Ukraińcy zapraszani są na bezpłatne kursy języka polskiego w Gdańsku

19 stycznia 2023
Dziewczyna z polską flagą. Pl Source: Vista Create

Ukraińcy, którzy trafili do Polski w związku z wojną, a obecnie mieszkają w Gdańsku, są zaproszeni do udziału w bezpłatnych kursach języka polskiego. Zapisy wkrótce dobiegają końca, więc nie przegap swojej szansy na skorzystanie z okazji!

Inicjatywa «Po jednej stronie» wspiera migrantów przymusowych w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Konrada Koźniewskiego (WiMBP) w Gdańsku kończy zapisy Ukraińców na kolejne bezpłatne kursy języka polskiego w kilku miastach województwa. Ale zainteresowani wciąż mogą dołączyć do projektu. Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy są częścią projektu «Po jednej stronie» i stanowią jego kontynuację.

Projekt integracyjny «Po jednej stronie», realizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku we współpracy z Urzędem Miasta Gdańska, ma na celu pomoc cudzoziemcom mieszkającym w Gdańsku w przystosowaniu się do życia w Polsce i odkryciu nowych możliwości. Projekt ma na celu przede wszystkim wsparcie przymusowych migrantów wojskowych z Ukrainy oraz uchodźców politycznych (działaczy opozycyjnych) z Białorusi. Organizatorzy inicjatywy widzą swoją główną misję w następujący sposób:

Ułatwienie życia cudzoziemcom poprzez zanurzenie ich w środowisku językowym, a jednocześnie zapoznanie ich z historią miasta, jego wielowiekowymi tradycjami i nowoczesnymi zasadami funkcjonowania polskiego społeczeństwa.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Projekt integracyjny «Po jednej stronie» jest kontynuowany

Inicjatywa Po jednej stronie została uruchomiona w lipcu 2022 roku. Podstawowym zadaniem postawionym przez organizatorów projektu było zapoznanie migrantów przymusowych ze specyfiką funkcjonowania kluczowych instytucji państwowych i służb wspierających życie w Polsce. Dzięki udziałowi w programie uczestnicy mogli więc z pierwszej ręki poznać:

jak działają systemy opieki zdrowotnej i edukacji w Polsce;

jak korzystać z transportu publicznego;

– jak funkcjonuje rada miasta;

– Gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi;

– gdzie można bezpiecznie szukać pracy;

jak założyć własną firmę.

Działania edukacyjne i adaptacyjne w ramach projektu Po jednej stronie trwają do dziś. Podczas spotkań uczestnicy omawiają najbardziej palące problemy, z jakimi spotykają się migranci żyjąc w Polsce, poznają historię Gdańska, a także po prostu komunikują się w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Spotkania odbywają się tradycyjnie w każdy wtorek od 17:30 do 18:30 w American Corner Gdańsk przy: Targ Rakowy 5/6. W 2023 roku projekt Po jednej stronie zostanie rozszerzony o bezpłatne zajęcia z języka polskiego. Kursy są finansowane przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

Bezpłatne kursy języka polskiego w ramach projektu «Po jednej stronie»

Bezpłatne kursy języka polskiego w ramach gdańskiej inicjatywy Po jednej stronie przeznaczone są dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku i mieszkają obecnie w Gdańsku i pobliskich osiedlach. Na kurs językowy zapraszamy osoby dorosłe i młodzież.

Zobacz też: Bezpłatni korepetytorzy dla ukraińskich uczniów w Polsce z projektu Ivy Ukraine

Zajęcia z języka polskiego, organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Józefa Konrada Koźniewskiego we współpracy z Fundacją Gdańską, odbywać się będą w filiach WiMBP i będą dostępne w czterech lokalizacjach w mieście. Miejsce powinno być wybrane w zależności od poziomu lub wieku uczestników:

  1. Poziom B1.

Gdańsk Wrzeszcz − zajęcia odbywać się będą w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82). Zapisy do tej grupy dostępne są na stronie magda_litwin@wbpg.org.pl.

  1. Poziom A2.

Gdańsk Przymorze − zajęcia odbywać się będą w Bibliotece na Fali (ul. Jagiellońska 8). Zapisy drogą elektroniczną: bibliotekanafali@wbpg.org.pl.

  1. Poziom A1

Gdańsk Oruń − zajęcia odbywać się będą w Bibliotece Ratuszowej (ul. Gościnna 1).  Zapisy drogą elektroniczną: bibliotekaratuszowa@wbpg.org.pl.

  1. А2. Zajęcia dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat.

Chełm (Gdańsk Chełm) − zajęcia odbywać się będą w Bibliotece Chełmskiej (ul. Dragana 26). Kurs językowy dla młodzieży będzie zawierał elementy biblioterapii.  Aby zapisać się na kurs, należy wysłać e-mail: bibliotekachelm@wbpg.org.pl.

Aby zapisać się na kurs języka polskiego, należy napisać maila na adres biblioteki, w której odbywać się będą zajęcia.  Zgłoszenia udziału w kursach językowych można również przesyłać na adres alena_krynicka@wbpg.org.pl. Uwaga: zgłoszenia będą przyjmowane tylko do piątku, 20 stycznia.

Kurs będzie trwał przez dziesięć miesięcy. Spotkania z nauczycielami odbywać się będą raz w tygodniu. Efektem procesu nauczania powinno być uzyskanie przez uczniów poziomu A1, A2 lub B1 (w zależności od wybranego kursu).

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *