1300 zł dla każdego: nowy program polskiego rządu

24 listopada 2022
Source: Vista Create

Polski rząd przygotowuje eksperymentalny program, w ramach którego każdy mieszkaniec Polski otrzyma 1300 zł miesięcznie przez dwa lata. Program ma na celu pomoc polskim mieszkańcom w poprawie ich sytuacji materialnej. Poznaj szczegóły poniżej.

Idea programu eksperymentalnego

Zgodnie z planem rządu, wypłaty w wysokości 1300 zł powinny dać ludziom pewność stabilnego dochodu. Dodatkowo planuje się poprawę sytuacji z ubóstwem, ponieważ często zdarza się, że ludzie nie mają pieniędzy na opłacenie mieszkania i są zmuszeni do szukania miejsca noclegowego za darmo.

Jeśli program zostanie wdrożony, każdy mieszkaniec Polski otrzyma 1300 zł miesięcznie przez dwa lata. I nie będzie to zależało od statusu społecznego, pracy czy statusu rodzinnego. Ponieważ ten dochód będzie bezwarunkowy.

Ten eksperymentalny program nie jest nowatorskim pomysłem polskiego rządu. Zostało to już wdrożone w Niemczech, Katalonii i Finlandii. I dzięki temu udało się poprawić życie wielu ludzi. Kwoty pomocy były różne, ale wystarczające do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Od dawna mówi się o przeprowadzeniu takiego eksperymentu w Polsce. Ale plany pokrzyżowała najpierw pandemia, potem rosyjska agresja na Ukrainę, a potem inflacja, która osiągnęła rekordową wartość. Ale obecnie polski rząd ponownie zaczął mówić o przeprowadzeniu tego eksperymentu. Jest więc całkiem możliwe, że dyskusje wkrótce staną się rzeczywistością.

Jakie mogą być wady programu eksperymentalnego?

Pomimo tego, że program ma na celu poprawę dobrobytu obywateli, może mieć również pewne wady. Włącznie z:

  1. Pogorszeniem sytuacji gospodarczej w kraju;
  2. Rosnącym bezrobociem.

Dlatego, choć pomysł ten nie jest nowy, nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ miesięczne płatności mogą zachęcać ludzi do niechodzenia do pracy. Ponadto ze względu na inflację takie płatności mogą nieco skomplikować sytuację gospodarczą w kraju. Jednak przez większość pomysł jest postrzegany pozytywnie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kto może uzyskać pomoc?

Jeśli ta inicjatywa zostanie wdrożona, każdy mieszkaniec Polski będzie mógł otrzymać pomoc. I nie będzie to zależeć od jego statusu rodzinnego ani innych czynników. Jedyną rzeczą jest to, że istnieją pewne wymagania dotyczące samej pomocy:

  1. Pomoc jest bezwarunkowa, to znaczy musi być udzielona bez żadnych wymagań dla odbiorcy.
  2. Jest to pomoc powszechna, dlatego powinna być udzielana każdemu mieszkańcowi Polski, a nie wybranej grupie osób.
  3. Świadczenie to jest indywidualne, tj. powinno być przyznane każdej osobie, a nie rodzinie lub gospodarstwu domowemu.
  4. Musi to być pomoc pieniężna, a nie usługi lub cokolwiek innego.
  5. Pomoc musi być udzielana regularnie, tj. co miesiąc.
  6. Powinna to być kwota podstawowa, która wystarczy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W tym przypadku jest to 1300 zł.

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Jeśli więc ten program zostanie wdrożony, możesz liczyć na pomoc finansową co miesiąc przez dwa lata.

Kiedy i gdzie rozpocznie się program pilotażowy?

Obecnie nie wiadomo, kiedy ten program zacznie działać. Nie da się też powiedzieć, czy będzie dotyczyć całego terytorium Polski, czy poszczególnych regionów kraju. Nie wiadomo też, w jaki sposób planowane jest udzielenie tej pomocy. Niemniej jednak są gminy, które są już gotowe do realizacji programu eksperymentalnego.

W województwie warmińsko-mazurskim jest 10 gmin gotowych do realizacji programu płatności bezwarunkowych. Terytorium to nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ po pierwsze jest blisko granicy z Rosją, a po drugie panuje tam wysoki poziom ubóstwa i bezrobocia.

Jeśli eksperyment w województwie warmińsko-mazurskim się powiedzie, kolejnym krokiem może być wprowadzenie programu w biednych regionach Polski, a potem w całym kraju. Oczekuje się, że program pilotażowy rozpocznie się już w przyszłym roku. Należy zauważyć, że rząd nie będzie kontrolował celów, na które te fundusze są wykorzystywane.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *