Jak wyrobić ukraiński paszport w Turcj, Czechach i na Słowacji

23 lutego 2023
Paszport ukraiński za granicą Source: Vista Create

Serwis paszportowy SE Document działa już w 4 krajach – w Polsce,Turcji, w Czechach i na Słowacji. . Ponadto planowane jest, że jej oddziały pojawią się również w Niemczech. Odpowiednią decyzję podjęła Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy, w związku z sukcesem w tej sprawie na terytorium Polski. Poniżej wszystkie szczegóły.

Usługa paszportowa w Turcji

Od teraz Ukraińcy, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do innych krajów, mogą ubiegać się o dokumenty paszportowe w Turcji. Proces składania wniosków rozpoczął się 15 lutego 2023 roku.
W ramach obsługi paszportowej dostępne są następujące usługi:

 1. Wydanie dowodu osobistego i/lub paszportu (w tym wymiana zgubionego lub skradzionego paszportu) dla dorosłych i dzieci;
 2. Wymiana dowodów osobistych i praw jazdy;
 3. Wymiana paszportu starego typu (1994) na dowód osobisty;

Serwis paszportowy znajduje się w Stambule przy Londra Asfaltı E-5 Karayolu. Jest to parking znajdujący się za centrum handlowym Airport. Aby umówić się na spotkanie, należy zapisać się do kolejki elektronicznej lub przyjść osobiście i zapisać się do kolejki na żywo. Płatność za usługi odbywa się na miejscu.

Koszt usług:

 1. Wydanie dowodu osobistego – 450 UAH + 1650 lirów opłaty za usługę;
 2. Wydanie paszportu: pilne – 1496 UAH, niepilne – 856 UAH. W obu przypadkach trzeba zapłacić 1650 lirów opłaty za usługę.
 3. Jednoczesne wydanie dowodu osobistego i paszportu: pilne – od 1496 UAH + 2040 lirów opłaty za usługę, niepilne – od 856 UAH + 2040 lirów opłaty za usługę.

Należy pamiętać, że podane ceny nie zawierają prowizji banku. Usługa jest dostępna od 9 do 18, od poniedziałku do soboty.

Jak uzyskać paszport w Republice Czeskiej

Aby otrzymać paszport w Czechach, należy udać się do Pragi. Serwis paszportowy znajduje się przy ulicy Náměstí Republiky 656/8 (OS Kotva). Koszt usług:

 • Wydanie dowodu osobistego i paszportu dla osób poniżej 14 roku życia: pilne – 1496 hrywien + 2035 CZK opłaty za usługę, niepilne – 856 hrywien + 2035 CZK opłaty za usługę;
 • Wydanie paszportu – 1496 UAH + 1900 CZK opłaty manipulacyjnej;
 • Wydanie dowodu osobistego lub wymiana paszportu na dowód – 450 UAH + 1900 CZK opłaty za usługę;
 • Jednoczesne wydanie paszportu i dowodu osobistego – pilne – 1496 UAH + 2350 opłaty za usługę + 820 UAH za usługi administracyjne, niepilne – 856 UAH + 2350 opłaty za usługę;
 • Wymiana prawa jazdy – 254 UAH + 2310 CZK opłaty serwisowej.

Serwis paszportowy jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18. Aby umówić się na spotkanie, należy zapisać się do kolejki online.

Jak wyrobić paszport na Słowacji

Dział obsługi SE Document rozpoczął swoją pracę również na Słowacji. Znajduje się on w Bratysławie przy ulicy Mlynské nivy 5A. Koszt usług:

 • Wydanie dowodu osobistego i paszportu dla osób poniżej 14 roku życia: pilne – 1496 UAH + 100 EUR opłaty za usługę, niepilne – 856 UAH + 100 EUR opłaty za usługę;
 • Wydanie paszportu – pilne: 856 UAH + 80 EUR opłaty za usługę, niepilne: 1496 UAH + 80 EUR opłaty za usługę;
 • Wydanie dowodu osobistego lub wymiana paszportu na kartę – 450 UAH + 80 EUR opłaty za usługę, w przypadku pilnym – 820 UAH + 80 EUR opłaty za usługę;
 • Jednoczesne wydanie paszportu i dowodu osobistego – pilne – 1496 UAH + 100 EUR opłaty za usługę + 450 UAH za usługi administracyjne, niepilne – 856 UAH + 100 EUR opłaty za usługę + 450 UAH za usługi administracyjne;
 • Wymiana prawa jazdy – 254 UAH + 95 EUR opłaty za usługę.

Aby umówić się na spotkanie, należy zapisać się do elektronicznej kolejki. Serwis paszportowy jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18.

Co poprzedziło decyzję o otwarciu usług paszportowych w tych krajach?

Decyzję o uruchomieniu usług paszportowych w Czechach, Turcji i Niemczech poprzedziło udane uruchomienie instytucji w Polsce. Otwarcie odbyło się w czerwcu w Warszawie i od tego czasu wielu ukraińskim uchodźcom udało się uzyskać dokumenty paszportowe.

Ponieważ do Polski przyjeżdżają Ukraińcy z całej Europy, postanowiono otworzyć takie usługi paszportowe w trzech kolejnych krajach. Na razie jednak nie wiadomo, w jakich miastach się pojawią i kiedy nastąpi otwarcie.

Otwarcie Służb Paszportowych w Niemczech, Czechach i Turcji powinno znacznie odciążyć instytucje już działające w Polsce. W końcu chętnych jest tak wielu, że rejestracja w kolejce elektronicznej jest prawie niemożliwa. A kolejka na żywo z reguły zajmuje dużo czasu i nie ma gwarancji, że dana osoba dostanie się w dniu, w którym potrzebuje.

Jak stwierdził w maratonie One News pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin:

Nasze dalsze plany to rozbudowa sieci zagranicznych przedstawicielstw SE Document nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Uzgodniliśmy to już z władzami Czech, czekają na nas Niemcy i Turcja.

Dlatego całkiem możliwe, że już niedługo Ukraińcy będą mogli ubiegać się o dokumenty paszportowe do instytucji w innych krajach. W przyszłości planowane jest również wynajęcie lokali biurowych dla najlepszej pracy służb.

Jakie dokumenty można przedstawić w usługach?

Podobnie jak w Polsce, ukraińscy uchodźcy będą mogli liczyć na okazanie dokumentów paszportowych. Jest to przede wszystkim paszport na wyjazdy zagraniczne oraz dowód osobisty. Niewykluczone jednak, że możliwa będzie także wymiana prawa jazdy. Ale pełna lista usług będzie znana po rozpoczęciu pracy instytucji. Koszt usług również będzie znany później.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Gdzie można teraz wyrobić ukraińskie dokumenty?

Obecnie Ukraińcy mogą wyrobić dokumenty paszportowe w czterech miastach w Polsce:

Aby wyrobić dokumenty, musisz zarejestrować się w kolejce elektronicznej lub dołączyć do kolejki na żywo. Ceny usług są podzielone w następujący sposób:

 1. Produkcja paszportu zagranicznego. Pilne – 1496 hrywien, niepilne – 856. W obu przypadkach trzeba dodatkowo uiścić opłatę serwisową w wysokości 370 zł.
 2. Produkcja dowodu osobistego. Pilne – 820 hrywien, niepilne – 450 hrywien. Do tego trzeba uiścić opłatę serwisową w wysokości 370 zł.
 3. Wysłanie dokumentów paszportowych – 150 zł;
 4. Wymiana prawa jazdy – 254 hrywien + 450 zł opłaty eksploatacyjnej.

Średni czas oczekiwania na dokumenty wynosi od 20 do 45 dni. Ale obecnie ta procedura może zająć więcej czasu, ponieważ istnieje ogromne zapotrzebowanie na usługi.

Jak inaczej można rozwiązać problem z dokumentami paszportowymi w Polsce?

Oprócz usług paszportowych Ukraińcy mogą również kontaktować się z konsulatami w celu rozwiązania problemów z dokumentami paszportowymi. Konsulaty świadczą następujące usługi:

 1. Przedłużenie ważności paszportu zagranicznego;
 2. Wpisanie do paszportu informacji o dziecku w wieku poniżej 16 lat;
 3. Jeśli posiadasz paszport krajowy starego typu, możesz otrzymać zaświadczenie z danymi w języku polskim.
 4. Rejestracja noworodka;
 5. Odzyskiwanie utraconych dokumentów.

Możesz zwrócić się do konsulatów Ukrainy pod następującymi adresami:

Zobacz też: Tłumacze przysięgli w Polsce: kiedy są potrzebni i jak ich szukać?

Od czasu do czasu pojawiają się też wizytujące konsulaty. Z reguły instytucja publikuje wcześniej komunikat o tym wydarzeniu.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *