Mikołajki 6 grudnia — jak są obchodzone w Polsce?

Karol Popko
Ciekawostki, Polska | 5 grudnia 2023
Komentarze 0
Święty Mikołaj w Polsce rozdaje prezenty dzieciom-PL Source: Vista Create

Mikołajki to jeden z popularniejszych zwyczajów w Polsce. Czekają na nie dzieci, ale chętnie świętowane są one również przez dorosłych. Skąd wywodzi się ta tradycja? Kiedy w Polsce obchodzi się Mikołajki? W tym artykule odpowiadamy na te i podobne pytania oraz podajemy kilka pomysłów na mikołajkowe prezenty.

Święty Mikołaj z Miry

Mikołajki wywodzą się z religii chrześcijańskiej. To zwyczaj obchodzony na cześć Świętego Mikołaja z Miry. Był on katolickim biskupem, który często pomagał innym. Kiedy jego bogaty sąsiad stracił swój majątek, Mikołaj postanowił wesprzeć również jego. Mężczyzna nie miał pieniędzy na posag dla swoich córek, dlatego biskup wrzucał przez okna jego domu małe worki z pieniędzmi. Te trafiały do skarpet wiszących nad kominkiem. W ten sposób Mikołaj pomógł dziewczętom i zasłynął jako osoba chętnie obdarowująca potrzebujących prezentami.

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia Mikołajek w Polsce?

W Polsce zwyczaj dawania najmłodszym drobnych prezentów znany był już w XVIII wieku. Wtedy przebrana za świętego Mikołaja postać odwiedzała domy w towarzystwie diabła i anioła. Dawali oni grzecznym dzieciom słodycze i małe zabawki, a niegrzecznym rózgi (cienkie drewniane gałązki). Tradycja ta była w Polsce tak popularna, że do XIX wieku Mikołajki były dniem wolnym od pracy.

Przed laty na Mikołajki polskie dzieci dostawały zwykle tylko drobne upominki. Były to przede wszystkim słodycze, pomarańcze, orzechy i proste zabawki. Z czasem tradycja ta zaczęła się zmieniać. Mikołajki obchodzono już nie tylko w domach, ale też w szkołach i zakładach pracy. Dzisiaj Święty Mikołaj większości Polaków nie kojarzy się już z biskupem ubranym w szatę duchownego, ale starszym panem z siwą brodą i czerwoną czapką z pomponem.

Kiedy i jak w Polsce obchodzone są Mikołajki?

W Polsce Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. Zgodnie z tradycją w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia dzieciom prezenty pod poduszką. Te znajdują je rano, po obudzeniu. Kilka tygodni przed Mikołajkami dzieci piszą listy, w których proszą o wymarzone upominki. W tym roku święto to wypada w środę.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Obecnie Mikołajki są w Polsce jednym z najpopularniejszych świąt. Z tej okazji prezenty często dostają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Obdarowują się oni drobnymi upominkami, takimi jak świąteczne skarpety, słodycze czy bożonarodzeniowe kubki. Oprócz tego 6 grudnia często organizowane są festyny i jarmarki mikołajkowe.

Mikołajkowe zwyczaje w Polsce

W niektórych polskich domach zamiast pod poduszką prezenty chowane są w dużych skarpetach lub butach. Popularny jest też zwyczaj odwiedzania mieszkań przez przebranego za świętego Mikołaja mężczyznę. Ten ma na sobie czerwony strój, a w dużym worku niesie upominki dla domowników. Czasami towarzyszy mu śnieżynka ubrana w biały lub czerwony kostium.

Mikołajki w pracy

Mikołajki kiedyś świętowano tylko w domach, dzisiaj obchodzi się je także w zakładach pracy. Najczęściej pracownicy dają sobie nawzajem prezenty anonimowo. Losują kartki, na których umieszczone są imiona poszczególnych osób, a potem kupują wylosowanej przez siebie koleżance lub koledze upominek.

Zobacz też: Niedziele handlowe w Polsce w 2024 roku

Dzięki temu nikt nie wie, od kogo dostał prezent. W niektórych firmach z okazji Mikołajek wszyscy pracownicy otrzymują drobne upominki lub bony podarunkowe od ich pracodawców. W jeszcze innych tego dnia upominki dostają dzieci pracowników.

Mikołajki w przedszkolu i szkole

Losowanie i anonimowe wręczanie prezentów to zwyczaj, który często praktykowany jest również w szkołach. Takie zabawy organizują przede wszystkim uczniowie starszych klas. Z kolei młodsze dzieci i przedszkolaków zwykle odwiedza przebrana za świętego Mikołaja postać, która przynosi im symboliczne upominki. Najczęściej dostają one książki, kolorowanki czy maskotki. Tego dnia dzieci zakładają do szkół i przedszkoli czerwone ubrania, a podczas zajęć odbywają się mikołajkowe zabawy.

Pomysły na prezenty mikołajkowe

Prezent mikołajkowy nie musi być wymyślny. Na Mikołajki organizowane w pracy czy szkole najlepiej kupić upominek mieszczący się w ustalonej przez uczestników zabawy kwocie. Może to być bożonarodzeniowy kubek, książka, płyta lub samodzielnie wykonana świąteczna dekoracja. Dobrym pomysłem jest też bon podarunkowy do jednego ze sklepów. Dzięki takiemu rozwiązaniu obdarowana osoba sama wybierze dla siebie prezent.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *