Które polskie miasta oferują darmowe przejazdy dla dzieci?

Komentarze 0
Dzieci czekające na transport publiczny w Polsce

Niedawno pisaliśmy o wrocławskim darmowym transporcie dla ukraińskich uczniów. Dziś powiemy Wam, w jakich jeszcze miastach i na jakich warunkach dzieci z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z polskiego transportu.

Warszawa

Warszawa, podobnie jak większość miast w Polsce, od początku lata zniosła darmowe przejazdy dla Ukraińców. Jednak wszyscy uczniowie w mieście, zarówno polscy jak i ukraińscy, mogą korzystać z transportu za darmo. Aby to zrobić, potrzebny jest bilet ucznia. Wyrobienie takiego biletu jest bezpłatne. W tym celu należy:

 1. Złożyć wniosek do placówki, w której uczy się dziecko;
 2. Przynieść zdjęcie ucznia (format 3,5×4,5);
 3. Podać numer PESEL ucznia;
 4. Zanieść bilet do Punktu Obsługi Klienta po jego otrzymaniu.

Jeśli Twoje dziecko nadal uczęszcza do ukraińskiej szkoły, możesz również otrzymać specjalną kartę ucznia. Będzie ona jednak kosztowała 49 zł miesięcznie.

Kraków

Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są także krakowscy uczniowie, jednak nie wszyscy. Wyłącznie uczniowie szkół podstawowych mogą skorzystać z takiego udogodnienia.

Aby skorzystać z prawa do swobodnego podróżowania, trzeba mieć specjalną legitymację. Obowiązuje ona od 1 września do 30 czerwca bieżącego roku szkolnego. Bez niej dziecko nie otrzyma prawa do bezpłatnych przejazdów.

Tychy

Dzieci i młodzież w Tychach nadal mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W tym celu należy zamówić kartę ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych). To właśnie na jej podstawie będą realizowane bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Aby zamówić kartę ŚKUP należy:

 1. Udać się do kasy biletowej w Tychach;
 2. Przedstawić dowód tożsamości dziecka i jego numer PESEL;
 3. Dostarczyć potwierdzenie ze szkoły dziecka.

Warunki te dotyczą dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Jeśli dziecko jest młodsze, podróż jest bezpłatna i nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty.

Szczecin

W Szczecinie przewidziany jest również bezpłatny transport dla dzieci, również dla tych z Ukrainy. Na przykład w mieście dostępne są darmowe przejazdy dla:

 • Dzieci i uczniów niepełnosprawnych uczęszczających do przedszkoli i szkół;
 • Dzieci poniżej 8 roku życia uczęszczających do szkoły podstawowej;
 • Dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do 16 roku życia;
 • Uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i artystycznych, w których realizowany jest program nauczania szkoły podstawowej i/lub ogólnokształcącej;
 • Na szlakach turystycznych – dzieci do lat 4.

Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, należy przynieść dokumenty potwierdzające wiek dziecka, jego niepełnosprawność lub status ucznia w polskiej szkole.

Lublin

Jest też okazja, by zaoszczędzić na podróży po Lublinie. Prawo do bezpłatnych przejazdów mają:

 • Dzieci do 7 roku życia;
 • Uczniowie publicznych szkół podstawowych w gminie Lublin oraz uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i artystycznych;
 • Dzieci i młodzież niepełnosprawna do 16 roku życia;
 • Młodzież niepełnosprawna w wieku od 16 do 26 lat ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności (grupy I, II, III).

Aby podróżować bezpłatnie lubelską komunikacją miejską, należy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty potwierdzające niepełnosprawność, status ucznia lub wiek dziecka.

Bydgoszcz

Ciekawiej wygląda sytuacja w Bydgoszczy. Faktem jest, że istnieje tam również możliwość darmowych przejazdów dla uczniów. Ale jest  jednak jeden warunek. Muszą oni otrzymać stypendium od burmistrza. Jeśli Twoje dziecko otrzyma to stypendium, ma prawo do bezpłatnego przejazdu. W tym celu należy okazać legitymację szkolną ucznia podczas kontroli biletów przejazdowych. Należy również mieć przy sobie oryginał decyzji o przyznaniu stypendium.

Dla wszystkich innych uczniów przewidziane są zniżki. Można kupić bilet miesięczny za 10 zł lub roczny za 100 zł. Zniżki przysługują zarówno uczniom, jak i studentom.

Gdańsk

Gdańsk posiada również system preferencyjny dla dzieci. Tak więc prawo do bezpłatnego przejazdu mają:

 • Dzieci poniżej 4 roku życia;
 • Dzieci w wieku od 4 do 7 lat, które korzystają z Gdańskiej Karty Mieszkańca;
 • Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów;
 • Dzieci i młodzież do 16 roku życia, które są niepełnosprawne.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Aby skorzystać z darmowych przejazdów, należy przynieść dokumentację potwierdzającą uprawnienia.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *