Bla bla car: jak to działa w Polsce?

Tetiana Sharapova
Kierowcy, Transport | 5 listopada 2022
Komentarze 0

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o usłudze takiej jak Bla bla car. Jest to jeden z najłatwiejszych i najwygodniejszych sposobów podróżowania. Czasami jest to również jedyna opcja, aby dotrzeć tam, gdzie potrzebujemy.

Podpowiadamy, czym jest bla bla car i jak działa w Polsce.

Czym jest serwis Bla bla car i jak działa?

Bla bla car to znana w wielu krajach świata usługa car-sharingu. Obecnie działa w ponad 20 krajach i liczy ponad 85 milionów użytkowników. Zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie ta usługa jest bardzo popularna.

Serwis samochodowy Bla bla car przedstawia się jako społeczność podróżników. Istnieją dwa sposoby, aby dostać się tam, gdzie chcesz: samochodem lub autobusem. Jeśli nie udało Ci się kupić biletu na autobus jednego z najpopularniejszych polskich przewoźników, możesz spróbować znaleźć odpowiednią trasę z serwisem Bla bla car.

Sposób działania serwisu Bla bla car w Polsce jest generalnie taki sam jak w innych krajach. Jedyne, co trzeba zrobić, to mówić po polsku lub skorzystać z pomocy translatora.

Jak możemy skorzystać z serwisu bla bla car?

Z serwisu Bla bla car mogą korzystać zarówno kierowcy jak i pasażerowie. Jest on dostępny dla obu kategorii.

Jeśli korzystasz z usługi jako pasażer, wykonaj poniższe kroki:

 1. Wejdź na stronę internetową serwisu lub pobierz aplikację. Można to zrobić za pośrednictwem App Store lub Google Play.
 2. Zaloguj się. Można to zrobić za pośrednictwem profilu na Facebooku lub rejestrując się w aplikacji.
 3. Podczas rezerwacji podróży należy określić miejsce wyjazdu i miejsce przyjazdu. Konieczne będzie również wskazanie daty.
 4. Wybierz ofertę, która najbardziej Ci odpowiada.
 5. Kiedy już zdecydujesz się na kierowcę, musisz się z nim skontaktować i zarezerwować swój wyjazd.

Na tym kończy się proces wyszukiwania i rezerwacji wycieczki. Nie zapomnijcie o dokładnym zapoznaniu się z profilem wybranego kierowcy. Warto zwrócić uwagę na opinie, liczbę odbytych przez niego podróży, a także na jego wymagania: czy dozwolone jest palenie w samochodzie, zwierzęta domowe itp. Dzięki temu unikniemy problemów podczas podróży.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak korzystać z usługi Bla bla car dla kierowców?

Jeśli jesteś kierowcą, proces korzystania z usługi będzie dla Ciebie nieco inny. Po pobraniu i zarejestrowaniu się w aplikacji należy:

 1. Kliknąć przycisk Zarezerwuj przejazd.
 2. Określić miasto i miejsce, z którego chcesz wyruszyć.
 3. Wprowadzić miasto i cel podróży, do którego chcesz przyjechać.
 4. Wybierać najlepszą dla siebie trasę.
 5. Wskazać datę i godzinę swojej podróży. Trzeba też podać, ilu pasażerów można zabrać.
 6. Określić, czy możliwy jest natychmiastowy odbiór.
 7. Określić swoją taryfę.
 8. Dodać kilka szczegółów: swoje zdjęcie i plan podróży. Warto również podkreślić wszystkie dodatkowe wymagania.

Następnie wystarczy już tylko czekać na kontakt ze strony pasażerów. Pamiętaj, że mają oni prawo, aby wystawić ci opinię.

Kto może skorzystać z Bla bla car?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych szczególnych ograniczeń dotyczących korzystania z usług Bla bla car. W końcu jest to rozwiązanie odpowiednie zarówno dla pasażerów, jak i kierowców. Jeśli jednak nie tolerujesz podróżowania samochodami, lepiej skorzystaj z innej formy transportu.

Za przejazd można zapłacić na dwa sposoby:

 • gotówką podczas jazdy;
 • kartą w aplikacji.

Zobacz też: Jak Ukraińcy w Polsce mogą wyrobić prawo jazdy?

Jeśli kierowca odwoła przejazd, otrzymasz wiadomość zarówno w aplikacji, jak i przez e-mail. Jeśli zapłaciłeś kartą bezpośrednio w aplikacji, cała kwota zostanie ci zwrócona. Okres zwrotu pieniędzy zależy od polityki Twojego banku.

Jak uniknąć oszustwa podczas korzystania z Bla bla car?

Niestety, korzystając z serwisu Bla bla car możemy natknąć się także na oszustów. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 1. Uważnie przeczytaj profil kierowcy przed podróżą.
 2. Zwróć uwagę na następujące szczegóły: cena wycieczki, dostępność zdjęć, recenzje.
 3. Jeśli już skontaktowałeś się z kierowcą, nigdy nie zgadzaj się na komunikację w innych komunikatorach.
 4. Zwróć uwagę na datę rejestracji profilu. Co prawda kierowa mógł niedawno rozpocząć korzystanie z usługi. Jeśli jednak ten element pokrył się z innymi, które wzbudziły twój niepokój, powinieneś poszukać innego kierowcy.
 5. Spróbuj też wyszukać numer telefonu kierowcy za pomocą specjalnych serwisów. Jeśli kierowca jest podpisany różnymi nazwiskami, to warto się zastanowić.

Skorzystaj z tych wskazówek i podróżuj bezpiecznie z Bla bla car.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *