Nowe podatki od sprzedaży online w Polsce

Yana Zakharchuk
29 maja 2023
Komentarze 0
Ludzie liczą pieniądze, aby zapłacić podatek od sprzedaży w internecie w Polsce Source: Vista Create

W dniu 1 maja 2023 r. weszła w życie ustawa o podatkach od sprzedaży online na platformach internetowych, takich jak Allegro, eBay, OlX, Vinted itp. Teraz handel internetowy jest kontrolowany przez służby podatkowe. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, kto podlega temu podatkowi, a kto nie, i jak wpłynie to na dochody sprzedawców.

Zmiany w polskim prawie dotyczące sprzedaży online

Z dniem 1 maja 2023 r. w polskim prawie zaczęły obowiązywać nowe zasady e-commerce dla osób prowadzących sprzedaż internetową. Podatek dochodowy został wprowadzony w związku z dyrektywą DAC7, która obowiązuje w Unii Europejskiej od 2023 r. w celu zapewnienia przejrzystości w obszarze podatkowym i dotyczy osób, które sprzedają online, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. Organy podatkowe będą teraz miały informacje o tym, kto sprzedaje jakie towary online, jakie ma obroty i na jakie konta wpływają pieniądze od klientów. Reforma ta pomoże polskiemu rządowi w walce z oszustami podatkowymi, którzy sprzedają towary i usługi online. Oczekuje się, że zmiany dotkną około 17 milionów sprzedawców.

Przykładowo, jeśli dana osoba sprzeda na OLX towary o wartości 12 000 zł w ciągu roku, informacje te muszą zostać przesłane do urzędu skarbowego, który sprawdzi, czy sprzedawca zadeklarował zysk i zapłacił podatki. W takim przypadku zysk zostanie uznany za pochodzący z niezarejestrowanej działalności. Więcej informacji na temat systemu podatkowego w Polsce można znaleźć pod tym linkiem.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Kto podlega podatkowi od sprzedaży w marketplace?

Ustawa dotyczy następujących platform:

  • Allegro;
  • OLX;
  • eBay;
  • Vinced;
  • dostawców usług (Fixly, Usterka.pl);
  • Booking, Trivago, Airbnb i inne serwisy rezerwacji noclegów;
  • platformy internetowe z usługami transportowymi (HoppyGo);
  • strony internetowe do kupowania i sprzedawania używanych przedmiotów.

Kto nie podlega podatkowi od marketplace’ów?

Okazuje się, że nie wszyscy sprzedający swoje produkty online pojawią się w rejestrach służby podatkowej. Sprzedawcy, którzy w roku sprawozdawczym

  • zawarli mniej niż 30 transakcji sprzedaży
  • jeśli łączny zysk ze sprzedaży nie przekroczył 2000 euro.

Zobacz też: Wynagrodzenie w Polsce – „brutto” i „netto”

W związku z tym osoby, które okazjonalnie wystawiają własne rzeczy na sprzedaż, nie muszą się martwić, nie muszą płacić podatku od sprzedaży.

Rejestr sprzedawców na targowiskach w Polsce

Począwszy od 1 stycznia 2024 r. wszystkie platformy handlu elektronicznego są zobowiązane do składania sprawozdań do organów podatkowych. Zgodnie z nowym prawem właściciele platform internetowych muszą raz w roku przekazywać dane osobowe, dane dotyczące sprzedaży oraz informacje o statusie rejestracji i płatności podatku przez sprzedawców. Internetowe platformy handlowe muszą być informowane o zmianach w przepisach i dodatkowych obowiązkach związanych z ich działalnością.  Są one zobowiązane do publikowania informacji dla sprzedawców na temat gromadzenia danych z wyprzedzeniem w Warunkach korzystania z platformy.

Przykładowo, platforma OLX musi aktualizować zasady korzystania z usługi, prowadzić ewidencję sprzedawców, śledzić wolumen ich transakcji oraz przesyłać dane do organów podatkowych.

Podatek dochodowy dla osób sprzedających na platformach handlowych

Nowości dotyczą również tzw. podatku dochodowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoba zapłaci podatek dochodowy, jeśli kupi używany produkt online, a następnie, w ciągu 6 miesięcy od zakupu, sprzeda go za więcej.

Przykładowo, jeśli dana osoba kupi przedmiot za 1000 zł, a następnie odsprzeda go tydzień później za 1300 zł (po cenie wyższej niż ta, za którą go kupiła), będzie musiała zapłacić podatek dochodowy w wysokości 300 zł. Jeśli jednak osoba sprzeda ten sam przedmiot za 1300 zł w ciągu 7 miesięcy (ustawowo więcej niż 6 miesięcy), nie będzie musiała płacić podatku dochodowego.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób informacje te będą weryfikowane i monitorowane przez organy podatkowe.

Odpowiedzialność za uchylanie się od płacenia podatków przez sprzedawców na platformach handlowych

Opóźnienia w płatnościach podatków w Polsce podlegają dodatkowym odsetkom w wysokości od 4% do 8,5% rocznie lub odpowiedzialności karnej, w zależności od kwoty ukrytego dochodu. Osoba uchylająca się od płacenia podatków podlega karze grzywny w wysokości 720 stawek dziennych (średnia pensja za 1 dzień) lub karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie. Jeśli kwota ukrytego podatku jest niewielka (mniejsza niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia: 2023 – 3 490 zł brutto), grzywna będzie niższa.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *