Wszystko o taksówkach w Polsce

Irina Turaieva
Kierowcy, Polska, Transport | 22 czerwca 2023
Komentarze 0
Polska taksów jadąca po ulicy Source: Vista Create

Mimo że taksówki nie są budżetowym środkiem transportu, czasem zdarzają się sytuacje, w których trzeba skorzystać z tej usługi. Warto więc wiedzieć, jak działa i ile kosztuje w kraju zamieszkania (w tym przypadku w Polsce), a także dokładnie zdawać sobie sprawę, na co można tu liczyć i na co uważać.

Usługi taksówkarskie działają w całej Polsce. Istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne usługi tego typu. Większość usług taksówkarskich jest prowadzona przez kierowców korzystających z własnych samochodów, choć podlegają one pewnym firmom, które je organizują i kontrolują. Oprócz oficjalnie zarejestrowanych usług taksówkarskich, na rynku działają również nielegalni taksówkarze. Można ich znaleźć w pobliżu dworców kolejowych, lotnisk, hoteli, a także w pobliżu popularnych centrów handlowych i atrakcji turystycznych. Wiadomo, że ceny w tych taksówkach będą znacznie zawyżone, a jakość i bezpieczeństwo nie będą spełniać standardów – nikt nie zagwarantuje, że taki przewoźnik faktycznie zna zasady ruchu drogowego i dobrze, jeśli wszystko skończy się tylko na mandacie dla takiego kierowcy. Dlatego lepiej korzystać z licencjonowanych taksówek, które parkują tylko na specjalnych parkingach.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak wygląda legalne taxi w Polsce?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że nawet prywatny taksówkarz, który jeździ własnym samochodem, może działać całkiem legalnie, choć oczywiście częściej taksówkarze są zgrupowani w firmie, pracując pod parasolem znanych na całym świecie marek lub lokalnych czy regionalnych serwisów. W każdym przypadku legalną taksówkę można odróżnić po następujących znakach:

 • wyświetlacz świetlny ze znakiem Taxi na dachu samochodu;
 • zarejestrowany i działający taksometr w kabinie pasażerskiej;
 • kierowca z uprawnieniami.

Na wielu pojazdach oprócz znaku Taxi widnieje numer telefonu firmy, którą reprezentuje taksówka, a także symbole firmowe. Ponadto każda licencjonowana taksówka jest obowiązkowo wyposażona w taksometr, który oblicza koszt przejazdu na danej trasie (zazwyczaj biorąc pod uwagę trasę przejazdu taksówki i/lub czas jej wynajęcia). Kalkulacja odbywa się na podstawie stałych taryf, które muszą być podane na tylnych drzwiach taksówki. Należy pamiętać, że na żądanie pasażera taksówkarz jest zobowiązany wydać rachunek za wykonaną usługę. Zazwyczaj kierowcy mają w samochodzie terminal, który pozwala płacić nie tylko gotówką, ale i kartą.

Od czego zależy koszt taksówki w Polsce?

Na wstępie należy zaznaczyć, że koszt przejazdu zazwyczaj zależy od wielu czynników. Po pierwsze, taryfy różnią się w zależności od miasta w Polsce. Koszt będzie również różny, w zależności od tego, czy:

 • podróżujesz w obrębie miasta, czy poza nim;
 • jest dzień powszedni, weekend lub święto;
 • podróżujesz rano, wieczorem, czy w nocy;
 • masz duży bagaż lub nie masz go w ogóle;
 • podróżujesz sam czy z innymi osobami.

Przykładowo, początkowy koszt wsiadania do taksówki w Polsce to około 6-8 złotych. W przypadku dużego pojazdu do przewozu grupowego, na przykład dla ośmiu osób, może się okazać, że za wejście do taksówki trzeba będzie zapłacić około 50 złotych. Możesz nawet zapłacić tyle samo za wcześniejszą rezerwację taksówki, jeśli chciałbyś pojechać na lotnisko, ale Twój przestój (oczekiwanie na taksówkarza) może wynieść około 40 zł za godzinę.

Najniższe taryfy obowiązują za przejazd w obrębie miasta. Najtańsze serwisy taksówkowe pobierają za taki przejazd od 2 zł za kilometr. W przypadku wyjazdu poza miasto, taryfa jest automatycznie zwiększana o 50%. Tyle samo trzeba zapłacić za przejazd przez miasto w weekend lub święto. Polskie taksówki mają również taryfy nocne i dzienne. Taryfa dzienna obowiązuje od 6 rano do 22, a nocna od 22 do 6 rano. Za przejazd w nocy zwykle trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej.

Ile kosztuje taksówka w Polsce?

Najwyższe ceny za przejazd taksówką są w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Mówiąc dokładniej, w zależności od miasta za taksówkę zapłacimy średnio:

 • Warszawa – 8 zł za odbiór i 2-3 zł za kilometrowy przejazd przez miasto;
 • Wrocław – odpowiednio 7 zł i 2 zł;
 • Kraków – 7 zł i 1,7 zł;
 • Poznań – 4,95 zł i 1,95 zł;
 • Katowice – 6 zł i 1,7 zł;
 • Gdańsk – 6,8 zł i 2,15 zł;
 • Łódź – 6,6 zł i 1,8 zł;
 • Lublin – 6,4 zł i 1,8 zł;
 • Szczecin – 4,4 zł i 2,4 zł;
 • Białystok – 5,40 zł i 2,2 zł.

Jak zamówić taksówkę w Polsce?

Taksówkę w Polsce można zamówić, dzwoniąc do wybranego serwisu, za pośrednictwem serwisu internetowego lub aplikacji mobilnych. Oto kilka niedrogich usług taksówkarskich w różnych miastach Polski:

Zobacz też: Aktualne promocje Intercity: jak tanio kupić bilety w 2023 roku

Najpopularniejsze aplikacje taksówkarskie w Polsce

Aby złożyć zamówienie za pośrednictwem aplikacji, należy pobrać ją na telefon i dokonać prostej rejestracji. Niektóre serwisy zachęcają nowych klientów zniżkami na pierwsze zamówienia. Wszystkie aplikacje są dość łatwe w użyciu, zwłaszcza jeśli poziom znajomości języka polskiego nie pozwala na swobodne negocjacje.  W końcu zamawiając taksówkę przez aplikację, nie trzeba dzwonić i rozmawiać z operatorem – wystarczy podać wszystkie informacje o podróży w aplikacji. Zazwyczaj cały proces zamawiania taksówki przez aplikację sprowadza się do jej otwarcia, wprowadzenia celu podróży i zamówienia samochodu.

Do najpopularniejszych usług działających za pośrednictwem aplikacji taksówkarskich w Polsce należą.

Aplikacja Bolt (Taxify)

Aplikacja Bolt (Google Play, App Store) umożliwia płacenie zarówno za pośrednictwem aplikacji (kartą lub ApplePay), jak i gotówką. Przed zamówieniem przejazdu klient może zobaczyć dane kierowcy, a po zamówieniu śledzić jego trasę do lokalizacji klienta.

Aplikacja Uber taxi

Aplikacja Uber (Google Play, App Store) pozwala zobaczyć wstępną kalkulację ceny jeszcze przed zarezerwowaniem przejazdu. Ponadto aplikacja umożliwia udostępnianie swojej lokalizacji i statusu przejazdu bliskim, co powinno poprawić bezpieczeństwo podróży. Co więcej, w razie potrzeby możesz skontaktować się ze służbami ratunkowymi bez opuszczania aplikacji, a jeśli chcesz, zostawić napiwek dla kierowcy.

Aplikacja Free Now taxi

W aplikacji Free Now (Google PlayApp Store) można wybrać zarówno najbliższą dostępną taksówkę, jak i samochód określonej klasy (komfort, premium, minibus lub samochód ekologiczny z napędem elektrycznym), w tym samochody z ekranem oddzielającym pasażera od kierowcy. Taksówkę można również zarezerwować za pośrednictwem aplikacji z wyprzedzeniem do 4 dni, co jest wygodne, gdy trzeba zamówić samochód, na przykład na lotnisko. Za przejazd można zawsze zapłacić za pośrednictwem aplikacji przy użyciu karty kredytowej, Apple Pay lub PayPal. Kierownictwo firmy ma możliwość utworzenia konta firmowego w aplikacji.

Aplikacja taksówkowa iTaxi

iTaxi (Google Play, App Store) – dostępna w 4 językach (polski, angielski, rosyjski, ukraiński). Podczas rejestracji użytkownik może wybrać status, w jakim planuje korzystać z aplikacji: prywatnie, służbowo lub przy użyciu vouchera.

Aplikacja Polska Siec Taxi 19123

Nowa wersja aplikacji Polska Siec Taxi 19123 (Google Play, App Store) obejmuje następujące miasta:

 • Warszawa (Sawa Taxi);
 • Łódź (Green Cab Taxi).

W najbliższym czasie do aplikacji dołączą Katowice (City Taxi), Poznań (Lux Taxi), Wrocław (Radio Taxi Blues), Gdańsk-Gdynia (Super Hallo Taxi), a także Olsztyn (Elf Taxi), Rzeszów (Super Taxi), Opole (Radio Taxi 919), Białystok (Taxi Komfort), Kielce (Radio Taxi Alfa) i Świdnica (MPT).

Aplikacja pozwala funkcji GPS automatycznie określić punkt początkowy podróży, co oznacza, że klient nie musi wprowadzać dokładnego adresu. Funkcjonalność aplikacji obejmuje również możliwość wyboru języka komunikacji z kierowcą, poinformowania go o przewożonym bagażu lub zwierzętach, a także płatności gotówką lub kartą kredytową.

Aplikacja taksówkarska OptiTaxi

Aplikacja OptiTaxi (Google Play, App Store) obejmuje przejazdy na terenie Warszawy, Poznania, Wrocławia i Trójmiasta. Korzystając z aplikacji, możesz szybko znaleźć najbliższy samochód, natychmiast obliczyć cenę przejazdu, zapłacić za przejazd kartą kredytową, a także zapisać listę często używanych adresów i powtórzyć poprzednie zamówienia z historii podróży.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *