Dofinansowanie 700 złotych z UNHCR – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Dofinansowanie z ONZ to w ostatnim czasie bardzo popularny temat, który jednocześnie rodzi wiele pytań. Aby w możliwie najłatwiejszy sposób przybliżyć wszystkim przejście przez tę procedurę, odpowiadamy na najbardziej nurtujące kwestie.
Jaką pomoc finansową oferuje UNHCR?
Dzięki programowi UNHCR jedna osoba z rodziny może uzyskać 700 złotych, każdej kolejnej przysługuje natomiast 600 złotych (kwota 600 złotych przypada maksymalnie czterem dodatkowym osobom w rodzinie). Jeżeli zatem jesteś matką z dwójką dzieci, wówczas otrzymasz 1900 złotych.
Co warto wiedzieć, nie jest to jednorazowa pomoc, a udzielana minimum przez okres trzech miesięcy.
Czy mogę wziąć udział w programie?
Jeżeli ze względu na wojnę w Ukrainie przekroczyłeś granicę po 23.02.2022, wówczas możesz ubiegać się o takie świadczenie finansowe. To jedyny warunek, jaki musisz spełnić. Ważne jest, że po raz pierwszy musisz przekroczyć granicę.
Czy mogę zgłosić się po dofinansowanie w mojej miejscowości?
Niestety siedziba UNHCR istnieje jedynie w wybranych miastach na terenie całej Polski – Warszawa, Kraków, Poznań, Ostróda. Oznacza to, że należy wybrać najbliższą nam placówkę i udać się bezpośrednio do niej. Wizyta jest jednorazowa, więc w tym przypadku możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli odbywać takich podróży wielokrotnie.
Mijają kolejne dni, a wciąż nie otrzymałem SMS-a. Jak długo się na niego czeka?
Na początku sms-y przychodziły stosunkowo szybko, bo zaledwie po kilku dniach. W tym momencie, ze względu na duże zainteresowanie dofinansowaniem, czas oczekiwania jest zdecydowanie bardziej wydłużony i wynosi on od dwóch do nawet pięciu tygodni. Wśród wielu ludzi rodzi to niepokój i wypełniają formularze wielokrotnie, jednak to zdecydowanie na nic się nie zda. Należy cierpliwie poczekać na wiadomość, ponieważ ostatecznie otrzymamy zaproszenie do wskazanej placówki.
Czy dofinansowanie jest tylko dla osób ze statusem uchodźcy?
Nie. Świadczenie przysługuje wszystkim osobom z Ukrainy uciekającym przed wojną, którzy do Polski przybyli po 24.02.
Jak zgłosić się po pomoc finansową z ONZ?
Biorąc pod uwagę, że uchodźcy z Ukrainy nadal potrzebują pomocy finansowej, UNHCR będzie kontynuował wsparcie finansowe w 2023 roku. Pomoc będzie udzielana najbardziej zagrożonym kategoriom Ukraińców, takim jak osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne itp.
Ważne! Od 2023 roku nie będzie można samodzielnie wypełnić wniosku o pomoc. Rodziny i osoby w największej potrzebie będą identyfikowane za pośrednictwem różnych kanałów, w tym partnerów UNHCR. Jeśli Twoja rodzina zostanie rozpatrzona pod kątem pomocy finansowej, skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio.

Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?
Należy pamiętać, że nawet jeśli zostaniesz wezwany na rozmowę kwalifikacyjną, nie gwarantuje to, że będziesz kwalifikował się do otrzymania pomocy finansowej. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy to Twoja rodzina zostanie sprawdzona pod kątem kwalifikowalności.
Jak będzie przebiegał proces rozmowy kwalifikacyjnej?
Jeśli zostaniesz zakwalifikowany do programu, otrzymasz SMS lub telefon. Otrzymasz informacje, kiedy przyjść i gdzie się udać.
W urzędzie należy wypełnić pisemny wniosek i pobrać odciski palców. Wszyscy członkowie rodziny będą potrzebowali dokumentów tożsamości: paszportu ukraińskiego lub zagranicznego, numeru identyfikacyjnego Pesel lub aktu urodzenia;
Następnego dnia otrzymasz SMS-a zawierającego Twój osobisty numer polskiego systemu płatności BLIK oraz dokładną kwotę dodatku;
Będziesz miał tydzień na wypłatę gotówki. Aby to zrobić, należy skorzystać z dowolnego bankomatu, wybrać opcję „płatność BLIK”, a następnie wpisać kod z SMS-a. Należy pamiętać, że cała kwota musi być wypłacona jednorazowo;
Przez kolejne dwa miesiące będziesz otrzymywać wiadomości SMS z kodem BLIK do wypłaty pieniędzy.
Jakie są kryteria wyboru kandydatów do pomocy?
Do pomocy kwalifikują się następujące kategorie Ukraińców:
- Ci, którzy przekroczyli granicę z Polską po 23.02.22 i przed tą datą głównie przebywali na Ukrainie;
- Osoby wymagające szczególnej ochrony. Należą do nich osoby starsze, jedyny opiekun w rodzinie, dzieci bez opieki lub oddzielone od rodziny w Polsce, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne lub upośledzone, osoby ciężko chore itp;
- Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Czyli takich, którzy nie mają stałej pracy, nie pobierają polskiego zasiłku dla bezrobotnych i nie mają stałego źródła dochodu.
Ważne jest, aby w każdym przypadku osoby ubiegające się o świadczenie nie otrzymywały pomocy od innych organizacji. Jeśli otrzymałeś wcześniej pomoc od innych organizacji, nie kwalifikujesz się do pomocy UNHCR.
Dlaczego to tak długo trwa?
Powodem jest bardzo duże zainteresowanie świadczeniem oraz fakt, że wszystkie wnioski weryfikowane są ręcznie. Istnieje także ograniczona ilość pracowników, którzy mogą takie wnioski rozpatrywać, co powoduje dodatkowe opóźnienia. Może to rodzić wiele frustracji pośród osób, które są w ciężkiej sytuacji finansowej i chciałyby takie świadczenie otrzymać. Istnieje jednak spora liczba Ukraińców, którzy otrzymali już takie dofinansowanie, dlatego w tym przypadku zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość. UNHCR to międzynarodowa organizacja i do tej pory nie istniała potrzeba, aby otwierali oni swoje ośrodki w większej ilości miast na terenie Polski. Teraz, gdy taka potrzeba zaszła, zapewniają, że planowane jest otwarcie nowych punktów, jednak wciąż nie znamy konkretów.
Czy wiadomo, jaka jest procedura dla osoby, która nie posiada paszportu ani zaświadczenia o przekroczeniu granicy?
Wystarczy dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL ze statusem UKR. W razie czego można również pokazać SMS z powiadomieniem operatora o przekroczeniu granicy. Oprócz tego na spotkanie koniecznie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Mam chore/niepełnosprawne dziecko. Czy naprawdę muszę wieźć je ze sobą tyle kilometrów na spotkanie?
Niestety, procedury zakładają, że na spotkanie muszą stawić się wszystkie osoby wskazane w formularzu. Jest to konieczne ze względu na procedury – pracownicy placówki muszą pobrać wszystkim odciski placów oraz zrobić zdjęcia.
Obawiam się o swoje dane, wiele osób pisze, że nie otrzymało żadnego sms-a zwrotnego. Czy to nie jest oszustwo?
Do tej pory wiele osób otrzymało już pomoc finansową, co oznacza, że świadczenia faktycznie są wypłacane. Informacja ta obiegła całą Polskę, upubliczniana jest przez oficjalne organizacje, co dodatkowo świadczy o tym, że pomoc dla Ukraińców jest realna i nikt nie dąży do wyłudzenia danych.
Czy po wysłaniu wniosku przychodzi potwierdzenie na maila? Nic nie otrzymałem
Żadne potwierdzenie nie zostaje automatycznie wysłane. Jedyne co otrzymamy to wiadomość SMS na wskazany numer telefonu, wówczas, kiedy pojawi się wolny termin wizyty w placówce znajdującej się we wskazanym przez nas mieście.
Czy muszę zamieszkiwać miasto, które posiada siedzibę UNHCR, aby złożyć wniosek?
Świadczenie mogą otrzymać nie tylko osoby, które na stałe zamieszkują wskazane miasta. Każdy przybyły z Ukrainy po 24.02 może się ubiegać o dofinansowanie z UNHCR, jednak musi liczyć się z tym, że będzie musiał stawić się w jednej z placówek we wskazanym terminie.
Jestem już po wizycie osobistej, ale nie otrzymałam wciąż kodu BLIK. Ile się na niego czeka?
Kod do wypłaty środków powinniśmy dostać stosunkowo szybko, maksymalnie w przeciągu kilku dni roboczych. Na stronie UNHCR widnieje informacja, że jeżeli odbyliśmy wizytę w piątek, wówczas kod powinien pojawić się najpóźniej w poniedziałek. W przypadku problemów technicznych lub nieotrzymania kodu, należy kontaktować się pod numerem 61 856 52 66 lub mailowo na adres polwa@unhcr.org.
Jeżeli skorzystam z pomocy UNHCR, będę musiał zostać na terenie Polski przez czas pobierania pieniędzy?
Nie, udzielana pomoc nie zmusza do pozostawania w Polsce. Jednak tylko w Polsce możemy zgłosić się po to konkretne świadczenie, w innych krajach nie jest ono udzielane w takiej formie.
Na jaką kwotę pieniężną mogę dokładnie liczyć?
700 złotych na pierwszą osobę z rodziny oraz 600 złotych na kolejne osoby, których może być maksymalnie 4. Świadczenie wypłacane jest minimalnie przez 3 miesiące.
Ile będę mieć czasu na przyjazd do placówki? Z jakim mniej więcej wyprzedzeniem pracownicy informują o dacie wizyty?
W wielu przypadkach termin wizyty podawany jest z dnia na dzień lub z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Jak jeszcze UNHCR pomaga Ukrainie?
Pomoc pieniężna nie jest jedynym rodzajem pomocy, jaką UNHCR zapewnia ukraińskim uchodźcom. Organizacja pomaga również w następujących kwestiach:
- Podnoszenie świadomości w zakresie problematyki uchodźców i bezpaństwowości;
- Kontrola rządu polskiego w sprawach przestrzegania międzynarodowych standardów prawodawstwa w zakresie praw uchodźców;
- Współpraca z szerokim gronem instytucji, w tym z organizacjami pozarządowymi, instytucjami naukowymi, szkołami, organizacjami młodzieżowymi i przedsiębiorstwami;
- Chroni prawa uchodźców na całym świecie, w tym w Polsce.
- Zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci;
- Wsparcie dla równych praw kobiet i dziewcząt;
- Ochrona bezpaństwowców.
Zobacz też: Health4Ukraine jest gotowe do ponownego finansowania Ukraińców
Celem UNHCR jest zapewnienie uchodźcom, w tym uchodźcom z Ukrainy, bezpiecznego schronienia przed prześladowaniami i wojną. Ważne! Organizacja nie zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, nadawaniem statusu uchodźcy ani integracją uchodźców ze społeczeństwem polskim. Tymi sprawami zajmuje się wyłącznie polski rząd.
Informacje zawarte w tym artykule są aktualne na styczeń 2023 roku.
Dodaj komentarz