Dzień Matki w Polsce w 2023 roku

Yana Zakharchuk
Dzieci, Matki, Polska | 25 maja 2023
Komentarze 0
Matka i dziecko w Polsce Source: www.pexels.com, Author: Kristina Paukshtite

Dzień Matki to święto macierzyństwa, pełne ciepłych słów i kwiatów dla najważniejszych osób na świecie – matek. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym ten dzień w Polsce różni się od Dnia Matki obchodzonego w innych krajach.

Kiedy obchodzony jest Dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest zawsze 26 maja, a w 2023 roku święto przypada w piątek. W większości krajów, w tym na Ukrainie, święto obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W 2023 roku Ukraina obchodziła Dzień Matki 14 maja. Ale Ukraińcy mieszkający w Polsce mają okazję jeszcze raz pogratulować swoim matkom.

Zapraszamy na nasz Telegram t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Czym różni się Dzień Matki w Polsce od tego święta w innych krajach?

Idea kultu matki narodziła się już w starożytności. Według jednej z wersji, święto przywędrowało do nas ze starożytnej Grecji, gdzie w tym dniu czczono Boginię Matkę, żeńskie bóstwo. Na Ukrainie pierwsze wzmianki o Dniu Matki pochodzą z czasów Rusi Kijowskiej. Święto to miało charakter religijny i było nazywane «Miesiącem Najświętszej Maryi Panny». Pod rządami sowieckimi święto to było zakazane aż do 1999 roku. Tradycja obchodzenia Dnia Matki, która przetrwała do dziś, narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1908 roku. Na cześć swojej zmarłej matki, amerykańska nauczycielka Anna Jarvis z Filadelfii wprowadziła Dzień Matki, aby uhonorować wszystkie matki. Dowiedz się więcej o wszystkich weekendach i dniach wolnych od pracy w 2023 roku w Polsce tutaj.

Dzień Matki obchodzony jest obecnie w prawie 140 krajach na całym świecie. Co czyni to święto wyjątkowym w Polsce? Polska jest jedynym krajem na świecie, który obchodzi Dzień Matki 26 maja! Data ta istnieje od 1914 roku. Wtedy to po raz pierwszy święto to odbyło się w Krakowie. Obchody zostały zorganizowane przez polską organizację humanitarną Czerwony Krzyż. Święto istniało przed wojną i podczas okupacji niemieckiej. Data ta nie była jednak stała. Ostateczna data została ustalona w 1923 roku.

Jak obchodzony jest Dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki w Polsce jest zwykłym dniem roboczym. W tym dniu dzieci w każdym wieku dziękują swoim mamom za wychowanie i pracę. W Dniu Matki dzieci zazwyczaj robią własnoręcznie kartki, wręczają kwiaty i drobne słodycze. W szkołach odbywają się lekcje otwarte, dzieci zapraszają swoje mamy na przedstawienia i koncerty, a swoje uczucia i szacunek wyrażają w wierszach i piosenkach.

Dorośli obdarowują swoje mamy kwiatami i prezentami, zapraszają je do kawiarni i restauracji lub do swoich domów, gotują pyszne posiłki, starając się spędzić w tym dniu jak najwięcej czasu z najbliższą osobą. Wiele sklepów, restauracji i innych lokali w Polsce oferuje z okazji Dnia Matki świąteczne rabaty i promocje.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *