Polski Czerwony Krzyż pokryje czynsz za mieszkanie dla ukraińskich uchodźców

Komentarze 0
Apartament w Polsce. pl Source: Vista Create

Polski Czerwony Krzyż pokryje czynsz dla 100 ukraińskich rodzin. Z dofinansowania będą mogły skorzystać te rodziny, które nie mają pieniędzy na wynajęcie mieszkania. Program powinien ruszyć już niebawem.

Kto jest uprawniony do pomocy w wynajmie?

Ukraińskie rodziny przebywające obecnie w ośrodku dla uchodźców w Nadarzynie mogą ubiegać się o pomoc w wynajmie. Jest to miejscowość położona w pobliżu Warszawy. Obecnie przebywa tam prawie tysiąc osób.

Program realizowany jest przez Polski Czerwony Krzyż oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Paweł Szafernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, komentuje:

Państwo nie może finansować zakupu mieszkań dla ukraińskich uchodźców, dlatego współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, w tym międzynarodowymi, które mają na to środki. W ramach tego programu Polski Czerwony Krzyż przeznaczy środki na wynajem mieszkań dla 100 ukraińskich rodzin w Nadarzynie.

Obecnie w Nadarzynie przebywa 990 ukraińskich uchodźców. Większość z nich to osoby starsze i niepełnosprawne. Ośrodek zakwaterowania zbiorowego w Nadarzynie jest ośrodkiem o najniższym standardzie, gdyż znajduje się na terenie centrum wystawienniczego Ptak Warsaw Expo. Z reguły ukraińscy uchodźcy przebywają tam przez kilka dni, a następnie udają się do planowanych miejsc pobytu. Niektóre kategorie ukraińskich uchodźców przebywają tam jednak znacznie dłużej.

Obecnie trwa rejestracja do programu. Planuje się, że pomoc otrzymają ci, którzy najbardziej jej potrzebują. Z reguły są to osoby niepełnosprawne i starsze. Jak tylko zakończy się rejestracja i weryfikacja uczestników, program zostanie uruchomiony. Program przewiduje również, że będą przeprowadzane kontrole warunków, w jakich żyją ukraińscy uchodźcy. Będą one prowadzone przez wyznaczone osoby.

Jaka jest wysokość finansowania najmu?

Wysokość dofinansowania zależy od wielkości lokalu. Będzie jednak wahała się od 425 do 700 euro. Dofinansowanie zostanie rozdzielone w następujący sposób:

  1. Za jednopokojowe mieszkanie – 425 euro miesięcznie.
  2. Za dwupokojowe mieszkanie – 500 euro miesięcznie.
  3. Za trzypokojowe mieszkanie – 700 euro miesięcznie.

Dlatego im większa powierzchnia zabudowy, tym większa będzie kwota dofinansowania. Mieszkania będą poszukiwane zarówno w Nadarzynie jak i w najbliższej okolicy. Głównym warunkiem jest to, że nieruchomość musi mieścić się w podanym przedziale cenowym.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak długo czynsz będzie pokrywany?

Zgodnie z warunkami programu, czynsz będzie pokrywany przez sześć miesięcy. Dlatego ludzie szukają noclegów w tym przedziale cenowym. Ważne jest, że po upływie półrocznego okresu ukraińscy uchodźcy mogą nadal wynajmować mieszkania po tej samej cenie.

Jest to program kompleksowy. Zajmujemy się kwestią wynajmu mieszkań w najbliższej okolicy, które będą bezpieczne i niedrogie. Staramy się działać w oparciu o doświadczenia organizacji międzynarodowych i polskich, a także zwracać uwagę na reakcję potrzebujących – podkreśla Michał Mikołajczuk, przewodniczący Rady Dzielnicy Mazowsze.

Obecnie, oprócz procesu weryfikacji uczestników programu, prowadzone jest również poradnictwo psychologiczne z uchodźcami z Ukrainy. Ukraińcy są przygotowywani do opuszczenia ośrodka dla uchodźców i usamodzielnienia się. Jeśli program się powiedzie, możliwe jest, że pomoc zostanie udzielona ukraińskim uchodźcom mieszkającym w innych regionach Polski.

Jak Polski Czerwony Krzyż pomaga Ukrainie?

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą polską organizacją humanitarną. Działa od ponad stu lat – od 1919 roku. Jej działania mają na celu niesienie pomocy humanitarnej w czasie wojny i katastrof. Polski Czerwony Krzyż zapewnia również pomoc socjalną, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz opiekę medyczną podczas imprez publicznych.
Od początku wojny aktywnie pomaga Ukrainie i ukraińskim uchodźcom. Pomoc świadczona jest w następujący sposób:

  1. Dystrybucja zestawów z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby;
  2. Zbiórka funduszy na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie;
  3. Udzielanie pomocy psychologicznej uchodźcom z Ukrainy;
  4. Prowadzenie zajęć z zakresu aktywizacji zawodowej;
  5. Udzielanie pomocy humanitarnej;

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

Ponadto od pewnego czasu Polski Czerwony Krzyż udziela pomocy finansowej ukraińskim uchodźcom. Organizacja pomaga Ukrainie od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się inwazja na Donbas.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *