15 sierpnia to podwójne święto i dzień wolny od pracy w Polsce: co świętuje się tego dnia?

Yana Zakharchuk
Ciekawostki, Inne, Polska | 2 sierpnia 2023
Komentarze 0
Polski żołnierz przed polską flagą_PL Source: Vista Create

Dla Ukraińców mieszkających obecnie w Polsce z powodu wojny ważne jest nie tylko nauczenie się języka kraju zamieszkania przynajmniej na poziomie komunikatywnym, ale także lepsze poznanie historii i kultury państwa polskiego. Jest to wyraz szacunku dla ludzi, którzy udzielili schronienia, a także może ułatwić wzajemne zrozumienie z Polakami. 15 sierpnia to podwójne święto i oficjalny dzień wolny od pracy w Polsce. Proponujemy dowiedzieć się, jakie dwa ważne oficjalne święta są obchodzone w kraju, a także jak Polacy świętują te dni i jakie tradycje przestrzegają. Przeczytaj również nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie wydarzenia odbędą się 15 sierpnia 2023 r. w różnych miastach i regionach Polski.

Jakie dwa święta obchodzone są 15 sierpnia w Polsce?

15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta tego samego dnia: Dzień Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Święto Wojska Polskiego) oraz święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej), które od 1951 roku jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W tym roku 15 sierpnia wypada we wtorek. Wszystkie urzędy, sklepy i centra handlowe będą zamknięte. Nowy rok szkolny rozpocznie się 4 września, więc szkoły będą zamknięte (rok szkolny i wakacje w Polsce w latach 2023-2024). Z okazji świąt we wszystkich polskich miastach odbędą się uroczystości.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce

15 sierpnia każdego roku katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wzmianki o tym święcie pojawiają się w kazaniach już od V wieku.

W tym dniu wierni upamiętniają «sukcesję» (koniec ziemskiego życia) Najświętszej Maryi Panny, która żyła dłużej niż Jezus. Zgodnie z tekstem biblijnym, anioł ostrzegł Marię o jej śmierci za trzy dni. Pożegnała się ze wszystkimi bliskimi i odeszła. Uważa się, że nie jest to dzień śmierci, ale dzień przejścia Maryi Dziewicy z życia ziemskiego do wiecznego życia w niebie i ponownego zjednoczenia z synem i Bogiem. Święto to jest jednym z najważniejszych w kalendarzu kościelnym.

W Polsce dzień ten ma inną nazwę – Matki Boskiej Zielniej. Kiedy Matka Boska zmarła, apostołowie chcieli ją pochować, ale kiedy otworzyli trumnę, nie znaleźli jej ciała, ale zamiast tego znaleźli tylko piękne pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Święto jest oficjalnie uznawane od 1950 roku decyzją papieża. W tym dniu na ulicach Polski można zobaczyć dużą liczbę wiernych z bukietami polnych kwiatów. Mogą one zawierać od 7 do 77 ziół i mają różne nazwy w zależności od regionu Polski: rózga, ograbek, kępka itp. Bukiet często zawiera ostropest plamisty, rumianek, lawendę, walerianę, miętę i szałwię. W centrum znajduje się roślina o żółtych kwiatach. Obrzęd błogosławieństwa odbywa się w kościołach, gdzie śpiewa się pieśni o Matce Boskiej, nazywając ją imionami kwiatów. Bukiet pobłogosławionych roślin zabiera się do domu i suszy.

Kościół prawosławny również obchodzi podobne święto, Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny, ale prawosławni nie wierzą, że Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba żywa (Prawosławny kalendarz świąt na 2023 rok).

Czym jest Dzień Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej?

Od 1951 roku 15 sierpnia jest oficjalnym Dniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniającym zwycięstwo w decydującej Bitwie Warszawskiej (znanej również jako «Cud nad Wisłą») w 1920 roku w wojnie sowiecko-polskiej 1919-1921. To właśnie dzięki Polskim Siłom Zbrojnym Polacy byli w stanie obronić swoją niepodległość i zapobiec inwazji Armii Czerwonej.

Należy wspomnieć, że to Ukraińska Republika Ludowa była sojusznikiem polskiej armii w walce z bolszewicką inwazją.

Jakie wydarzenia odbędą się z okazji Dnia Wojska Polskiego w 2023 roku?

Według Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w dniach 12-15 sierpnia odbędą się wydarzenia pod hasłem «Silni Biało-Czerwoną» z okazji Święta Wojska Polskiego. Obrona Narodowa i Wojsko Polskie zaplanowały na te dni wiele ciekawych wydarzeń.

W niedzielę, 13 sierpnia, o godz. 13:00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – otwarcie nowoczesnego oddziału Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Planowane są następujące wydarzenia:

  • przemarsz rekonstruktorów historycznych w umundurowaniu wojska polskiego od X do XX wieku (przez bramy Nowomiejskiej Cytadeli Warszawskiej na Placu Gwardii);
  • wystawa «1000 lat chwały oręża polskiego», obejmująca 3,5 tys. najcenniejszych zabytków i ponad 300 tys. obiektów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego;
  • pokaz grup rekonstrukcji historycznych polskich sił zbrojnych, które istniały od początku państwa polskiego do czasów powstania listopadowego;
  • dioramy historycznych obozów wojskowych z różnych epok.

Zobacz też: Pomoc finansowa od The $1K Project

Po uroczystym otwarciu odbędzie się piknik. 13-15 sierpnia – Muzeum Wojska Polskiego będzie można zwiedzać bezpłatnie. Nowy pawilon Muzeum Wojska Polskiego to prawdziwy przykład nowoczesnego muzeum XXI wieku z multimedialnymi salami na różne wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

15 sierpnia o godzinie 14:00 na warszawskiej Wisłostradzie odbędzie się uroczysta defilada, w której weźmie udział 200 sztuk polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego, 92 samoloty, a 2000 żołnierzy ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentuje nowoczesny sprzęt polski, koreański i amerykański zakupiony w ostatnich latach. Wśród prezentowanego sprzętu znajdą się czołgi M1A1 Abrams, czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakiet HIMARS, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2 oraz systemy obrony powietrznej Patriot. Sprzęt polskiej produkcji obejmie nowe wozy bojowe Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze, a także pojazdy Baobab-K itp. Na niebie zaprezentowane zostaną nowe wielozadaniowe samoloty bojowe FA-50 i F-16.

W dniach 12-15 sierpnia w różnych miastach Polski odbędzie się 70 pikników, na których prezentowany będzie sprzęt i maszyny wojskowe wykorzystywane przez polską armię, będzie można porozmawiać z zawodowymi wojskowymi, skosztować polowych potraw itp.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *