Dzień Chłopaka w Polsce i Międzynarodowy Dzień Dziewczynki – kiedy i jak są obchodzone?

Sofiia Verhulesovа
Polska, Studenci | 20 września 2023
Komentarze 0
Chłopcy i dziewczęta z balonami w rękach świętują to święto-PL Source: Vista Create

W polskim kalendarzu świątecznym znajduje się wiele świąt dedykowanych różnym kategoriom społecznym. Nie tylko kobiety i mężczyźni obchodzą swoje święta. Chłopcy i dziewczęta również mają swoje święta. W Polsce obchody Dnia Chłopaka i Międzynarodowego Dnia Dziewczynki są dość popularne, ponieważ honorują młodych członków społeczeństwa, ich równość i różnice. Dowiedzmy się więcej o tych świętach, jak są obchodzone w Polsce i jakie tradycje się z nimi wiążą.

Komu i jak składa się gratulacje z okazji Dnia Chłopaka w Polsce?

W Polsce zwyczajowo gratuluje się chłopcom 30 września. Ważne jest, aby pamiętać, że to święto jest nieoficjalne, więc nie jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu uczniowie i studenci (a święto to jest najbardziej popularne wśród młodych ludzi) wręczają sobie kartki, drobne, ale przyjemne prezenty, robią sobie nawzajem psikusy i dobrze się bawią. W szkołach nauczyciele i koledzy z klasy mogą zaskoczyć chłopców uroczymi drobiazgami, które są dla nich interesujące, związane z ich zainteresowaniami, ulubionymi zespołami muzycznymi, filmami lub hobby. Młode pary chodzą na randki i wspólnie świętują.

To święto jest ważne dla młodych ludzi, aby wyrazić swoje wsparcie, przyjaźń i pozytywne emocje wobec siebie nawzajem. Chociaż jest ono przeznaczone specjalnie dla chłopców, dziewczęta również mają okazję wyrazić swoje uczucia i uznanie w szczególny sposób. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Historia święta Dnia Chłopaka w Polsce

Jako nieoficjalne święto, Dzień Chłopaka obchodzony jest w różnych krajach na całym świecie w różnych terminach. Nie wiadomo na pewno, jak Dzień Chłopaka narodził się w Polsce. Jedną z teorii jego pochodzenia jest tradycja japońska. Faktem jest, że ten azjatycki kraj świętuje Dzień Chłopaka na szeroką skalę już od IV wieku. Japońskie rodziny wieszają przed domami papierowe karpie z długimi biało-czerwonymi wstążkami i złotymi kołowrotkami. Jest to symbol męstwa, odwagi i siły.

Inna wersja jest prostsza: dwie małe karaibskie wyspy zorganizowały dzień młodych chłopców dla zabawy w 1999 roku, a obcokrajowcy pokochali to, więc postanowili przenieść święto do swoich krajów. Wcześniej pisaliśmy o terminach ferii szkolnych w Polsce w roku akademickim 2023-2024.

Kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynki w Polsce?

Historia Międzynarodowego Dnia Dziewczynki jest godna uwagi ze względu na swoją powagę. Faktem jest, że święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2012 roku. Kanadyjska minister Rona Ambrose zaproponowała to święto na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Od tego czasu obchodzone jest 11 października. Choć w

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Polsce zwyczajem jest również obdarowywanie dziewcząt prezentami i składanie im gratulacji, dzień ten ma głębokie znaczenie. Chodzi o to, że Dzień Dziewczynki ma na celu zwrócenie uwagi i rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się młode dziewczyny na całym świecie. Głównymi celami tego święta jest podnoszenie świadomości na temat praw dziewcząt, zwalczanie przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć oraz wspieranie edukacji i samorealizacji nastolatek. Dowiedz się, jak obchodzone są Walentynki w Polsce.

Tradycje obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewcząt w Polsce

Każdego roku ONZ wybiera temat przewodni tegorocznego święta. Następnie każdy kraj, w tym Polska, organizuje wydarzenia poświęcone tematyce Międzynarodowego Dnia Dziewczynki. UNICEF, UN Women i inne organizacje tworzą kampanie społeczne, filmy i konferencje z hasłami poświęconymi równości chłopców i dziewczynek. W szkołach i na uniwersytetach odbywają się wykłady mające na celu podniesienie świadomości na ten temat. Ale oczywiście dziewczęta otrzymują również miłe prezenty i gromadzą się w kawiarniach, aby świętować wyjątkowość płci żeńskiej.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *