Zasady przewozu rzeczy osobistych przez granicę Polski i Ukrainy

Irina Turaieva
Polska, Ukraina | 22 maja 2023
Komentarze 0
Podróżny z rzeczami w plecaku, które można zabrać do Polski Source: Vista Create

Wszystkim, którzy w najbliższym czasie zamierzają wyjechać z Polski do Ukrainy lub przekroczyć granicę w przeciwnym kierunku, proponujemy zapoznać się z zasadami przewozu rzeczy osobistych pomiędzy krajami.

Procesy migracyjne sprowokowane rosyjską agresją i działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy trwają. W związku ze zwycięstwem Sił Zbrojnych Ukrainy w niektórych rejonach i de-okupacją wielu ukraińskich terytoriów, wielu obywateli Ukrainy decyduje się na powrót do domu. Widać, że mieszkając przez kilka miesięcy z dala od ojczyzny, Ukraińcy zdążyli już w pewnym stopniu ułożyć sobie życie, kupić przedmioty itp. Dlatego warto poznać zasady wwozu rzeczy osobistych i towarów na terytorium Ukrainy, a także w odwrotnej kolejności – przyda się to tym, którzy zamierzają przekroczyć granicę ukraińsko-polską. Wcześniej powiedzieliśmy Wam, jak monitorować sytuację na granicy ukraińsko-polskiej.

Ogólne zasady przewozu rzeczy osobistych przy wjeździe do Ukrainy

Rzeczy osobiste, które przy wjeździe na Ukrainę są przewożone w bagażu podręcznym, bagażu towarzyszącym i bez opieki, nie podlegają opłatom celnym. Są one zwolnione z urzędowych środków kontroli i nie wymagają pisemnego zgłoszenia. Jedynym wyjątkiem od tej zasady może być sytuacja, gdy obywatel sam chce wypełnić deklarację lub gdy funkcjonariusz celny wymaga deklaracji pisemnej. Jeśli oprócz rzeczy osobistych wnosisz prezenty, pamiętaj, że jedna osoba może wwieźć na Ukrainę towary bez opodatkowania, których łączna waga nie przekracza 50 kg lub łączna wartość faktury nie przekracza 500 euro.

Lista towarów, które mogą oraz nie mogą być importowane na Ukrainę

Przekraczając granicę Ukrainy w celu wjazdu, obywatele mogą bez przeszkód i bez żadnych dokumentów potwierdzających wnosić rzeczy osobiste, których pełna lista znajduje się w artykule 370 Kodeksu Celnego Ukrainy. Do najczęstszych pozycji na tej liście należą:

  • odzież osobista, bielizna i obuwie przeznaczone wyłącznie do użytku własnego i noszące ślady użytkowania;
  • artykuły higieny osobistej i osobiste produkty kosmetyczne w ilości pokrywającej potrzeby jednej osoby na czas trwania podróży (odpowiada to 0,5 litra wody toaletowej i/lub 100 gramów perfum);
  • biżuteria osobista, w tym biżuteria z metali i kamieni szlachetnych;
  • wózki dziecięce (ich liczba musi być równa liczbie dzieci podróżujących z obywatelem; jeśli na granicy nie ma dzieci, można zabrać tylko jeden);
  • wyroby medyczne do indywidualnego użytku, które są niezbędne do życia i kontroli człowieka (np. wózek inwalidzki dla osób niepełnosprawnych);
  • artykuły piśmiennicze;
  • instrumenty muzyczne (nie więcej niż dwie sztuki);
  • telefony komórkowe (nie więcej niż dwa);
  • laptopy (do dwóch) oraz akcesoria i urządzenia peryferyjne;
  • sprzęt sportowy, w szczególności rower przeznaczony do użytkowania przez jedną osobę.

Zabroniony jest wwóz na Ukrainę materiałów drukowanych i wideo propagujących przemoc i wojnę, substancji odurzających, psychotropowych, wybuchowych i trujących.

Czy można wwozić na Ukrainę leki i żywność?

Przepisy celne pozwalają na wwóz na Ukrainę leków do użytku osobistego. Dopuszczalną ilość leków określa dokument Gabinetu Ministrów Ukrainy „O ilości i trybie wwozu leków i specjalnej żywności dla dzieci przez obywateli na obszar celny Ukrainy”. Zaleca się zabranie do 5 opakowań jednej nazwy leków, ale czasami można zabrać więcej – jeśli mamy receptę, która powinna być wypisana imiennie i podstemplowana przez lekarza lub odpowiednią instytucję medyczną.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Nie ma też zakazu importu na Ukrainę produktów przeznaczonych do własnego spożycia, których wartość nie przekracza 200 euro na osobę. Ilość produktów nie może przekraczać 2 kg lub jednego produktu, jeżeli jest to niepodzielne opakowanie produktu gotowego do bezpośredniego spożycia.

Ile papierosów można wwieźć do Polski

Osoby w wieku powyżej 18 lat mogą wwozić papierosy na terytorium Ukrainy bez płacenia cła i deklarowania ich:

  • Papierosy – 40 szt.
  • Papierosy (o wadze do 3 g/szt.) – 20 szt;
  • Cygara – 10 szt;
  • Tytoń – 50 g;
  • E-liquidy do papierosów elektronicznych – 10 ml;

Osoba taka może również przywieźć do Polski

  • 16 litrów piwa;
  • 4 litry wina;
  • 1 litr napojów spirytusowych o zawartości alkoholu powyżej 22%.

Czy mogę importować czekoladki do Polski?

Możesz importować słodycze i wyroby cukiernicze do Polski. Zawartość mleka i czekolady nie powinna jednak przekraczać 20%. Wyjątki mogą obejmować następujące produkty:

  • Żywność dla niemowląt.
  • Specjalna żywność ze względów medycznych.

Ponadto produkty te muszą spełniać następujące wymagania:

  1. Produkt nie wymaga specjalnego chłodzenia.
  2. Produkt jest zapakowany w oryginalne opakowanie, które jest wymagane przez proces technologiczny jego produkcji.
  3. Produkt nie jest otwarty, a jego opakowanie nie jest uszkodzone.

Ilość takich towarów również musi być ograniczona. Można wwieźć nie więcej niż 2 kilogramy. Podobnie można wwieźć do Polski nie więcej niż 2 kilogramy czekolady, wyrobów cukierniczych i herbatników.

Czego nie wolno wwozić do Polski?

Od razu należy zaznaczyć, że próba wwiezienia do Polski zakazanych towarów lub przekroczenie dozwolonej ilości może skutkować karą grzywny lub nawet zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej do 5 lat. Dlatego też w czasie podróży obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia do Polski jakichkolwiek produktów mlecznych i mięsnych, m.in.

  • jogurty;
  • sery;
  • masło;
  • przetwory.

Jedynym wyjątkiem jest żywność zawierająca mleko i mięso z odżywek dla dzieci lub przeznaczona do karmienia podróżującego z Tobą zwierzęcia domowego, jednak nie może ona przekraczać 2 kg. Proponujemy od razu zapoznać się z zasadami transportu zwierząt domowych do Polski. Zabronione jest również przewożenie broni, materiałów wybuchowych, radioaktywnych, chemicznych i toksycznych, materiałów pornograficznych, narkotyków, zagrożonych zwierząt i roślin oraz produktów z nich otrzymywanych.

Te produkty bez problemu przywieziesz do Polski:

  • owoce i warzywa (z wyjątkiem ziemniaków), miód, makaron, dodatki do żywności, przyprawy, pieczywo, wyroby cukiernicze – limit przewozu tych produktów wynosi do 2 kg na osobę;
  • ryby mrożone lub świeże (bez wnętrzności) i owoce morza – do 20 kg;
  • herbata (do 100 g) i kawa (do 500 g);
  • piwo – do 6 litrów, wino – do 4 litrów, napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 22% – do 1 litra, średnie napoje alkoholowe (o zawartości alkoholu poniżej 22%) – do 2 litrów;
  • dwie paczki papierosów lub 50 g tytoniu do palenia, 10 cygar lub 10 ml płynu do e-papierosów.

Nie będziesz miał problemów z przekroczeniem polskiej granicy, jeśli będziesz miał przy sobie własny laptop lub smartfon (nie w wielu egzemplarzach i nie w pakiecie). W miarę bezpiecznie można wwieźć do Polski standardowy zestaw leków przeznaczonych do użytku osobistego (leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na przeziębienie, leki żołądkowe, plastry i chusteczki antybakteryjne). Wolno również przewozić specjalistyczne leki, na które posiadasz imienną receptę, ostemplowaną przez lekarza lub ośrodek zdrowia. Recepta ta musi być jednak powielona w języku angielskim, ze wskazaniem międzynarodowej nazwy leku, dawki oraz schematu działania leku. Prawie wszystkie leki uspokajające i zawierające efedrynę są zabronione bez prawidłowo wypełnionej recepty. W przypadku pieniędzy dozwolone jest przywiezienie do Polski dowolnej waluty w równowartości 10 000 euro na osobę bez wypełniania deklaracji.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *