Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Tetiana Sharapova
Medycyna, Polska | 9 czerwca 2023
Komentarze 0
Konsultacja online z ukraińskojęzycznym lekarzem w Polsce Source: Vista Create

Kwestia znalezienia lekarza dotyczy każdego człowieka, niezależnie od kraju, w którym się urodził. A jeśli trzeba było zmienić kraj zamieszkania, poszukiwania lekarza mogą stać się niezwykle trudnym zadaniem.

Ukraińscy uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce. To prawo zostało im przyznane od samego początku rosyjskiej agresji. Powiemy ci, co musisz zrobić w tym celu.

Co jest potrzebne, aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce?

Aby skorzystać z usług bezpłatnej opieki medycznej, należy podpisać z lekarzem oświadczenie. I wskazane jest, aby zrobić to u lekarza, który mówi po ukraińsku. W ten sposób można uniknąć bariery językowej w przyszłości.

Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy wolontariuszy. Proces wypełniania deklaracji medycznej w Polsce różni się nieco od tego samego procesu w Ukrainie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Co daje deklaracja u ukraińskojęzycznego lekarza?

Deklaracja u ukraińskojęzycznego lekarza daje wiele korzyści. Wśród nich:

 1. Możliwość wizyty u terapeuty w odpowiednim dniu lub w najbliższym czasie.
 2. Możliwość uzyskania konsultacji przez telefon;
 3. W przypadku znacznej potrzeby – możliwość wizyty domowej lekarza;
 4. Możliwość uzyskania recepty na niezbędne leki.
 5. Możliwość ubiegania się o zwolnienie lekarskie z powodu choroby.

I co najważniejsze – nie musisz za to wszystko płacić. Przecież jeśli podpisałeś deklarację, to masz prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza. Dodatkowo, jeśli nie chcesz czekać na darmową wizytę, możesz udać się do prywatnej kliniki. Przecież w Polsce są ukraińskojęzyczne placówki medyczne.

Pamiętaj też, że nie wszystkie placówki medyczne przyjmują bezpłatnie. Aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, należy zgłosić się do placówek, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czasami bezpłatną opiekę medyczną zapewniają również prywatni lekarze oraz pozarządowe przychodnie i szpitale.

Jak podpisać oświadczenie u ukraińskojęzycznego lekarza?

Obecnie istnieją dwa sposoby podpisania deklaracji: online lub offline. Aby złożyć deklarację online:

 1. Wejdź na stronę pacjent.gov.pl;
 2. Zaloguj się. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
 3. Postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Deklarację można również wypełnić offline. W Warszawie można to zrobić w dwóch miejscach:

W obu przypadkach potrzebny będzie paszport i numer Pesel. Należy pamiętać, że takie oświadczenie mogą podpisać tylko ci obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku.

Deklarację można też złożyć u każdego polskiego lekarza. W tym celu należy przyjść do najbliższej przychodni i na miejscu wypełnić dokument lub zrobić to online poprzez portal pacjent.gov.pl.

Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Równie ważna jest kwestia znalezienia ukraińskiego lub rosyjskojęzycznego lekarza. Wszak wzajemne zrozumienie pomoże pacjentowi dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach, a lekarzowi – postawić właściwą diagnozę. I to jest właśnie klucz do skutecznego leczenia.

W celu znalezienia ukraińskojęzycznego lekarza można skorzystać z tych stron:

 1. znanylekarz.pl – jedna z najpopularniejszych stron umożliwiających znalezienie ukraińskojęzycznych lekarzy. Po wejściu na stronę należy wybrać opcję Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy. Jak tylko klikniesz ten przycisk, zobaczysz listę lekarzy, miasta, w których się znajdują i sposoby kontaktu z nimi.
 2. medicover.com – jest również dość popularnym źródłem. Tutaj wyszukiwanie lekarzy nie jest tak wygodne jak pod poprzednim linkiem, ale można znaleźć specjalistę. Po wejściu na stronę kliknij na przycisk Polska. Następnie pojawi się pole wyszukiwania, w którym należy podać miasto i specjalizację lekarza.
 3. veritamed.com – tutaj można znaleźć również specjalistów ukraińsko- lub rosyjskojęzycznych. Interfejs strony będzie zrozumiały nawet dla osoby, która nie zna języka polskiego.

Zobacz też: Szczepienia ochronne w Polsce dla dzieci

Nie zaniedbuj swojego zdrowia i przy pierwszych objawach skonsultuj się z lekarzem. W końcu w porę zdiagnozowana choroba jest kluczem do skutecznego powrotu do zdrowia.

Jak Ukrainiec może umówić się na wizytę u lekarza w Polsce?

Warto pamiętać, że wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 r., mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w Polsce. W tym celu należy udać się do szpitala finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Jeśli chcesz znaleźć przychodnię w swoim miejscu zamieszkania, możesz skorzystać ze specjalnej infolinii. W tym celu należy zadzwonić pod numer 800 190 590. Pod tym numerem dowiesz się, gdzie dokładnie się udać, w zależności od zgłoszenia.

Można również skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Jest ona obsługiwana przez ukraińskojęzycznych specjalistów. Należy zadzwonić pod numer 800 137 200.

Szpital dla Ukraińców w Warszawie

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie bezpłatnej opieki medycznej w stolicy Polski. Można na nią liczyć w:

 1. Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer +48 22 255 77 77. Na wizytę można umówić się również mailowo: kontakt@cmwum.pl. Na Uniwersytecie Medycznym można skorzystać z bezpłatnej konsultacji z psychologiem, terapeutą, a także przebadać się i zaszczepić przeciwko Covid-19.
 2. Centrum Damiana. Przychodnię można odwiedzić w Warszawie i pod Warszawą, w Piasecznie. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 22 566 22 22. Centrum medyczne oferuje Ukraińcom cały pakiet bezpłatnych usług, w tym konsultacje z lekarzem rodzinnym, pediatrą, pielęgniarkami, zdjęcia rentgenowskie, USG itp.

Szpital dla Ukraińców we Wrocławiu

Aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej we Wrocławiu, należy skontaktować się z:

 1. Przychodnią Twój Lekarz. Sieć ta działa na terenie Wrocławia i gminy Kobierzyce. Aby uzyskać konsultację w języku ukraińskim, należy zadzwonić pod numer +48 71 715 82 83. Poinformują, gdzie należy się udać.
 2. Wojskowy szpital kliniczny. Tutaj można uzyskać pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer 261 660 720 lub 71 721 03 73.

Szpital dla Ukraińców w Poznaniu

Poznań oferuje Ukraińcom możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej w:

 1. Warto Razem Medical. W klinice tej pracują lekarze ukraińsko- i rosyjskojęzyczni. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer 535767000 lub napisać na adres wartorazem.medical@gmail.com. Warto podpisać deklarację z lekarzem rodzinnym, aby zapewnić sobie bezpłatny dostęp do usług kliniki.
 2. Punkt badań diagnostycznych. Aby z niego skorzystać, należy przyjść na Głogowską 14. Tutaj można bezpłatnie sprawdzić swój stan zdrowia.

Szpital dla Ukraińców w Krakowie

Aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Krakowie, Ukraińcy muszą zgłosić się do:

 1. Szpitala Uniwersyteckiego. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer 124 001 738. W przypadku konieczności zabrania dziecka do lekarza należy skontaktować się z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym. Leczenie dzieci jest również bezpłatne.

Można również skorzystać z ukraińskiego serwisu Helsi. Należy jednak pamiętać, że konsultacje są płatne. Jedna konsultacja online kosztuje 200 hrywien.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *