Jak kupić bilety kolejowe z Polski do Ukrainy?

29 listopada 2022
Source: Vista Create

Ukrzaliznytsia otworzyła sprzedaż biletów na pociąg nr 93/94 Charków-Chełm. Nowy pociąg odjedzie 17 listopada. Kolejny kurs spodziewany jest 19 listopada, a od 22 będzie odjeżdżał w parzyste dni. Z Polski pociąg będzie wyjeżdżał w dni nieparzyste.

Planuje się, że pociąg wyruszy o 14:07 z Charkowa i przyjedzie do Chełma o 12:35. W przeciwnym kierunku pociąg odjedzie o 16:00 i przyjedzie o 13:56. Sprzedaż biletów jest już otwarta i dostępna w aplikacji Ukrzaliznytsia (w Google Play i App Store) oraz na stronie internetowej firmy. Koszt biletu na przedział to 1491 UAH (182 zł).

Jak kupić bilety kolejowe Kijów-Warszawa?

Każdy wie, że kupno biletów kolejowych z Warszawy do Kijowa jest prawie niemożliwe. Ale od tej pory ten proces będzie łatwiejszy. W końcu nie będą one już sprzedawane w dworcowych kasach.

Mimo to, że bilety można obecnie kupić wyłącznie przez internet, to nadal sprawia to pewne trudności. Przede wszystkim ze względu na dużą liczbę chętnych. Bo średnio na ponad 1000 osób, które chcą jechać do Kijowa, jest 150 miejsc w pociągu, a więcej się nie da, bo nie ma wagonów.

Jest jednak sposób, aby zwiększyć swoje szanse na zakup biletów. Żeby to zrobić, należy zastosować się do poniższych wskazówek:

 1. Zanim zaczniesz szukać biletów, zarejestruj się na stronie booking.uz.gov.ua. Tam trzeba będzie podać swoje imię i nazwisko w języku łacińskim. Nie zaniedbuj tego, bo przy zakupie biletów i tak będziesz musiał podać te dane. W ten sposób można więc zaoszczędzić sobie czasu. Bo jeśli masz już ten profil, będziesz mógł przejść od razu do kupowania biletów.
 2. Pamiętaj, że sprzedaż biletów rozpoczyna się o godzinie 8.00 na 20 dni przed datą odjazdu. W tym przypadku pierwszym dniem jest dzień bieżący.
 3. Na dokonanie zakupu użytkownik ma średnio od 5 do 15 minut, bo bilety cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeśli więc zobaczycie bilety, nie wahajcie się, aby je zakupić.
 4. Miejscem rozpoczęcia podróży jest Warszawa Wschodnia. W
 5. Czas rezerwacji wynosi 15 minut. Po tym czasie bilety stają się one ponownie dostępne. Dlatego upewnij się, że masz stabilne połączenie internetowe. Co jakiś czas aktualizuj też stronę, bo mogą się na niej pojawić bilety, które nie zostały opłacone przez inne osoby.
 6. Pamiętaj, że bilety są wyprzedawane w pierwszych minutach od 8 rano. Dlatego też najlepiej w tym czasie udać zaglądać na stronę internetową.

Te wskazówki nie dadzą Ci 100% gwarancji zakupu biletu, ale znacznie zwiększą Twoje szanse. Pamiętaj też, że w jednym rozdaniu możesz kupić nie więcej niż 4 bilety.

Ta zmiana powinna zarówno ułatwić proces zakupu biletów, jak i zapobiec oszustwom.

Polska planuje również rozbudowę komunikacji kolejowej z Ukrainą. Planowana jest budowa nowej trasy kolejowej, która połączy wiele ukraińskich i polskich miast. Ponadto politycy omówili inne obszary, w których Polska będzie udzielać pomocy. Oto wszystkie szczegóły.

Co poprzedziło tę decyzję?

O tym, że Polska będzie rozbudowywać komunikację kolejową z Ukrainą dowiedzieliśmy się podczas spotkania wiceministra funduszy i polityki regionalnej RP Marcina Horały z ambasadorem Ukrainy Wasylem Zwaryczem. To spotkanie odbyło się 26 października.

Podczas tego spotkania strona ukraińska i polska omówiły warunki dalszej współpracy. A realizacja projektu szybkiej kolei między Ukrainą a Polską była sprawą kluczową.

Oprócz połączenia kolejowego na trasie Warszawa-Kijów przez Jagodzin chcemy zaproponować dalsze, z dużymi nadziejami, połączenie szeregu dużych ośrodków miejskich po obu stronach (ukraińskiej i polskiej – red.) – powiedział pełnomocnik rządu ds. KPK Marcin Horała.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jaka będzie nowa trasa kolejowa?

Planowana jest budowa nowej trasy przez punkt kontrolny Rawa-Ruska do niektórych polskich miast. W przyszłości będzie to wyglądało tak: Kijów – Lwów – Rawa Ruska – Lublin – Zamość – Bełżec. Jak zauważył Horała:

CPK planuje budowę linii Lublin – Zamość – Bełżec, czyli do granicy polsko-ukraińskiej. Taka trasa od strony ukraińskiej mogłaby przebiegać przez Rawę Ruską do Lwowa i Kijowa. W przyszłości można by ją także przedłużyć na wschód od Karpat do czarnomorskich portów Ukrainy i Rumunii.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się budowa tej trasy kolejowej. Planuje się jednak, że zostanie to zrobione w najbliższym czasie. Dlatego już niedługo powinniśmy spodziewać się otwarcia nowych tras między Ukrainą a Polską.

O uruchomieniu nowego połączenia kolejowego między Warszawą a Rawą Ruską pisaliśmy również w sierpniu. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poprzednim artykule. Jest on dostępny pod tym linkiem.

Co jeszcze Polska planuje zrobić w ramach współpracy z Ukrainą?

Oprócz budowy nowej trasy kolejowej, Polska planuje również pomóc Ukrainie w odbudowie zniszczonych i uszkodzonych lotnisk. Stwierdził to również Marcin Horała podczas spotkania z Wasylem Zwaryczem:

Widzimy szereg możliwości wsparcia naszych przyjaciół z Ukrainy w powojennej odbudowie ukraińskich lotnisk. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Związku Portów Ukrainy, a także bezpośrednio z portami ukraińskimi. Planujemy również zaoferować im nasze fachowe doradztwo w zakresie inwestycji związanych z lotniskiem i planowania jego dalszego rozwoju.

Zobacz też: Jak Ukraińcy mogą zdobyć darmowe bilety do Kanady

Ponadto Polska wyraziła wcześniej gotowość do pomocy Ukrainie w okresie powojennej odbudowy. Dlatego oprócz odbudowy lotnisk, pomoc będzie udzielana w innych dziedzinach. Obecnie wiadomo, że pomoc planowana jest w następujący sposób:

 1. Odbudowa ukraińskich miast, w szczególności Donbasu. Również każde miasto ukraińskie może otrzymać polskie miasto partnerskie.
 2. Utworzenie tzw. korpusu pokoju. Dzięki niemu możliwe będzie zaangażowanie młodych ludzi w odbudowę ukraińskich miast.
 3. Szkolenie ukraińskich specjalistów w zakresie europejskich technologii budowlanych. Planuje się, że będą się uczyć budować budynki tak szybko, jak to się dzieje w Polsce i innych krajach UE.

Obecnie wiadomo, że ponad 1000 polskich firm wyraziło chęć udziału w odbudowie ukraińskich miast. Wśród nich są nie tylko firmy budowlane, ale także spożywcze, motoryzacyjne, chemiczne i farmaceutyczne. Stało się to wiadome pod koniec sierpnia.

Niedawno pisaliśmy też, że na Ukraińców czekają zmiany w specustawie. Dotkną one takich obszarów jak legalizacja, uregulowanie procedury pomocy ukraińskim uchodźcom oraz system świadczeń dla Ukraińców uciekających przed rosyjską agresją. Więcej o tych zmianach można przeczytać w naszym poprzednim artykule tutaj.

Uaktualniony harmonogram z Ukrzaliznytsia

Według najnowszych danych planowane jest dodanie nowych lotów na terenie Ukrainy. Również wśród nich znajdują się loty międzynarodowe. Nowe rejsy będą przebiegać w następujących kierunkach:

 • №65/66 Charków – Uman.
 • №266/265 Kowel – Użhorod.
 • Nr 769/770 Żmerynka – Chutir-Michałowski.
 • Nr 111/112 Izyum – Kijów.
 • Nr 131/132 Zaporoże – Lwów.
 • Nr 191/192 Kramatorsk – Odessa.
 • Nr 3/4 Zaporoże – Lwów (przedłużony do Użhorodu).
 • Nr 5/6 Zaporoże – Iwano-Frankiwsk (przedłużony do Rakhiv).
 • Nr 15/16 Charków – Iwano-Frankiwsk (przedłużony do Rakhiv)
 • Nr 17/18 Charków – Lwów (przedłużony do Użhorodu).
 • Nr 21 Charków – Lwów (przedłużony do Truskawca).
 • Nr 41/42 Dnipro – Lwów (przedłużony do Truskawca)
 • Nr 149/150 Kremenczuk – Iwano-Frankowsk (przedłużony do Worochty).
 • Nr 45/46 Charków – Użhorod.
 • Nr 7/8 Kijów – Czerniowce.
 • Nr 49/50 Kijów – Truskawiec.

Wśród lotów międzynarodowych:

 • Nr 715/716 Kijów – Przemyśl – Kijów.
 • Nr 705 Kijów – Przemyśl.

Więcej informacji o trasach można znaleźć pod tym linkiem.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *