Jak Ukraińcy w Polsce mogą wyrobić prawo jazdy?

Komentarze 0
 Uśmiechnięta kobieta po kursie dla Ukraińców w Polsce-PL Source: Vista Create

Będąc w Polsce, Ukraińcy nie czekają tylko na zakończenie wojny na Ukrainie. Wielu ma nową drogę do samorealizacji. Chcą zbudować komfortowe środowisko, aby zaspokoić swoje potrzeby i ambicje. Na przykład brak prawa jazdy jest wyzwaniem, ponieważ wiele firm w Polsce, oferując pracę, określa to jako wymóg dla kandydatów. W rzeczywistości posiadanie prawa jazdy znacznie ułatwia radzenie sobie w codziennych sytuacjach.

Jak długo mogę posługiwać się prawem jazdy wydanym w Ukrainie?

Wcześniej Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski, mogli posługiwać się ukraińskim prawem jazdy do 31 grudnia 2022 roku. Niedawno pojawiła się informacja, że okres ten został wydłużony.

Od teraz Ukraińcy mogą posługiwać się ukraińskim prawem jazdy do 31 grudnia 2023 roku. Dotyczy to również tych licencji, które już wygasły. Jeśli jednak chcesz, możesz wymienić swoje prawo jazdy na nowe, korzystając z usługi DP Document. Podobnie jest z rejestracją samochodu.

Zmiany dotyczą zarówno osób, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku, jak i tych, które legalnie przebywały w kraju przed wybuchem wojny. Czyli wszyscy obywatele Ukrainy. Jeśli więc nie zdążyłeś wymienić prawa jazdy, nie musisz się tym przejmować.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Czynniki wpływające na uzyskanie prawa jazdy

Cudzoziemcy mają możliwość odbycia kursu kierowcy w Polsce pod pewnymi warunkami:

 • jeśli przebywają w Polsce dłużej niż 185 dni,
 • jeśli posiadają kartę pobytu,
 • jeśli posiadają meldunek lub ważną umowę najmu.

Posiadając wyżej wymienione dokumenty, należy zgłosić się do wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania i uzyskać numer PKK. PKK – Profil Kandydata na Kierowcę – to zbiór danych identyfikujących osobę, która chce uzyskać prawo jazdy. PKK jest podstawą do uznania kandydata na kierowcę przez szkoły jazdy i inne instytucje uczestniczące w procesie uzyskiwania prawa jazdy.

Masz dwie możliwości uzyskania PKK: w urzędzie lub wysyłając wniosek. Numer PKK otrzymasz również pocztą.

Jak długo trwa oczekiwanie na otrzymanie numeru PKK?

 • natychmiast – jeśli Twój wniosek jest kompletny,
 • w ciągu 2 dni – jeśli musisz sprawdzić swoje dane,
 • w ciągu miesiąca – jeśli potrzebujesz wyjaśnienia swojej sytuacji, np. jeśli masz negatywne świadectwo zdrowia,
 • w ciągu 2 miesięcy, jeśli Twoja sytuacja wymaga dalszego wyjaśnienia.

Dokumenty niezbędne do uzyskania numeru PKK

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
 • wyraźne, aktualne kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
 • zaświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 Kodeksu Karnego.

W wybranej szkole jazdy należy podać numer PKK w celu aktualizacji danych w profilu kandydata po zakończeniu kursu oraz dopuszczenia do egzaminu państwowego.

Świadectwo zdrowia

Badanie lekarskie może przeprowadzić lekarz posiadający uprawnienia do wydania odpowiedniego orzeczenia lekarskiego. Podczas wizyty u lekarza przeprowadzane są badania określające zdolność do prowadzenia pojazdów. Przedział cenowy za zaświadczenie lekarskie to 100-200 zł, w zależności od przychodni.

Kursy na prawo jazdy

Po dopełnieniu powyższych formalności można rozpocząć naukę w wybranej szkole jazdy. Szkolenie trwa kilka tygodni i składa się z cyklu teoretycznego i praktycznego (30 godzin teorii i 30 godzin umiejętności praktycznych). Po szkoleniu szkoły jazdy przeprowadzają własne egzaminy, których zadania są zbliżone do zadań na egzaminie państwowym. Jeżeli zdamy wszystkie egzaminy, wówczas szkoła wydaje odpowiednie zaświadczenie.

Koszt czesnego

Przybliżony koszt 1500-2500 zł, cena zależy od wybranej szkoły i doświadczenia instruktora. W wielu przypadkach szkoły wymagają pełnej płatności, jednak możemy znaleźć również placówki, które udostępniają możliwość płatności w ratach.

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy jest administrowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu, należy złożyć te same dokumenty, które składaliśmy przy wniosku o numer PKK, plus dołączyć zaświadczenie ze szkoły jazdy. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna

Pierwsza część to teoria. Czas oczekiwania od rejestracji wynosi 4-5 dni. Egzamin przeprowadzany jest w formie testów elektronicznych. Maksymalny wynik to 74, ocena dopuszczająca to 68. Opłata wynosi 30 zł. W przypadku konieczności ponownego przystąpienia do egzaminu, należy ponownie się zarejestrować i ponownie zapłacić.

Zobacz też: Bezpłatny transport dla ukraińskich uczniów we Wrocławiu i Warszawie

Część praktyczna

Po zaliczeniu teorii przechodzimy do części praktycznej. Koszt to ok. 140 zł Czas oczekiwania na test – 1-2 tygodnie od daty rejestracji. Zdanie egzaminu na prawo jazdy bywa naprawdę trudne i wiele osób często podchodzi do niego kilkukrotnie.

Uzyskanie prawa jazdy

Ostatnim krokiem przy wydawaniu prawa jazdy jest wniesienie opłaty do urzędu, który wyda odpowiedni dokument. Koszt wynosi 100,50 zł i nie zależy od miejsca zamieszkania.

Ważne! Podane w artykule ceny są jedynie orientacyjne dla prawa jazdy kategorii B.

Życzymy Ci, abyś jak najszybciej został kierowcą!

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *