Bilety długookresowe w Polsce: gdzie kupić i ile kosztują?

Komentarze 0
Metro w Warszawie, gdzie kupić bilet_PL Source: Vista Create

Dokonanie opłaty za przejazd transportem publicznym to ważna kwestia, której nie możemy zaniedbywać. W Polsce jest kilka rodzajów biletów jednorazowych, więc dość łatwo się pogubić. Ale dla tych, którzy planują ułożyć sobie życie w tym kraju, najbardziej opłacalną opcją będzie zakup biletu długookresowego. Rozmawiamy o tym, jak i gdzie kupić bilety na podróż w pięciu miastach w Polsce.

Jakie są rodzaje biletów jednorazowych w Polsce?

Jeśli nie planujesz zostać w Polsce na dłużej, ale musisz skorzystać z komunikacji miejskiej, musisz kupić bilet na przejazd. Można to zrobić w automacie biletowym w transporcie lub na przystanku lub skorzystać ze specjalnych aplikacji mobilnych.

Generalnie w Polsce istnieją następujące rodzaje biletów podróżnych:

 • Bilet na 15-20 minut;
 • Bilet na 30-40 minut;
 • Bilet na 60-75 minut;
 • Bilet dzienny;
 • Bilet dzienny;
 • Bilet weekendowy;
 • Bilet grupowy;

Okres ważności biletu jednorazowego może się różnić w zależności od miasta. Ale z reguły w każdym mieście jeden bilet jest ważny na kilka rodzajów transportu jednocześnie, więc nie będziesz musiał kupować nowego, jeśli będziesz musiał przesiąść się z autobusu na tramwaj lub metro. Ale każdy bilet musi być skasowany zaraz po zakupie.

Pamiętaj, że w Polsce są wysokie kary za nieuiszczenie opłat drogowych. Ich wysokość różni się w zależności od miasta. Na czas kontroli zablokowane są biletomaty i kasowniki, dlatego kup bilet jak tylko wsiądziesz do środka transportu.

A jeśli planujesz zostać w Polsce na dłużej, radzimy kupić bilet na dłuższy okres.

Gdzie kupić bilet w Warszawie

Warto zauważyć, że bilety w Warszawie są ważne na tramwaje miejskie, autobusy (na liniach zwykłych, ekspresowych, pospiesznych, nocnych i stresowych, biorąc pod uwagę obszary działania), metro i szybką linię kolei miejskiej (SKM). Oznacza to, że z jednym biletem w Warszawie można podróżować wszystkimi tymi środkami transportu w ciągu dwóch stref, o ile pozwala na to format zakupionego biletu. Należy pamiętać, że ze wszystkich rodzajów biletów (czasowych i długookresowych) można korzystać bez ograniczeń tylko w tramwajach, autobusach miejskich i metrze. Karnety dobowe, trzydniowe, grupowe weekendowe, ulgowe, miesięczne i trzymiesięczne umożliwiają również podróżowanie po sąsiednich gminach autobusami linii rozpoczynających się na literę L (głównie w II strefie). Jeśli chodzi o linie SKM (oznaczone literą S i cyfrą), w pociągach tych ważne są wyłącznie bilety ZTM. Na tym samym bilecie można podróżować w obrębie dwóch pasów pociągiem Kolei Mazowieckich.

Jak kupić kartę podróżną w Warszawie?

W Warszawie transport kursuje w pierwszej i drugiej strefie. Pierwsza to Warszawa, druga to jej okolice. W zależności od tego, gdzie dokładnie chcesz się udać, ceny biletów podróżnych są różne.

Warszawiacy mogą wykupić karnet na 30 lub 90 dni. Jeśli wiesz, że nie wyjdziesz poza miasto, potrzebujesz karty podróżnej na pierwszą strefę. Za 30 dni zapłacisz 110 zł, a za 90 – 280 zł. Jeśli potrzebujesz biletu na obie strefy, to zapłacisz odpowiednio 180 i 460 zł. A jeśli musisz przejechać w drugiej strefie, to zapłacisz 112 lub 282 zł. Bilety ulgowe są o 50% tańsze.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Aby zdobyć kartę podróżną w Warszawie, wykonaj poniższe kroki:

 1. Przyjdź do Punktu Obsługi Pasażera. Listę takich miejsc znajdziesz pod tym linkiem. Możesz kupić kartę online na tej samej stronie internetowej;
 2. Zabierz ze sobą paszport, zdjęcie 3,5×4,5 i numer PESEL;
 3. Udaj się do punktu rejestracji i wybierz wzór karty.

Pierwsza karta wydawana jest bezpłatnie, ale za odnowienie trzeba będzie zapłacić 15 zł. Proces rejestracji trwa 10 minut. Następnie musisz podłączyć ją do terminala, aby aktywować. Uczniowie w Warszawie mają prawo do bezpłatnych przejazdów.

Jak zawiesić kartę w Warszawie?

Od lipca 2023 r. w Warszawie rozszerzono możliwość zawieszania 30- i 90-dniowych biletów komunikacji miejskiej. Podobna decyzja obowiązywała podczas stanu epidemii w Polsce, a po jego zniesieniu została zatwierdzona na stałe. Tak więc teraz, wyjeżdżając z miasta na wakacje lub w interesach na dłuższy okres, można «zamrozić» ważność biletu międzymiastowego, jeśli należy on do jednej z tych kategorii:

 • 30- lub 90-dniowy;
 • Warszawa, bilet metropolitalny;
 • bilet roczny dla rodzin z trójką dzieci
 • bilet dla emerytów i rencistów.

Niewykorzystany okres ważności biletu można przekodować na inną datę. Bilet można zawiesić na co najmniej 5 kolejnych dni kalendarzowych i nie więcej niż trzy razy w roku. Maksymalny dopuszczalny okres zawieszenia biletu wynosi 6 miesięcy. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia, w którym pasażer powiadomi o tym fakcie, a kończy w dniu poprzedzającym termin zawieszenia. Po wznowieniu bilet zostanie automatycznie przedłużony na okres, na który został zawieszony.

Zawiesić i przywrócić bilet można na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl lub w aplikacji mobiWawa (Android, iOS). Na stronie wystarczy podać numer karty, na której zakodowany jest bilet. Można go przywrócić na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl/odwies (również trzeba podać numer biletu) lub kontaktując się z dowolnym punktem obsługi ZTM. Aby wykonać te same operacje w aplikacji mobilnej mobiWawa, należy wejść w ustawienia aktywnego biletu i wybrać odpowiednią opcję: Zawieś bilet – aby zawiesić bilet lub Odwieś bilet – aby go odnowić.

Jak kupić kartę podróżną w Łodzi?

Łódź jest również podzielona na pierwszą i drugą strefę. Pierwsza to samo miasto, druga to przedmieścia Łodzi. Potrzebujesz osobnego biletu na podróż dla każdej z tych stref. W Łodzi można kupić bilet na 30, 90 dni lub 12 miesięcy.

Za bilet 30-dniowy trzeba będzie zapłacić 168 zł za pierwszą strefę, 114 zł za drugą strefę i 202 zł za obie strefy. Za bilet 90-dniowy zapłacimy 414 zł za pierwszą strefę i 496 zł za obie strefy. Za bilet 12-miesięczny trzeba zapłacić 1110 zł za przejazd w pierwszej strefie i 1332 zł za przejazd w obu strefach. Bilety ulgowe kosztują 50% mniej.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Aby kupić bilet na przejazd w Łodzi:

 1. Skontaktuj się z Centrum Obsługi Pasażera. Pełną listę miejsc można zobaczyć pod tym linkiem. Możesz kupić kartę online na tej samej stronie internetowej;
 2. Zabierz ze sobą paszport, zdjęcie i numer PESEL;
 3. Udaj się do punktu rejestracji.

Pierwsza karta wydawana jest bezpłatnie, ale za wydanie nowej trzeba zapłacić 5 zł. Po zakupie należy przyłożyć kartę do terminala, aby ją aktywować.

Jak kupić kartę podróżną w Krakowie?

W przeciwieństwie do Warszawy, Kraków podzielony jest na trzy strefy. Również osoby, które są zameldowane lub płacą podatki w tym mieście, mogą otrzymać kartę podróżną w Krakowie. Więc jeśli należysz do co najmniej jednej z tych kategorii, możesz zdobyć przepustkę podróżną.

Mieszkańcy Krakowa mają możliwość zakupu karty podróżnej na 30, 60, 90 dni i 6 miesięcy. Za przejazd we wszystkich trzech strefach trzeba będzie zapłacić odpowiednio 179, 359 i 537 zł. Karnet 6-miesięczny kosztuje 580 zł.

Aby wyrobić kartę podróżną w Krakowie :

 1. Poinformuj Urząd Skarbowy o płaceniu podatków w tym mieście;
 2. Skontaktuj się z Centrum Obsługi Pasażera. Pełną listę miejsc znajdziesz pod tym linkiem. Możesz kupić kartę online na tej samej stronie internetowej;
 3. Wypełnij specjalny kwestionariusz;
 4. Zabierz ze sobą zdjęcie i dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość.

Jeśli nie posiadasz zameldowania w Krakowie, karta wydawana jest na rok. Po tym czasie wymaga aktualizacji.

Jak kupić kartę podróżną we Wrocławiu?

We Wrocławiu sytuacja z biletami podróżnymi wygląda nieco prościej. W mieście obowiązuje jeden bilet na wszystkie linie. A wrocławianie mają możliwość zakupu biletu na 30, 60 i 90 dni.

Za karnet 30-dniowy trzeba zapłacić 170 zł. Za kartę podróżną 60-dniową – 310 zł, a za kartę podróżną 90-dniową – 430 zł. Następnie będziesz mieć nieograniczoną liczbę przejazdów komunikacją miejską do końca ważności karnetu.

Aby wyrobić kartę podróżną we Wrocławiu:

 1. Skontaktuj się z Centrum Obsługi Pasażera. Pełną listę miejsc można znaleźć na tej stronie. Możesz na nim kupić kartę online;
 2. Zabierz ze sobą dokumenty i zdjęcie.
 3. Złóż wniosek o kartę podróżną i odbierz ją, gdy będzie gotowa.

Wyrobienie karty jest bezpłatne.

Jak kupić kartę podróżną w Katowicach?

W Katowicach można kupić bilet na 30 lub 90 dni, podobnie jak w Warszawie. Ale jest też możliwość kupienia biletu na 7 dni. Za bilet 30-dniowy trzeba będzie zapłacić od 109 do 175 zł, w zależności od stref objętych karnetem. Za bilet na 90 dni trzeba zapłacić od 260 do 399 zł.

Do wyrobienia karty podróżnej w Katowicach wykonaj poniższe kroki:

 1. Skontaktuj się z Centrum Obsługi Pasażera. Możesz zobaczyć pełną listę miejsc na stronie internetowej, a także zrobić mapę online.
 2. Wypełnij specjalny kwestionariusz;
 3. Odbierz kartę za 2-3 dni. Jeśli złożyłeś wniosek w sobotę, kartę można odebrać po trzech dniach roboczych.

Wyrobienie karty jest bezpłatne.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *