Można już składać wnioski o paszport ukraiński w Niemczech, Turcj, Czechach, na Słowacji oraz w Hiszpanii

Tetiana Sharapova
30 maja 2023
Komentarze 0
Paszport ukraiński uzyskany w Niemczech Source: Vista Create

Usługa paszportowa DP Dokument otworzyła swój pierwszy oddział w Hiszpanii. Teraz serwis działa w 6 krajach – Niemczech, Polsce, Turcji, Czechach, Słowacji i Hiszpanii. Informujemy wszystkie szczegóły.

Usługa paszportowa (DP Dokument) w Hiszpanii

W Hiszpanii, w Walencji, również stało się możliwe wydawanie dokumentów paszportowych. W końcu usługa DP Dokument została uruchomiona w trybie testowym w mieście.

Dokumenty można wystawiać pod adresem: Xàtiva, 46007 Walencja. Obecnie odbiór odbywa się w kolejce na żywo, ale w przyszłości zostanie wprowadzony elektroniczny. Usługa jest czynna od 9 do 18 od poniedziałku do soboty.

Ceny usług:

 • Rejestracja dowodu osobistego: pilna – 820 UAH + 80 EUR opłata serwisowa. Nie pilne – 450 UAH + 80 EUR opłata serwisowa.
 • Paszport międzynarodowy: pilny – 1496 UAH + 80 EUR opłata serwisowa. Nie pilne – 856 UAH + 80 EUR opłata serwisowa.
 • Jednoczesne wydanie paszportu i dowodu osobistego: pilne – 2316 UAH + 100 euro opłaty serwisowej. Niepilne – 1306 UAH + 100 EUR opłata serwisowa.

Płatność za usługi jest dokonywana na miejscu za pomocą usługi online. Płatność dokonywana jest kartą ukraińską lub zagraniczną, która umożliwia dokonanie płatności w UAH.

Ponadto usługa paszportowa SE Document rozpoczęła pracę w trybie testowym w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Aby skorzystać z jego usług, należy udać się pod następujący adres: C. del Alto del Retiro.

Serwis paszportowy jest czynny od 9 do 18, od poniedziałku do soboty. Obecnie, gdy usługa działa w trybie testowym, nie można zapisać się do kolejki elektronicznej. Aby otrzymać dokumenty, należy zająć kolejkę na żywo. Po pomyślnym uruchomieniu w trybie testowym, zostaniesz dodany do elektronicznego rejestru.

Godziny pracy serwisu DP Dokument w dni wolne od pracy

Jeśli zamierzasz sporządzić dokumenty, pamiętaj, że w dni wolne od pracy obsługa będzie działać według innego harmonogramu. Godziny otwarcia będą podzielone w następujący sposób:

 1. Warszawa i Gdańsk: 9, 10, 15, 16, 17 kwietnia – dni wolne od pracy.
 2. Kraków: 8 kwietnia serwis będzie czynny do 13.30. 9, 10, 15, 16, 17 kwietnia – dni wolne.
 3. Wrocław: 8 kwietnia serwis czynny do 13.30. 9, 10, 15, 16, 17 kwietnia – dni wolne.
 4. Praga: 9, 10, 15, 16, 17 kwietnia – dni wolne.
 5. Bratysława: 9, 10, 15, 16, 17 kwietnia – dni wolne.
 6. Berlin: 7 kwietnia – dzień wolny. 8 kwietnia – dzień roboczy. 9 i 10 kwietnia – dni wolne.

Prosimy o zwrócenie uwagi na te godziny otwarcia, jeśli zamierzacie Państwo wybrać się do tych miast i złożyć wniosek o dokumenty.

Obsługa paszportowa w Niemczech

Od teraz Ukraińcy, którzy z powodu wojny na Ukrainie przenieśli się do Niemiec, mogą otrzymać ukraińskie paszporty bez opuszczania kraju. Wczoraj służba paszportowa Dokumentu Przedsiębiorstwa Państwowego poinformowała o otwarciu nowego centrum obsługi w Berlinie. Według strony internetowej służby paszportowej, w piątek, 31 marca, centrum usługowe rozpocznie testowy tryb pracy w zakresie produkcji dokumentów paszportowych dla obywateli Ukrainy w Berlinie. Centrum obsługi paszportowej będzie znajdowało się w Niemczech pod następującym adresem: Am Treptower Park 14, 12435 Berlin, 2 piętro.

W trybie testowym praca z klientami będzie prowadzona w tygodniu roboczym od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 18:00. Usługi będą świadczone w kolejności kolejki. Wszelkie dalsze zmiany w harmonogramie lub formacie centrum będą dodatkowo ogłaszane.

Usługa paszportowa w Turcji

Od teraz Ukraińcy, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do innych krajów, mogą ubiegać się o dokumenty paszportowe w Turcji. Proces składania wniosków rozpoczął się 15 lutego 2023 roku.
W ramach obsługi paszportowej dostępne są następujące usługi:

 1. Wydanie dowodu osobistego i/lub paszportu (w tym wymiana zgubionego lub skradzionego paszportu) dla dorosłych i dzieci;
 2. Wymiana dowodów osobistych i praw jazdy;
 3. Wymiana paszportu starego typu (1994) na dowód osobisty;

Serwis paszportowy znajduje się w Stambule przy Londra Asfaltı E-5 Karayolu. Jest to parking znajdujący się za centrum handlowym Airport. Aby umówić się na spotkanie, należy zapisać się do kolejki elektronicznej lub przyjść osobiście i zapisać się do kolejki na żywo. Płatność za usługi odbywa się na miejscu.

Koszt usług:

 1. Wydanie dowodu osobistego – 450 UAH + 1650 lirów opłaty za usługę;
 2. Wydanie paszportu: pilne – 1496 UAH, niepilne – 856 UAH. W obu przypadkach trzeba zapłacić 1650 lirów opłaty za usługę.
 3. Jednoczesne wydanie dowodu osobistego i paszportu: pilne – od 1496 UAH + 2040 lirów opłaty za usługę, niepilne – od 856 UAH + 2040 lirów opłaty za usługę.

Należy pamiętać, że podane ceny nie zawierają prowizji banku. Usługa jest dostępna od 9 do 18, od poniedziałku do soboty.

Jak uzyskać paszport w Republice Czeskiej

Aby otrzymać paszport w Czechach, należy udać się do Pragi. Serwis paszportowy znajduje się przy ulicy Náměstí Republiky 656/8 (OS Kotva). Koszt usług:

 • Wydanie dowodu osobistego i paszportu dla osób poniżej 14 roku życia: pilne – 1496 hrywien + 2035 CZK opłaty za usługę, niepilne – 856 hrywien + 2035 CZK opłaty za usługę;
 • Wydanie paszportu – 1496 UAH + 1900 CZK opłaty manipulacyjnej;
 • Wydanie dowodu osobistego lub wymiana paszportu na dowód – 450 UAH + 1900 CZK opłaty za usługę;
 • Jednoczesne wydanie paszportu i dowodu osobistego – pilne – 1496 UAH + 2350 opłaty za usługę + 820 UAH za usługi administracyjne, niepilne – 856 UAH + 2350 opłaty za usługę;
 • Wymiana prawa jazdy – 254 UAH + 2310 CZK opłaty serwisowej.

Serwis paszportowy jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18. Aby umówić się na spotkanie, należy zapisać się do kolejki online.

Jak wyrobić paszport na Słowacji

Dział obsługi SE Document rozpoczął swoją pracę również na Słowacji. Znajduje się on w Bratysławie przy ulicy Mlynské nivy 5A. Koszt usług:

 • Wydanie dowodu osobistego i paszportu dla osób poniżej 14 roku życia: pilne – 1496 UAH + 100 EUR opłaty za usługę, niepilne – 856 UAH + 100 EUR opłaty za usługę;
 • Wydanie paszportu – pilne: 856 UAH + 80 EUR opłaty za usługę, niepilne: 1496 UAH + 80 EUR opłaty za usługę;
 • Wydanie dowodu osobistego lub wymiana paszportu na kartę – 450 UAH + 80 EUR opłaty za usługę, w przypadku pilnym – 820 UAH + 80 EUR opłaty za usługę;
 • Jednoczesne wydanie paszportu i dowodu osobistego – pilne – 1496 UAH + 100 EUR opłaty za usługę + 450 UAH za usługi administracyjne, niepilne – 856 UAH + 100 EUR opłaty za usługę + 450 UAH za usługi administracyjne;
 • Wymiana prawa jazdy – 254 UAH + 95 EUR opłaty za usługę.

Aby umówić się na spotkanie, należy zapisać się do elektronicznej kolejki. Serwis paszportowy jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18.

Co poprzedziło decyzję o otwarciu usług paszportowych w tych krajach?

Decyzję o uruchomieniu usług paszportowych w Czechach, Turcji i Niemczech poprzedziło udane uruchomienie instytucji w Polsce. Otwarcie odbyło się w czerwcu w Warszawie i od tego czasu wielu ukraińskim uchodźcom udało się uzyskać dokumenty paszportowe.

Ponieważ do Polski przyjeżdżają Ukraińcy z całej Europy, postanowiono otworzyć takie usługi paszportowe w trzech kolejnych krajach. Na razie jednak nie wiadomo, w jakich miastach się pojawią i kiedy nastąpi otwarcie.

Otwarcie Służb Paszportowych w Niemczech, Czechach i Turcji powinno znacznie odciążyć instytucje już działające w Polsce. W końcu chętnych jest tak wielu, że rejestracja w kolejce elektronicznej jest prawie niemożliwa. A kolejka na żywo z reguły zajmuje dużo czasu i nie ma gwarancji, że dana osoba dostanie się w dniu, w którym potrzebuje.

Jak stwierdził w maratonie One News pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin:

Nasze dalsze plany to rozbudowa sieci zagranicznych przedstawicielstw SE Document nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.

Dlatego całkiem możliwe, że już niedługo Ukraińcy będą mogli ubiegać się o dokumenty paszportowe do instytucji w innych krajach. W przyszłości planowane jest również wynajęcie lokali biurowych dla najlepszej pracy służb.

Jakie dokumenty można przedstawić w usługach?

Podobnie jak w Polsce, ukraińscy uchodźcy będą mogli liczyć na okazanie dokumentów paszportowych. Jest to przede wszystkim paszport na wyjazdy zagraniczne oraz dowód osobisty. Niewykluczone jednak, że możliwa będzie także wymiana prawa jazdy. Ale pełna lista usług będzie znana po rozpoczęciu pracy instytucji. Koszt usług również będzie znany później.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Gdzie można teraz wyrobić ukraińskie dokumenty?

Obecnie Ukraińcy mogą wyrobić dokumenty paszportowe w czterech miastach w Polsce:

Warszawa

02-222, Al. Jerozolimskie 179, ТЦ Blue City (2 piętro).

Gdańsk

80-309, Aleja Grunwaldzka 415.

Kraków

31-154, ТЦ Galeria Krakowska (2 piętro, wejście tylko z parkingu, sektor С).

Wrocław

 1. 51-117, Tarczyński Arena.
 2. 50−363, plac Grunwaldzki 22 (oddział stacjonarny).

Aby wyrobić dokumenty, musisz zarejestrować się w kolejce elektronicznej lub dołączyć do kolejki na żywo. Ceny usług są podzielone w następujący sposób:

 1. Produkcja paszportu zagranicznego. Pilne – 1496 hrywien, niepilne – 856. W obu przypadkach trzeba dodatkowo uiścić opłatę serwisową w wysokości 370 zł.
 2. Produkcja dowodu osobistego. Pilne – 820 hrywien, niepilne – 450 hrywien. Do tego trzeba uiścić opłatę serwisową w wysokości 370 zł.
 3. Wysłanie dokumentów paszportowych – 150 zł;
 4. Wymiana prawa jazdy – 254 hrywien + 450 zł opłaty eksploatacyjnej.

Średni czas oczekiwania na dokumenty wynosi od 20 do 45 dni. Ale obecnie ta procedura może zająć więcej czasu, ponieważ istnieje ogromne zapotrzebowanie na usługi.

Jak inaczej można rozwiązać problem z dokumentami paszportowymi w Polsce?

Oprócz usług paszportowych Ukraińcy mogą również kontaktować się z konsulatami w celu rozwiązania problemów z dokumentami paszportowymi. Konsulaty świadczą następujące usługi:

 1. Przedłużenie ważności paszportu zagranicznego;
 2. Wpisanie do paszportu informacji o dziecku w wieku poniżej 16 lat;
 3. Jeśli posiadasz paszport krajowy starego typu, możesz otrzymać zaświadczenie z danymi w języku polskim.
 4. Rejestracja noworodka;
 5. Odzyskiwanie utraconych dokumentów.

Możesz zwrócić się do konsulatów Ukrainy pod następującymi adresami:

Zobacz też: Tłumacze przysięgli w Polsce: kiedy są potrzebni i jak ich szukać?

Od czasu do czasu pojawiają się też wizytujące konsulaty. Z reguły instytucja publikuje wcześniej komunikat o tym wydarzeniu.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *