Obowiązek podatkowy w Polsce

Tetiana Sharapova
Polska, Praca | 27 lutego 2023
Komentarze 0
Source: Vista Create

Wielu Ukraińców w Polsce nie rozumie systemu podatkowego tego kraju. Ale nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności. O tym, jak karani są łamiący prawo podatkowe w Polsce przeczytasz w naszym artykule.

Jakie są główne płatności podatkowe w Polsce?

W Polsce zarówno obywatele, jak i cudzoziemcy płacą ten sam procent podatku dochodowego. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, Polska nie zwiększyła kwoty podatkowej dla cudzoziemców.

Dochód to nie tylko zarobki. Obejmuje to również wygrane, spadki itp. Pomoc finansowa organizacji nie jest opodatkowana. Generalnie podatki w Polsce dzielą się na następujące grupy:

 • bezpośredni;
 • pośredni;
 • dla transakcji indywidualnych.

Jednocześnie wysokość opodatkowania zależy również od rocznego dochodu. Tak więc, w zależności od dochodu, wysokość podatku wygląda następująco:

 • dochód do 3091 zł rocznie – 0%;
 • dochód do 85 528 zł rocznie – 18%;
 • dochód powyżej 85 528 zł rocznie – 32%;

Jeśli mieszkaniec Polski, niezależnie od obywatelstwa, pracuje oficjalnie, to płaci następujące podatki:

 • podatek dochodowy (PIT) – od 18 do 32%. Zależy od dochodu;
 • składki emerytalne – po 9,76% od pracownika i pracodawcy;
 • podatek chorobowy – 2,45%;
 • podatek wypadkowy – 1,5%;
 • podatek od ubezpieczenia zdrowotnego – 9%;

Dlatego podatki w Polsce płaci każdy, kto oficjalnie pracuje i kupuje towary na terenie tego kraju. Jednocześnie, jeśli przyjechałeś do Polski w celach turystycznych i kupiłeś tutaj produkt, możesz otrzymać za niego zwrot podatku. Można to zrobić za pomocą systemu TAX FREE. Taki zwrot można otrzymać, jeśli Twój zakup był droższy niż 200 (a w niektórych przypadkach 300) złotych.

Ulgi podatkowe w Polsce

Każdy, kto mieszka i pracuje w Polsce, musi co roku składać deklarację PIT o uzyskiwanych dochodach. Musisz to zrobić, nawet jeśli przepracowałeś tylko jeden dzień. Istnieją jednak ulgi podatkowe i są to:

 1. dodatek na dzieci – jeśli wychowujesz co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat;
 2. premia kościelna to korzyść za pomoc kościołowi. Musisz jednak dołączyć wyciąg bankowy lub, jeśli pomogłeś w inny sposób, przedstawić dowód otrzymania pomocy;
 3. zniżka na internet – możesz ją otrzymać nawet jeśli korzystasz z pakietu usług obejmującego rozmowy telefoniczne, telewizję itp. Wystarczy udowodnić, że część pieniędzy została wykorzystana na opłacenie połączenia internetowego;
 4. świadczenia z tytułu oddania krwi – do deklaracji należy dołączyć dokument potwierdzający, że zostałeś krwiodawcą;
 5. świadczenie IKZE – jeśli dokonujesz składek na gromadzenie środków na koncie emerytalnym;
 6. świadczenie rehabilitacyjne – należy przedstawić dokumenty potwierdzające;
 7. zasiłek dla młodzieży – jeśli nie masz ukończonych 26 lat;

Jeśli więc podczas wypełniania zeznania rocznego wskażesz przynajmniej jedną z tych korzyści, możesz nawet odzyskać określoną kwotę pieniędzy.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Obowiązki podatkowe rezydentów Polski

Każda osoba mieszkająca i pracująca w Polsce jest zobowiązana do płacenia podatków. Jednocześnie niektóre z nich mogą wydawać się zupełnie nieoczywiste. Podatki, które należy zapłacić w Polsce to:

 1. Podatek od prezentów ślubnych. Tutaj musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, począwszy od nastawienia osoby, która dała ci pieniądze, po kwotę, która została ci przekazana. Jeśli więc organy podatkowe zainteresują się tymi pieniędzmi, np. w związku z dokonaniem dużego zakupu, to całkiem możliwe, że trzeba będzie zapłacić karę za nieopodatkowanie darowizny.
 2. Podatek od zakupu samochodu. Jeśli kupujesz samochód od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, musisz zapłacić 2% podatku. Jeśli sprzedajesz samochód lub inną drogą nieruchomość, musisz również zapłacić podatek w wysokości 1-2%.
 3. Podatek od sprzedaży rzeczy. Dotyczy on jednak sytuacji, gdy rzecz jest nowa (tzn. używasz jej krócej niż pół roku). Sprzedaż takich przedmiotów należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-36;
 4. Opłata za utrzymanie psa. Koty nie mają takiego obowiązku.
 5. Podatek od darowizn lub spadków – 1-2%;
 6. Podatek własnościowy.
 7. Podatek od spadków lub darowizn. Są to drogie obiekty, takie jak mieszkanie, dom itp.;
 8. Podatek transportowy to podatek od posiadania i użytkowania pojazdu.

Dlatego radzimy zastosować się do tych punktów, aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym w przyszłości.

Grzywny i kary za przestępstwa skarbowe w Polsce

Warto też pamiętać, że w Polsce istnieje kara za uchylanie się od płacenia podatków. W zależności od przypadku kara ta może być różna. I tak np. za niezłożenie deklaracji PIT możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 720 stawek dziennych, karą pozbawienia wolności lub obiema karami jednocześnie. Wszystko zależy od dochodu, który otrzymujesz. Możesz także mieć problemy z wydaniem karty beatu.

Jeśli pracowałeś sezonowo i wróciłeś już do Ukrainy, lepiej również złożyć deklarację. W takim przypadku nie będziesz miał problemów, jeśli ponownie zdecydujesz się na pracę sezonową w Polsce.

Jeśli otrzymałeś prezent ślubny i nie zapłaciłeś od niego podatku, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 20% tej kwoty. Dlatego lepiej zadeklarować ten dochód przed wydaniem przekazanych pieniędzy.

Jeśli nie zapłaciłeś podatku za zakup samochodu od osoby fizycznej, grozi Ci grzywna w wysokości od 280 000 zł do 56 000 zł. Ale podatek od zakupu samochodu nie ma zastosowania w następujących przypadkach:

 • jeżeli wartość rynkowa używanego samochodu nie przekracza 1000 zł;
 • jeżeli nabywcą jest osoba niepełnosprawna, która kupuje samochód na własne potrzeby;
 • jeśli samochód pozostaje za granicą w momencie zakupu.

Zobacz też: Ukraińcy będą mogli kupić samochód w Polsce w ramach uproszczonej procedury

Pamiętaj, że kwota podatku może być znacznie niższa niż wysokość kary, którą będziesz musiał zapłacić za uchylanie się od płacenia podatków. Dodatkowo, jeśli systematycznie unikasz płacenia podatków w Polsce, możesz nawet zostać deportowany z tego kraju i mieć zakaz wjazdu.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *