Co robić w Krakowie w weekend?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki, Kraków, Polska | 1 października 2022
Komentarze 0
Kraków na weekend Autor: Tetiana Sharapova

Kraków to piękne miasto o wspaniałej historii. Kilka dni może nie być wystarczającym czasem, aby w pełni cieszyć się pięknem tego miasta. Niemniej jednak w Krakowie zawsze znajdziesz coś do zrobienia, co będzie odpowiadało Twoim potrzebom.

Zebraliśmy kilka pomysłów na to, jak spędzić czas w Krakowie. Polecamy przyjazd do tego miasta przynajmniej raz.

Przespaceruj się wzdłuż rzeki

Autor: Tetiana Sharapova

Jeśli lubicie rzeczne krajobrazy, warto przejść się promenadą. W Krakowie jest bardzo pięknie, szczególnie wieczorem, gdy zapalają się światła.

Zazwyczaj jest to bardzo zatłoczony deptak. I nic dziwnego – oprócz pięknych widoków, na promenadzie znajduje się kilka zabytkowych miejsc. W szczególności są to widoki na Stare Miasto i Wawel.

Ponadto, spacerując po promenadzie, można obserwować, jak stara architektura zmienia się w nowoczesną. To bardzo ciekawe. Na promenadzie nie brakuje też rowerzystów i biegaczy. Należy więc uważać, aby nie wejść na ścieżkę rowerową. W przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić karę.

Odwiedź Sukiennice

Autor: Tetiana Sharapova

Sukiennice to jedna z najciekawszych atrakcji w Krakowie. Jest to również najlepsze dla turystów miejsce do wydawania pieniędzy. Pamiątki tutaj sprzedawane są na każdym kroku.

Budynek znajduje się w samym centrum miasta. Pochodzi z XIV wieku i obecnie jest chroniony przez państwo. Pierwotna budowla była w stylu gotyckim, ale niestety pożar w 1555 roku nie uratował pierwszej jej wersji. Mimo to sukiennice zostały odbudowane. W XIX wieku nastąpiła jednak kolejna przebudowa. Tak więc wersja, którą widzimy teraz, pojawiła się około 200 lat temu.

Obecnie nadal można tam znaleźć sklepy, a na ostatnim piętrze znajduje się „Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku”, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Przejdź się po rynku

Autor: Tetiana Sharapova

Rynek to również miejsce, które każdy turysta powinien odwiedzić. Jest to centralny plac miasta i obejmuje 11 ulic. Kolejną ciekawostką jest fakt, że układ placu nie zmienił się od 1257 roku. Tak więc w rzeczywistości można cieszyć się atmosferą dawnych czasów.

Na początku swojego istnienia plac pełnił głównie funkcję handlową. Jednak z biegiem czasu dodano do niego funkcje administracyjne i sądowe. Odbywały się tam publiczne procesy i wykonywano nawet wyroki śmierci. A sam plac podzielony był na rzędy handlowe: solny, węglowy, blaszany, żydowski i wiele innych.

Dziś nie ma już pokazowych egzekucji, ale mimo to plac zawsze jest pełen ludzi. Regularnie odbywają się tam koncerty i imprezy kulturalne. Organizowane są również uroczystości związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Jeśli więc przyjedziesz w któreś z tych świąt, możesz cieszyć się świąteczną atmosferą miasta.

Odwiedź Muzeum Książąt Czartoryskich

Autor: Tetiana Sharapova

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie jest jednym z najstarszych muzeów w Krakowie. Został otwarty pod koniec XIX wieku w 1878 roku. Ale jego początki sięgają 1801 roku, kiedy to zgromadzono pierwszą kolekcję księżnej Izabeli Czartoryskiej.

W muzeum przechowywane jest malarstwo europejskie z XIII-XVIII wieku, europejskie i islamskie rzemiosło artystyczne, grafika i wiele innych dzieł sztuki. Będziesz miał nawet okazję zobaczyć dzieła Leonarda da Vinci i Rembrandta.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 10 do 19 i mieści się przy ul. Św. Jana 19.

Wybierz się na spacer ulicami miasta

Autor: Tetiana Sharapova

Jeśli nie lubisz chodzić do miejsc kultury, to również znajdziesz coś dla siebie. Można po prostu pospacerować po mieście. Jest tu pięknie, nawet poza centrum.

Można tu podziwiać lokalną architekturę, parki i sztuczne jeziora. Do tego warto posłuchać ulicznych muzyków i odwiedzić lokalne kościoły. W Krakowie jest ich pod dostatkiem.

Można również dokarmiać ptaki. Ale uważaj na to, co robisz. Rzecz w tym, że w wielu miejscach, np. na Dworcu Centralnym, jest to zabronione. Jeśli więc zignorujesz zakaz, możesz dostać mandat.

Jeśli planujesz podróż do Łodzi, sprawdź nasze wskazówki, co można tam robićv. Zebraliśmy sześć pomysłów na dobrą zabawę w tym mieście.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *