Top 6 najtańszych krajów do życia w Europie

Irina Turaieva
Ciekawostki, Polska
25 listopada 2022, 07:32
Data aktualizacji: 28 listopada 2022, 09:00
Komentarze 0
Para z UE wybiera tańsze miejsce zamieszkania Source: Vista Create

Sprawdź, które kraje i miasta w Europie mają najtańsze koszty życia i jakie miejsce w rankingu zajmuje Polska.

Sytuacja w Ukrainie w związku z rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną nadal jest napięta i nieprzewidywalna. Jeśli więc postanowiliście ewakuować się z kraju za granicę przynajmniej na okres zimowy, albo już od jakiegoś czasu przebywacie poza Ukrainą, ale nie udało wam się nigdzie osiedlić na stałe, warto dowiedzieć się, w których krajach europejskich żyje się dziś najtaniej. Ta informacja przyda się tym, którzy planują wyjazd w celach turystycznych, bo zawsze warto znać miejsce, w którym można dobrze wypocząć za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Najtańsze europejskie kraje do zamieszkania

Jak podaje portal SchengenVisaInfo, niekwestionowanymi zwycięzcami rankingu najtańszych krajów europejskich są państwa-reprezentanci Europy Wschodniej. Polska znajduje się w pierwszej piątce. Generalnie ranking krajów, w których będzie najtaniej mieszkać w 2023 roku, zaproponowany przez ekspertów portalu, wygląda tak:

  1. Rumunia;
  2. Bułgaria;
  3. Albania;
  4. Czechy;
  5. Polska;
  6. Słowenia.

Kraje te, według SchengenVisaInfo, wyróżniają się stosunkowo niskimi kosztami życia, zapewniając jednocześnie całkiem akceptowalną jakość życia i duże możliwości.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Koszty utrzymania w Rumunii

Rumunia oferuje jedne z najniższych kosztów życia w Europie. Szacunkowy koszt utrzymania jednej osoby w tym kraju wynosi około 500 dolarów amerykańskich. Kwota ta nie obejmuje jednak kosztów czynszu, który może wynosić około 200-300 dolarów miesięcznie, jeśli wynajmujesz mieszkanie w Bukareszcie, lub od 150 dolarów, jeśli mieszkanie znajduje się poza stolicą. Ale kawalerkę w Rumunii można wynająć nawet od 75 dolarów. Płaca minimalna w tym kraju wynosi 471,71 dolarów. W tym samym czasie media to średnio 115 dolarów, a miesięczny bilet na transport będzie kosztował 18 dolarów. Jeśli mówimy o kosztach nieruchomości, to cena za metr kwadratowy w obrębie miasta wynosi około 1 842 dolarów, natomiast poza miastem średni koszt za metr kwadratowy wynosi około 1 300 dolarów.

Najtańsze miasta w Rumunii to Timisoara (duże miasto studenckie i przemysłowe w pobliżu Belgradu i Budapesztu), Cluj-Napoca (stolica młodzieży z tętniącym życiem nocnym), Konstanca (największy port morski w kraju) i Sibiu (małe sielskie miasteczko z pięknymi widokami na góry).

O tym jak Ukraińcy mogą uzyskać ochronę tymczasową w Rumunii pisaliśmy wcześniej.

Koszty utrzymania w Bułgarii

Przybliżony koszt utrzymania w Bułgarii to około 506 dolarów miesięcznie bez czynszu. Jednocześnie wynajęcie domu w kraju kosztuje 350-500 dolarów, jeśli mówimy o Sofii, i 175-200 dolarów – poza nią. Średni rachunek za media w Bułgarii wynosi 109 dolarów, miesięczny bilet na transport kosztuje około 27 dolarów, a płaca minimalna wynosi 371,55 dolarów. Kupując nieruchomość w kraju, trzeba będzie zapłacić około 576 dolarów za metr kwadratowy w centrum miasta lub 486 dolarów za metr kwadratowy w bardziej odległych miejscach. Do najtańszych miast w Bułgarii należą: Wielie Tyrnowo (jedno z najstarszych miast w kraju), Płowdiw (centrum przemysłowe i kulturalne), Warna (perła Morza Czarnego) i Burgas (popularny kurort letni).

Koszty utrzymania w Albanii

Przybliżony koszt utrzymania w Albanii nie przekracza 420 dolarów miesięcznie bez czynszu. Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, to będzie ono kosztowało około 400 dolarów miesięcznie w Tiranie i 150-250 dolarów poza nią. Za media lokalni mieszkańcy płacą średnio 80 dolarów miesięcznie, a bilet na transport można kupić za 11 dolarów. Jednocześnie minimalna płaca albańska wynosi zaledwie 281 dolarów. Cena za metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej w centrum miasta wynosi 1498 dolarów. Poza centrum miasta koszt metra kwadratowego wynosi około 573 dolarów. Najtańsze ceny mieszkań, jedzenia i rozrywki znajdziesz w Tiranie (jedno z najbardziej przystępnych cenowo miast bałkańskich), Durres (duży i budżetowy kurort nadmorski), Sarandzie (perła południa) i Vlorze (miejsce rajskich plaż i oszałamiających widoków).

Zobacz też: Dzisiejsza sytuacja na polskiej granicy: ilu Ukraińców przekroczyło granicę z Polską w 2023 r.

Koszty utrzymania w Czechach

Czechy również należą do krajów z tanim życiem. Koszt utrzymania jednej osoby w kraju z wyłączeniem czynszu wynosi 627 dolarów, przy płacy minimalnej 672 dolarów. Wynajęcie domu będzie kosztować 350-800 dolarów w Pradze i średnio 250 dolarów poza stolicą, a mieszkanie można kupić za 7 578 dolarów za metr kwadratowy w centrum miasta lub 4 917 dolarów na obrzeżach. Media kosztują około 271 dolarów, a miesięczny bilet na komunikację miejską to około 23 dolary. Najniższe średnie ceny w Czechach można znaleźć w takich miastach jak Brno (miasto studenckie z ciekawą architekturą), Pilzno (duży ośrodek kulturalny), Ostrawa (miasto przemysłowe o nowoczesnym rytmie życia) czy Ołomuniec (znany z tradycji serowarskich).

Koszty utrzymania w Polsce

Polska jest na piątym miejscu w rankingu najtańszych krajów europejskich. Według ekspertów, szacowany koszt życia w Polsce to 525 dolarów bez kosztów wynajmu. Mieszkania w kraju można wynająć w Warszawie za 400-700 dolarów, a poza stolicą za 200 dolarów, a także kupić − za około 2781 dolarów za metr kwadratowy w centrum miasta i za 1045 dolarów za metr kwadratowy − z dala od niego. Koszty użytkowania wynoszą średnio 70-100 dolarów przy minimalnym wynagrodzeniu 655 dolarów. Miesięczny bilet na transport będzie kosztował około 24 dolarów. Najbardziej opłacalnymi miastami pod względem kosztów życia w Polsce są Katowice (miasto przemysłowe), Białystok (centrum akademickie i turystyczne regionu) oraz Rzeszów (ważny węzeł komunikacyjny).

Koszty utrzymania w Słowenii

Słowenia zamyka ranking najtańszych krajów w Europie. Średni miesięczny koszt utrzymania wynosi tu około 679 dolarów na osobę bez czynszu. W Lublanie wynajęcie mieszkania będzie kosztowało średnio 500 dolarów, natomiast w innych miastach koszt wynajmu noclegu wyniesie około 250-300 dolarów. Koszty mediów na miesiąc dla mieszkańców kraju wynoszą około 40 dolarów, miesięczny bilet na transport kosztuje nieco mniej niż 31 dolarów, a metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej − 3275 dolarów w centralnej części miasta i 2385 dolarów − poza centrum. W tym samym czasie minimalne wynagrodzenie w Słowenii sięga 1100 dolarów. Do najtańszych miast w Słowenii należą Murska Sobota (ośrodek przemysłowy), Krško (miejsce przyrody i zieleni), Velenje (jedna z najbardziej słonecznych osad w Słowenii) oraz Maribor (malownicze miasto nad brzegiem rzeki).

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *