Nadawanie paczek na terenie Polski: taryfy i operatorzy pocztowi

Tetiana Sharapova
Polska | 25 lutego 2023
Komentarze 0
Nadawanie paczek na terenie Polski. pl Source: Vista Create

Ukraińcy często wysyłają paczki z Polski do Ukrainy, ale zdarzają się też sytuacje, kiedy konieczne jest wysłanie czegoś na terenie. Na przykład, jeśli przeprowadzasz się do innego polskiego miasta. Podpowiadamy, jak korzystać z usług operatora pocztowego na terenie Polski.

Jacy operatorzy pocztowi działają w Polsce?

Ukraińcy mieszkający w Polsce często korzystają z usług operatorów pocztowych w celu wysyłania paczek do Ukrainy. Czasami jednak konieczne jest nadanie przesyłki w granicach kraju. A do tego trzeba skorzystać z usług polskich operatorów pocztowych.

Podobnie jak w Ukrainie, w Polsce działa kilku operatorów pocztowych. W zależności od firmy czas dostawy może się różnić. Obecnie na terenie kraju można wyróżnić następujące usługi pocztowe:

 1. InPost to firma, która koncentruje się na pracy paczkomatów.
 2. DPD jest międzynarodowym operatorem pocztowym działającym w 50 krajach świata. Firma ta weszła na polski rynek w 2002 roku.
 3. Poczta Polska jest narodowym polskim operatorem. Firma posiada własne skrzynki pocztowe, a także organizuje dostawy do domu.
 4. GLS to również firma międzynarodowa, która działa w Polsce od 2005 roku. Ten operator nie jest tak popularny jak DPD, ale Polacy również często z niego korzystają. Jednak ten operator ma skomplikowany system płatności, więc będziesz musiał wypełnić sporą ilość dokumentów, aby opłacić koszty wysyłki.
 5. UPS to kolejny międzynarodowy operator pocztowy. Ta firma nie jest zbyt popularna wśród Polaków, ponieważ ma bardzo drogie stawki.
 6. Furgonetka to młoda firma działająca od 2010 roku. Usługa ta umożliwia nadanie przesyłki oraz samodzielny wybór operatora pocztowego. Koszt wysyłki uzależniony jest od ilości przesyłek wysyłanych w miesiącu.

Ogólnie rzecz biorąc, w Polsce istnieje wystarczający wybór operatorów pocztowych. Dlatego każdy może znaleźć ten, który odpowiada mu według wszystkich kryteriów.

Warto zauważyć, że od 1 marca operator pocztowy InPost podnosi ceny za swoje usługi. Jest to spowodowane rosnącym wskaźnikiem inflacji, a co za tym idzie – wzrostem cen paliw. Od 1 marca obowiązywać będą następujące taryfy:

 • paczka A (80 x 380 x 640 cm): 16,99 ZŁ;
 • pakiet B (190 x 380 x 640): 18,99 ZŁ;
 • pakiet C (410 x 380 x 640): 20,99 ZŁ.

Jeśli chodzi o klientów biznesowych, to obowiązywać będą następujące stawki:

 • pakiet A (80 x 380 x 640 cm): 12,13 ZŁ;
 • pakiet B (190 x 380 x 640): 13,76 ZŁ;
 • paczka C (410 x 380 x 640): 17,53 ZŁ.

Ceny pozostaną niezmienione do końca lutego.

Jakie są metody wysyłki paczki do Polski?

Jeśli mówimy o metodach wysyłania paczki do Polski, obecnie istnieją:

 1. zamówienie kuriera;
 2. nadanie przesyłki paczkomatem;
 3. nadanie przesyłki na poczcie.

Każda z metod ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Ponadto, w zależności od metody, ceny i czas dostawy mogą się różnić.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak wysłać paczkę do Polski?

W momencie, gdy wybrałeś już operatora pocztowego, musisz dowiedzieć się, jak nadać przesyłkę. W końcu w zależności od metody proces rejestracji może się różnić.

Wysyłanie pocztą

Ta metoda jest uważana za najprostszą i najszybszą. Jeśli wybrałeś wysyłkę pocztą, proces przetwarzania paczki będzie wyglądał następująco:

 1. Przychodzisz do siedziby wybranego operatora pocztowego i wypełniasz specjalny formularz. Jest on dostarczany na miejscu.
 2. Następnie płacisz za przesyłkę przy kasie.
 3. Na koniec musisz przekazać paczkę, którą masz do nadania.

Należy pamiętać, że w zależności od operatora proces realizacji paczki może się nieznacznie różnić. Można również zorganizować wysyłkę online. Aby to zrobić, należy pobrać aplikację wybranego operatora pocztowego lub wejść na jego stronę internetową i postępować zgodnie z instrukcją.

Wysyłka kurierem

Przesyłka kurierska to najwygodniejszy sposób nadawania paczek w przypadku przesyłek ciężkich. W końcu w takim przypadku nie trzeba udawać się do oddziału i samemu nieść naszej paczki. W celu wystawienia przesyłki kurierskiej potrzebne są:

 1. Przyjdź do punktu i wypełnij specjalny formularz, który jest wydawany na miejscu.
 2. Przejdź przez procedurę oszacowania wartości przesyłki.
 3. Uzupełnij dane nadawcy i dane odbiorcy.
 4. Dokonaj płatności w dowolny dogodny sposób.

Wszystko to można również zrobić online. W tym celu należy postępować zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej lub w aplikacji operatora pocztowego.

Wysyłka od oddziału do oddziału

Możesz także wysyłać z oddziału do oddziału. Do tego potrzebujesz:

 1. Przyjdź do siedziby operatora pocztowego i wypełnij specjalny formularz.
 2. Zapakuj przesyłkę tak, aby nie uległa uszkodzeniu podczas transportu.
 3. Określ dane nadawcy i odbiorcy.
 4. Przejdź przez procedurę oceny przesyłki.
 5. Zapłać za wysyłkę.

Zobacz też: Freelance i praca zdalna w Polsce dla Ukraińców

Następnie pozostaje już tylko czekać na ten moment, aż paczka dotrze do miejsca przeznaczenia. Pamiętaj, że z reguły paczkę będziesz musiał sam zapakować na poczcie.

Należy również pamiętać, że w zależności od metody wysyłki i odległości, czas dostawy może się różnić. Przykładowo paczka może dotrzeć z Łodzi do Warszawy w ciągu 1-2 dni. Ale jeśli odległość jest większa, dostawa może potrwać do 10 dni. Ponadto musisz wziąć pod uwagę wagę swojej paczki, ponieważ w wielu branżach obowiązują ograniczenia.

Ile kosztuje wysłanie paczki na terenie Polski?

W zależności od operatora pocztowego kwota przesyłki może się różnić. Obecnie ceny plasują się następująco:

 1. InPost – od 10 zł za paczkę.
 2. DPD – od 14 zł za paczkę.
 3. Poczta Polska – od 12,5 zł za paczkę.
 4. GLS – od 16 zł za paczkę.
 5. UPS – cena za każdą przesyłkę naliczana jest osobno. Możesz to obliczyć za pomocą tego linku.
 6. Furgonetka – koszt wysyłki uzależniony jest od ilości wysyłanych paczek w miesiącu.

Pamiętaj, że im większa i cięższa paczka, tym cena będzie wyższa. Dlatego zawczasu rozważ kwestie wyboru firmy kurierskiej. Dodatkowo należy pamiętać, że w zależności od wybranego sposobu dostawy, cena może być tańsza lub droższa.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *