Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców

19 grudnia 2022
Mężczyzna na kursach języka polskiego. PL Source: Vista Create

Ukraińskie dzieci i młodzież zapraszamy na bezpłatne kursy języka polskiego w Krakowie. Zajęcia zaczynają się już za kilka dni, więc spieszcie się z zapisami!

Projekt Kraków Wspólnie pomaga Ukraińcom

Centrum Języka Polskiego Varia w Krakowie, w ramach projektu Kraków Wspólnie, kontynuuje zapisy dzieci i młodzieży z Ukrainy na bezpłatne kursy języka polskiego. Projekt Kraków Wspólnie organizowany jest przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Krakowskim Kuratorium Oświaty i przy wsparciu finansowym Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Fundacja Internationaler Bund Polska działa od 2004 roku i jest polską kontynuacją Internationaler Bundes Freier Träger der Jugend-, Sozial- und Bildungsarbeit e.V., która z kolei powstała w 1949 roku w Niemczech Zachodnich. Misją Fundacji jest wszechstronne wsparcie, w tym aktywizacja społeczna i zawodowa osób, które ze względu na wiek, narodowość lub sytuację życiową potrzebują pomocy.

Projekt Kraków Wspólnie obejmuje wiele działań skierowanych do osób przybyłych z Ukrainy, innych krajów, a także mieszkańców Krakowa. Wśród głównych projektów oferowanych Ukraińcom w ramach inicjatywy są m.in.:

  • zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży − warsztaty komunikacyjne, plastyczne, sportowe, wspólne wyjścia do różnych instytucji kultury itp;
  • kursy języka polskiego dla nauczycieli, wykładowców i asystentów wielokulturowych z Ukrainy;
  • kursy języka polskiego dla ukraińskich uczniów i studentów;
  • organizacja miejsc w przedszkolach dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Ponadto organizatorzy projektu pomagają szkołom i uczniom w doposażeniu (przede wszystkim w komputery i tablety), tworzą edukacyjne przestrzenie coworkingowe i miejsca rekreacji, a także pomagają ukraińskim uczniom w zaopatrzeniu w przybory szkolne. Ważne jest, że wszystkie oferowane pomoce i działania są całkowicie bezpłatne zarówno dla uczestników jak i opiekunów. O tych i innych programach można dowiedzieć się więcej na oficjalnej stronie projektu.

Zapisy na bezpłatne kursy języka polskiego z Centrum Języka Polskiego Varia

Centrum Języka Polskiego Varia w Krakowie jest oficjalnym partnerem projektu Kraków Wspólnie i w ramach inicjatywy realizuje program edukacyjny, czyli bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców, którzy ewakuowali się do Polski w związku z pełnowymiarową agresją rosyjską i przebywają tu obecnie w statusie europejskiej ochrony czasowej. Szkoła prowadzi zajęcia dla:

  • dzieci i młodzieży;
  • nauczycieli;
  • asystentów międzykulturowych.

Obecnie do zapisów na kursy zaproszono dzieci i młodzież szkolną w wieku od 9 do 24 lat. Do programu edukacyjnego będą mogli przystąpić Ukraińcy, którzy obecnie mieszkają w Krakowie i nie uczestniczą w innych kursach finansowanych przez UNICEF. Przyjęcie na kursy odbędzie się na podstawie kolejności zgłoszeń. Informujemy, że podczas rejestracji na kursy, oprócz listy głównej, zostanie utworzona lista rezerwowa uczestników. A nawet jeśli nie uda Ci się dostać od razu, to w przypadku wolnych miejsc w grupach szkoleniowych, osoby z listy rezerwowej zostaną zaproszone do udziału w kursie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak będą wyglądały bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla Ukraińców?

Centrum Języka Polskiego Varia oferuje uczestnikom kursów bezpłatne zajęcia z języka polskiego i kulturoznawstwa. Zajęcia odbywać się będą zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Uczniowie otrzymają wszystkie niezbędne materiały dydaktyczne i narzędzia do nauki. Kurs języka polskiego przewiduje 120 godzin i obejmuje lekcje teoretyczne oraz zajęcia praktyczne. Kursy rozpoczną się w przyszłym tygodniu i potrwają do końca czerwca 2023 roku.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do tłumaczenia na telefon

Zajęcia będą odbywały się na różnych poziomach zaawansowania, więc każdy może znaleźć odpowiednią grupę o podobnym poziomie znajomości języka i umiejętności. Warto zaznaczyć, że zajęcia realizowane są w małych grupach − do 15 osób, co pozwala nauczycielowi poświęcić uwagę każdemu uczniowi.

Jak zapisać się na darmowe kursy polskiego dla Ukraińców?

Na bezpłatne kursy języka polskiego online i offline można zapisać się na stronie Centrum Języka Polskiego Varia. Na stronie projektu znajduje się pełny harmonogram dostępnych zajęć dla różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania.  Aby więc zapisać się na kurs, wystarczy wybrać grupę, która najbardziej odpowiada potencjalnemu uczestnikowi:

  • według wieku − dzieci i młodzież podzielone są na odrębne grupy wiekowe (9-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat i 20-24 lata);
  • według formatu − czy student będzie uczęszczał na zajęcia pod adresem stacjonarnym, czy online;
  • według planu zajęć − możesz wybrać spośród kilku opcji dni i godziny zajęć.

Po wybraniu grupy należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online, podając imię i nazwisko, rok urodzenia i płeć dziecka, nazwę krakowskiej szkoły/uczelni, w której uczestnik uczy się jako uczeń/student, imię i nazwisko oraz dane kontaktowe opiekuna. Przypominamy, że kurs języka polskiego dla uczniów w wieku 13-15 lat zapewnia przygotowanie ósmoklasistów do egzaminów końcowych, które czekają uczniów po ukończeniu polskiej 8 klasy. A uczestnikom polskich kursów w wieku 16-19 lat zostanie zaproponowany program przygotowawczy do przyjęcia na wyższe uczelnie w Polsce. Dostęp do formularza wyboru grupy i rejestracji można uzyskać pod linkiem.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *