Wszystko o taksówkach w Polsce

13 listopada 2022
Source: Vista Create

Mimo że taksówki nie są budżetowym środkiem transportu, czasem zdarzają się sytuacje, w których trzeba skorzystać z tej usługi. Warto więc wiedzieć, jak działa i ile kosztuje w kraju zamieszkania (w tym przypadku w Polsce), a także dokładnie zdawać sobie sprawę, na co można tu liczyć i na co uważać.

Usługi taksówkarskie działają w całej Polsce. Istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne usługi tego typu. Większość usług taksówkarskich jest prowadzona przez kierowców korzystających z własnych samochodów, choć podlegają one pewnym firmom, które je organizują i kontrolują. Oprócz oficjalnie zarejestrowanych usług taksówkarskich, na rynku działają również nielegalni taksówkarze. Można ich znaleźć w pobliżu dworców kolejowych, lotnisk, hoteli, a także w pobliżu popularnych centrów handlowych i atrakcji turystycznych. Wiadomo, że ceny w tych taksówkach będą znacznie zawyżone, a jakość i bezpieczeństwo nie będą spełniać standardów – nikt nie zagwarantuje, że taki przewoźnik faktycznie zna zasady ruchu drogowego i dobrze, jeśli wszystko skończy się tylko na mandacie dla takiego kierowcy. Dlatego lepiej korzystać z licencjonowanych taksówek, które parkują tylko na specjalnych parkingach.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak wygląda legalne taxi w Polsce?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że nawet prywatny taksówkarz, który jeździ własnym samochodem, może działać całkiem legalnie, choć oczywiście częściej taksówkarze są zgrupowani w firmie, pracując pod parasolem znanych na całym świecie marek lub lokalnych czy regionalnych serwisów.  W każdym przypadku legalną taksówkę można odróżnić po następujących znakach:

 • wyświetlacz świetlny ze znakiem Taxi na dachu samochodu;
 • zarejestrowany i działający taksometr w kabinie pasażerskiej;
 • kierowca z uprawnieniami.

Na wielu pojazdach oprócz znaku Taxi widnieje numer telefonu firmy, którą reprezentuje taksówka, a także symbole firmowe. Ponadto każda licencjonowana taksówka jest obowiązkowo wyposażona w taksometr, który oblicza koszt przejazdu na danej trasie (zazwyczaj biorąc pod uwagę trasę przejazdu taksówki i/lub czas jej wynajęcia). Kalkulacja odbywa się na podstawie stałych taryf, które muszą być podane na tylnych drzwiach taksówki. Należy pamiętać, że na żądanie pasażera taksówkarz jest zobowiązany wydać rachunek za wykonaną usługę. Zazwyczaj kierowcy mają w samochodzie terminal, który pozwala płacić nie tylko gotówką, ale i kartą.

Od czego zależy koszt taksówki w Polsce?

Na wstępie należy zaznaczyć, że koszt przejazdu zazwyczaj zależy od wielu czynników. Po pierwsze, taryfy różnią się w zależności od miasta w Polsce. Koszt będzie również różny, w zależności od tego, czy:

 • podróżujesz w obrębie miasta, czy poza nim;
 • jest dzień powszedni, weekend lub święto;
 • podróżujesz rano, wieczorem, czy w nocy;
 • masz duży bagaż lub nie masz go w ogóle;
 • podróżujesz sam czy z innymi osobami.

Przykładowo, początkowy koszt wsiadania do taksówki w Polsce to około 6-8 złotych. W przypadku dużego pojazdu do przewozu grupowego, na przykład dla ośmiu osób, może się okazać, że za wejście do taksówki trzeba będzie zapłacić około 50 złotych. Możesz nawet zapłacić tyle samo za wcześniejszą rezerwację taksówki, jeśli chciałbyś pojechać na lotnisko, ale Twój przestój (oczekiwanie na taksówkarza) może wynieść około 40 zł za godzinę.

Najniższe taryfy obowiązują za przejazd w obrębie miasta. Najtańsze serwisy taksówkowe pobierają za taki przejazd od 2 zł za kilometr. W przypadku wyjazdu poza miasto, taryfa jest automatycznie zwiększana o 50%. Tyle samo trzeba zapłacić za przejazd przez miasto w weekend lub święto. Polskie taksówki mają również taryfy nocne i dzienne. Taryfa dzienna obowiązuje od 6 rano do 22, a nocna od 22 do 6 rano. Za przejazd w nocy zwykle trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej.

Ile kosztuje taksówka w Polsce?

Najwyższe ceny za przejazd taksówką są w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Mówiąc dokładniej, w zależności od miasta za taksówkę zapłacimy średnio:

 • Warszawa – 8 zł za odbiór i 2-3 zł za kilometrowy przejazd przez miasto;
 • Wrocław – odpowiednio 7 zł i 2 zł;
 • Kraków – 7 zł i 1,7 zł;
 • Poznań – 4,95 zł i 1,95 zł;
 • Katowice – 6 zł i 1,7 zł;
 • Gdańsk – 6,8 zł i 2,15 zł;
 • Łódź – 6,6 zł i 1,8 zł;
 • Lublin – 6,4 zł i 1,8 zł;
 • Szczecin – 4,4 zł i 2,4 zł;
 • Białystok – 5,40 zł i 2,2 zł.

Jak zamówić taksówkę w Polsce?

Taksówkę w Polsce można zamówić, dzwoniąc do wybranego serwisu, za pośrednictwem serwisu internetowego lub aplikacji mobilnych. Oto kilka niedrogich usług taksówkarskich w różnych miastach Polski:

Zobacz też: Podróżuj taniej dzięki promocji RKP Intercity

Do najpopularniejszych usług, które działają poprzez aplikacje w Polsce należą Bolt, Uber, Free Now, iTaxi, Polska Siec Taxi 19123, OptiTaxi, Sawa Taxi Warszawa. Wszystkie te aplikacje dostępne są zarówno w Google Play jak i App Store. Są one bardzo łatwe w użyciu, zwłaszcza jeśli słabo znasz język polski. W końcu nie trzeba dzwonić i rozmawiać z operatorem – wystarczy wprowadzić wszystkie informacje do aplikacji. Dodatkowo, wybierając usługi takie jak Bolt, Uber czy Free Now, często można uzyskać lepsze stawki niż w przypadku tradycyjnych taksówek.

Czy taksówki w Polsce są bezpieczne?

Niestety, jak pokazuje praktyka, wycieczki polskimi taksówkami nie zawsze są bezpieczne. Szczególnie uważać należy na przejazdy rezerwowane za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Na przykład wiosną 2022 roku odbyło się wiele głośnych spraw sądowych dotyczących gwałcenia kobiet przez taksówkarzy, którzy działali za pośrednictwem mobilnego systemu zamówień. Faktem jest, że przy rejestracji w aplikacjach mobilnych firmy przewozowe nie dokonują dodatkowej weryfikacji dokumentów dostarczanych przez kierowców, co pozwala tym ostatnim na rejestrację z podaniem fałszywych danych osobowych. Jest to powód częstych oszustw i innych poważniejszych przestępstw.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację polski rząd przygotował projekt ustawy, który jest już przedmiotem obrad Rady Ministrów, a który nakładałby na firmy specjalizujące się w przyjmowaniu rezerwacji na przewozy za pośrednictwem aplikacji mobilnych obowiązek wdrożenia ścisłej kontroli weryfikacji dokumentów kierowców, którzy łączą się z systemem. Zgodnie z nowym prawem, aby zweryfikować swój paszport i prawo jazdy, kierowcy będą musieli osobiście przyjść do biura obsługi taksówek, gdzie zostaną sfotografowani i zostanie wykonana elektroniczna kopia ich dokumentów. Firmy taksówkarskie za nieprzestrzeganie prawa będą musiały zapłacić kary od 10 do 50 tysięcy złotych. Ponadto nowe prawo umożliwi wymianę informacji o kierowcach między firmami taksówkowymi, co uniemożliwi wielokrotne zatrudnianie nieuczciwego kierowcy w różnych firmach.

Warto zauważyć, że przewoźnicy w Polsce również szukają sposobów na poprawę bezpieczeństwa swoich klientów, zwłaszcza kobiet. Kilka miesięcy temu na przykład usługi mobilnych taksówek Bolt i Free Now uruchomiły w wielu polskich miastach usługę „kobiety dla kobiet” lub „Dla niej”. Funkcja pozwala kobietom w prosty sposób przejazd, w którym to właśnie kobieta będzie sprawowała rolę kierowcy.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *