołał zjednoczyć kraje zachodnie w sprzeciwie wobec rosyjskiej inwazji. Jego wyraźna postawa patriotyczna i aktywne działania w zakresie polityki zagranicznej zaowocowały następującymi międzynarodowymi nagrodami i wyróżnieniami:

  • Tytuł „Najbardziej wpływowej osoby 2022 roku” (według magazynu Time);
  • Nagroda Wolności im. Ronalda Reagana „za odważną walkę z tyranią i niezachwiane zaangażowanie na rzecz wolności i demokracji” (7 marca 2022);
  • Churchill Leadership Award „za niesamowitą odwagę, opór i godność w obliczu barbarzyńskiej inwazji Putina” (26 lipca 2022);
  • Najwyższym odznaczeniem na Litwie jest Order Witolda Wielkiego (28 lipca 2022 r.);
  • Legia Honorowa od prezydenta Francji Emmanuela Macrona (8 lutego 2023 r.).
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *