Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

2 grudnia 2022
Source: Vista Create

Kwestia znalezienia lekarza dotyczy każdego człowieka, niezależnie od kraju, w którym się urodził. A jeśli trzeba było zmienić kraj zamieszkania, poszukiwania lekarza mogą stać się niezwykle trudnym zadaniem.

Ukraińscy uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce. To prawo zostało im przyznane od samego początku rosyjskiej agresji. Powiemy ci, co musisz zrobić w tym celu.

Co jest potrzebne, aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce?

Aby skorzystać z usług bezpłatnej opieki medycznej, należy podpisać z lekarzem oświadczenie. I wskazane jest, aby zrobić to u lekarza, który mówi po ukraińsku. W ten sposób można uniknąć bariery językowej w przyszłości.

Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy wolontariuszy. Proces wypełniania deklaracji medycznej w Polsce różni się nieco od tego samego procesu w Ukrainie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Co daje deklaracja u ukraińskojęzycznego lekarza?

Deklaracja u ukraińskojęzycznego lekarza daje wiele korzyści. Wśród nich:

  1. Możliwość wizyty u terapeuty w odpowiednim dniu lub w najbliższym czasie.
  2. Możliwość uzyskania konsultacji przez telefon;
  3. W przypadku znacznej potrzeby – możliwość wizyty domowej lekarza;
  4. Możliwość uzyskania recepty na niezbędne leki.
  5. Możliwość ubiegania się o zwolnienie lekarskie z powodu choroby.

I co najważniejsze – nie musisz za to wszystko płacić. Przecież jeśli podpisałeś deklarację, to masz prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza. Dodatkowo, jeśli nie chcesz czekać na darmową wizytę, możesz udać się do prywatnej kliniki. Przecież w Polsce są ukraińskojęzyczne placówki medyczne.

Pamiętaj też, że nie wszystkie placówki medyczne przyjmują bezpłatnie. Aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, należy zgłosić się do placówek, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czasami bezpłatną opiekę medyczną zapewniają również prywatni lekarze oraz pozarządowe przychodnie i szpitale.

Jak podpisać oświadczenie u ukraińskojęzycznego lekarza?

Obecnie istnieją dwa sposoby podpisania deklaracji: online lub offline. Aby złożyć deklarację online:

  1. Wejdź na stronę pacjent.gov.pl;
  2. Zaloguj się. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  3. Postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Deklarację można również wypełnić offline. W Warszawie można to zrobić w dwóch miejscach:

W obu przypadkach potrzebny będzie paszport i numer Pesel. Należy pamiętać, że takie oświadczenie mogą podpisać tylko ci obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku.

Deklarację można też złożyć u każdego polskiego lekarza. W tym celu należy przyjść do najbliższej przychodni i na miejscu wypełnić dokument lub zrobić to online poprzez portal pacjent.gov.pl.

Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Równie ważna jest kwestia znalezienia ukraińskiego lub rosyjskojęzycznego lekarza. Wszak wzajemne zrozumienie pomoże pacjentowi dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach, a lekarzowi – postawić właściwą diagnozę. I to jest właśnie klucz do skutecznego leczenia.

W celu znalezienia ukraińskojęzycznego lekarza można skorzystać z tych stron:

  1. znanylekarz.pl – jedna z najpopularniejszych stron umożliwiających znalezienie ukraińskojęzycznych lekarzy. Po wejściu na stronę należy wybrać opcję Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy. Jak tylko klikniesz ten przycisk, zobaczysz listę lekarzy, miasta, w których się znajdują i sposoby kontaktu z nimi.
  2. medicover.com – jest również dość popularnym źródłem. Tutaj wyszukiwanie lekarzy nie jest tak wygodne jak pod poprzednim linkiem, ale można znaleźć specjalistę. Po wejściu na stronę kliknij na przycisk Polska. Następnie pojawi się pole wyszukiwania, w którym należy podać miasto i specjalizację lekarza.
  3. veritamed.com – tutaj można znaleźć również specjalistów ukraińsko- lub rosyjskojęzycznych. Interfejs strony będzie zrozumiały nawet dla osoby, która nie zna języka polskiego.

Zobacz też: Szczepienia dzieci z Ukrainy

Nie zaniedbuj swojego zdrowia i przy pierwszych objawach skonsultuj się z lekarzem. W końcu w porę zdiagnozowana choroba jest kluczem do skutecznego powrotu do zdrowia.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *