Dofinansowanie 700 złotych z UNHCR – odpowiadamy na najważniejsze pytania

27 kwietnia 2022

Dofinansowanie z ONZ to w ostatnim czasie bardzo popularny temat, który jednocześnie rodzi wiele pytań. Aby w możliwie najłatwiejszy sposób przybliżyć wszystkim przejście przez tę procedurę, odpowiadamy na najbardziej nurtujące kwestie.

Ważna aktualizacja

Od 18 lipca proces rejestracji zostaje zawieszony do odwołania i UNHCR aktualnie nie przyjmuje nowych wniosków.

Nie martw się, jeżeli wypełniłeś już formularz. UNHCR wciąż będzie go rozpatrywał i w ciągu miesiąca od jego wysłania otrzymasz zaproszenie na spotkanie SMS-em.

W razie pytań możesz kontaktować się pod numerem +48226286930 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30).

Jaką pomoc finansową oferuje UNHCR?

Dzięki programowi UNHCR jedna osoba z rodziny może uzyskać 700 złotych, każdej kolejnej przysługuje natomiast 600 złotych (kwota 600 złotych przypada maksymalnie czterem dodatkowym osobom w rodzinie). Jeżeli zatem jesteś matką z dwójką dzieci, wówczas otrzymasz 1900 złotych.

Co warto wiedzieć, nie jest to jednorazowa pomoc, a udzielana minimum przez okres trzech miesięcy.

Czy mogę wziąć udział w programie?

Jeżeli ze względu na wojnę w Ukrainie przekroczyłeś granicę po 23.02.2022, wówczas możesz ubiegać się o takie świadczenie finansowe. To jedyny warunek, jaki musisz spełnić.

W jaki sposób wypełnić wniosek?

 1. Wejdź na stronę: https://enketo.unhcr.org/single/027ffec6779c560521f55b76b63983fd#_ga=2.103668864.1236529553.1652168852-1157018747.1648644115 oraz wypełnij dane w niej zawarte. Zostaniesz poproszony o podanie swojego polskiego numeru telefonu, adresu e-mail, a także wskazanie, ile członków liczy twoja rodzina. W razie pytań lub wątpliwości możesz skorzystać z infolinii: 22 628 69 30.
 2. Następnie otrzymasz sms-a z datą oraz godziną spotkania. Być może będzie musiał nieco poczekać na wiadomość tekstową, ponieważ składanych jest bardzo dużo wniosków. Aktualnie na terenie Polski znajduje się osiem siedzib UNHCR. Dwie w Warszawie: przy ulicy Kamionkowskiej 11 oraz Chmielnej 85, a także w Krakowie przy TAURON ARENA brama 1, ul. Stanisława Lema 7, w Poznaniu Galeria Malta, Maltańska 1 (piętro 1), w Ostródzie przy ulicy Jana III Sobieskiego 9 pok. 127, w Gdańsku, w biurowcu „Zieleniak”, ul. Wały Piastowskie 1 (na roku ulic Kupieckiej oraz Błędnik), w Gdyni, ul. 10 lutego 26 oraz we Wrocławiu, ul. Piłsudskiego 69/73. Tam właśnie będziesz musiał się stawić o wskazanej porze wraz ze wszystkimi osobami z rodziny, które wskazałeś w formularzu lub zadeklarowałeś w rozmowie telefonicznej.
 3. Na miejscu zostaniesz poproszony o wypełnienie wniosku oraz złożenie swoich odcisków palców. Niezbędne będą dokumenty, które potwierdzą tożsamość twoją oraz twojej rodziny: paszport ukraiński lub międzynarodowy, numer pesel lub akty urodzenia.
 4. Kolejnego dnia roboczego możesz spodziewać się sms-a, który zawierać będzie numer BLIK oraz dokładną kwotę przyznanego ci świadczenia. Masz tydzień na to, aby z niego skorzystać.
 5. Musisz udać się do dowolnego bankomatu, wybierając tam opcję „Wypłata BLIK”. Zostaniesz poproszony o wpisanie kodu BLIK. Jednorazowo musisz wypłacić całą przyznaną ci sumę pieniędzy.
 6. Po upływie miesiąca możesz spodziewać się kolejnego kodu BLIK do wypłacenia pieniędzy.

Zawsze, kiedy natrafisz na trudności techniczne, możesz skontaktować się z infolinią pod numerem 61 856 52 66 (w godzinach 9:00–17:00) lub kierować zapytania na adres polwa@unhcr.org.

Czy mogę zgłosić się po dofinansowanie w mojej miejscowości?

Niestety siedziba UNHCR istnieje jedynie w wybranych miastach na terenie całej Polski. Oznacza to, że należy wybrać najbliższą nam placówkę i udać się bezpośrednio do niej. Wizyta jest jednorazowa, więc w tym przypadku możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli odbywać takich podróży wielokrotnie.

Zobacz też: Ukraińcy w 5 miastach Polski będą mogli otrzymać pomoc finansową z Polskiej Akcji Humanitarnej

Adresy placówek UNHCR:

 • Warszawa 1: ul. Kamionkowska 11, 03-805 Warszawa. Czynne od niedzieli do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Warszawa 2: ul. Chmielna 85, 00-805 Warszawa. Czynne od niedzieli do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Kraków: TAURON Arena, brama 1, Stanisława Lema 7, Kraków. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30.
 • Poznań, Galeria MALTA, ul. Maltańska 1, piętro 1. Czynne od niedzieli do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Ostróda, ul. Jana III Sobieskiego 9 pok. 127. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30.
 • Gdańsk, biurowiec „Zieleniak”, ul. Wały Piastowskie 1 (na roku ulic Kupieckiej oraz Błędnik). Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30.
 • Gdynia, ul. 10 lutego 26. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30.
 • Wrocław, ul. Piłsudskiego 69/73. Czynne od niedzieli do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Mijają kolejne dni, a wciąż nie otrzymałem SMS-a. Jak długo się na niego czeka?

Na początku sms-y przychodziły stosunkowo szybko, bo zaledwie po kilku dniach. W tym momencie, ze względu na duże zainteresowanie dofinansowaniem, czas oczekiwania jest zdecydowanie bardziej wydłużony i wynosi on od dwóch do nawet pięciu tygodni. Wśród wielu ludzi rodzi to niepokój i wypełniają formularze wielokrotnie, jednak to zdecydowanie na nic się nie zda. Należy cierpliwie poczekać na wiadomość, ponieważ ostatecznie otrzymamy zaproszenie do wskazanej placówki.

Czy dofinansowanie jest tylko dla osób ze statusem uchodźcy?

Nie. Świadczenie przysługuje wszystkim osobom z Ukrainy uciekającym przed wojną, którzy do Polski przybyli po 24.02.

Nie mogę dodzwonić się na infolinię, a chciałabym zapisać się telefonicznie. Dlaczego tak się dzieje?

Od wielu dni infolinie są przeciążone i problem z dodzwonieniem się ma naprawdę wiele osób. Warto jednak pamiętać, że możliwość zapisów istnieje wyłącznie w formie elektronicznej, co oznacza, że musimy wypełnić wskazany formularz internetowy.

W jaki sposób się zapisać?

Zapisów można dokonywać jedynie internetowo. Odpowiedni formularz znajdziemy TUTAJ. Zostaniemy poproszeni o zaznaczenie, w jakiej miejscowości chcielibyśmy odbyć spotkanie, a także o podanie numeru telefony, adresu e-mail oraz liczby członków naszej rodziny. Przed wysłaniem oczywiście warto upewnić się, że wszystkie dane są poprawnie wpisane.

Dlaczego to tak długo trwa?

Powodem jest bardzo duże zainteresowanie świadczeniem oraz fakt, że wszystkie wnioski weryfikowane są ręcznie. Istnieje także ograniczona ilość pracowników, którzy mogą takie wnioski rozpatrywać, co powoduje dodatkowe opóźnienia. Może to rodzić wiele frustracji pośród osób, które są w ciężkiej sytuacji finansowej i chciałyby takie świadczenie otrzymać. Istnieje jednak spora liczba Ukraińców, którzy otrzymali już takie dofinansowanie, dlatego w tym przypadku zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość. UNHCR to międzynarodowa organizacja i do tej pory nie istniała potrzeba, aby otwierali oni swoje ośrodki w większej ilości miast na terenie Polski. Teraz, gdy taka potrzeba zaszła, zapewniają, że planowane jest otwarcie nowych punktów, jednak wciąż nie znamy konkretów.

Czy wiadomo, jaka jest procedura dla osoby, która nie posiada paszportu ani zaświadczenia o przekroczeniu granicy?

Wystarczy dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL ze statusem UKR. W razie czego można również pokazać SMS z powiadomieniem operatora o przekroczeniu granicy. Oprócz tego na spotkanie koniecznie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Mam chore/niepełnosprawne dziecko. Czy naprawdę muszę wieźć je ze sobą tyle kilometrów na spotkanie?

Niestety, procedury zakładają, że na spotkanie muszą stawić się wszystkie osoby wskazane w formularzu. Jest to konieczne ze względu na procedury – pracownicy placówki muszą pobrać wszystkim odciski placów oraz zrobić zdjęcia.

Obawiam się o swoje dane, wiele osób pisze, że nie otrzymało żadnego sms-a zwrotnego. Czy to nie jest oszustwo?

Do tej pory wiele osób otrzymało już pomoc finansową, co oznacza, że świadczenia faktycznie są wypłacane. Informacja ta obiegła całą Polskę, upubliczniana jest przez oficjalne organizacje, co dodatkowo świadczy o tym, że pomoc dla Ukraińców jest realna i nikt nie dąży do wyłudzenia danych.

Czy po wysłaniu wniosku przychodzi potwierdzenie na maila? Nic nie otrzymałem

Żadne potwierdzenie nie zostaje automatycznie wysłane. Jedyne co otrzymamy to wiadomość SMS na wskazany numer telefonu, wówczas, kiedy pojawi się wolny termin wizyty w placówce znajdującej się we wskazanym przez nas mieście.

Czy muszę zamieszkiwać miasto, które posiada siedzibę UNHCR, aby złożyć wniosek?

Świadczenie mogą otrzymać nie tylko osoby, które na stałe zamieszkują wskazane miasta. Każdy przybyły z Ukrainy po 24.02 może się ubiegać o dofinansowanie z UNHCR, jednak musi liczyć się z tym, że będzie musiał stawić się w jednej z placówek we wskazanym terminie.

Jestem już po wizycie osobistej, ale nie otrzymałam wciąż kodu BLIK. Ile się na niego czeka?

Kod do wypłaty środków powinniśmy dostać stosunkowo szybko, maksymalnie w przeciągu kilku dni roboczych. Na stronie UNHCR widnieje informacja, że jeżeli odbyliśmy wizytę w piątek, wówczas kod powinien pojawić się najpóźniej w poniedziałek. W przypadku problemów technicznych lub nieotrzymania kodu, należy kontaktować się pod numerem 61 856 52 66 lub mailowo na adres polwa@unhcr.org.

Jeżeli skorzystam z pomocy UNHCR, będę musiał zostać na terenie Polski przez czas pobierania pieniędzy?

Nie, udzielana pomoc nie zmusza do pozostawania w Polsce. Jednak tylko w Polsce możemy zgłosić się po to konkretne świadczenie, w innych krajach nie jest ono udzielane w takiej formie.

Na jaką kwotę pieniężną mogę dokładnie liczyć?

700 złotych na pierwszą osobę z rodziny oraz 600 złotych na kolejne osoby, których może być maksymalnie 4. Świadczenie wypłacane jest minimalnie przez 3 miesiące.

Ile będę mieć czasu na przyjazd do placówki? Z jakim mniej więcej wyprzedzeniem pracownicy informują o dacie wizyty?

W wielu przypadkach termin wizyty podawany jest z dnia na dzień lub z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.