Dlaczego ceny owoców i warzyw w Polsce są tak wysokie?

Tetiana Sharapova
Zakupy | 3 kwietnia 2023
Komentarze 0
Owoce i warzywa w sklepie Author: Tetiana Sharapova

W ostatnim czasie w Polsce rosną ceny owoców i warzyw. O ile jeszcze rok temu produkty te były częstym elementem diety Polaków, o tyle teraz coraz mniej osób je kupuje. Spróbujmy dowiedzieć się, co jest tego przyczyną.

Dlaczego w Polsce wzrosły ceny owoców i warzyw?

Bardzo trudno jest nie zauważyć, że ceny owoców i warzyw wzrosły. Szczególnie może to być zauważalne przy zakupie pomidorów czy papryki. Coraz mniej osób kupuje więc te warzywa. Oczywiście ceny rosną nie bez powodu. Odpowiada za to inflacja, która po raz kolejny osiągnęła rekordowy poziom, a także wiele innych czynników. Wśród nich warto zwrócić uwagę na następujące:

  1. Globalne ocieplenie. Z powodu zmian klimatycznych wiele upraw warzywnych nie może dawać dużych plonów, ponieważ nie są one przystosowane do nowych warunków temperaturowych.
  2. Wojna na Ukrainie. Wojna znacznie ograniczyła import produktów z Ukrainy, w tym pszenicy, warzyw itp. To z kolei wpływa na ceny.
  3. Susza. Susza spowodowała, że zbiory w niektórych krajach były znacznie mniejsze niż zwykle. To z kolei doprowadziło do znacznego zmniejszenia dostaw warzyw do Polski.

Oczywiście nie są to wszystkie przyczyny, które wpływają na wzrost cen warzyw w polskich supermarketach. Jednak te czynniki są głównymi. Obecnie polskie supermarkety często prowadzą promocje na owoce i warzywa, aby zwiększyć sprzedaż. Jednak nawet w promocyjnej cenie niektóre warzywa pozostają drogie.

Zauważalny jest również wzrost cen na targowiskach. Jednak dynamika wzrostu cen warzyw na rynkach spożywczych jest nieco trudniejsza do śledzenia.

Jakie są prognozy ekspertów dla cen warzyw w Polsce?

Pomimo tego, że obecnie sytuacja wygląda nieco rozczarowująco, eksperci pozytywnie oceniają wzrost cen warzyw. Nie należy jednak oczekiwać, że ceny będą bardzo szybko spadać. Prawdopodobnie nastąpi to w drugiej połowie 2023 roku, począwszy od lipca.

Należy jednak wziąć pod uwagę również czynniki klimatyczne. Wysokość zbiorów zależy od pogody. I jeśli susza się utrzyma, to w drugiej połowie 2023 roku ceny nie spadną. Jednocześnie powinniśmy być przygotowani na to, że do maja 2023 roku będziemy obserwować wzrost cen warzyw.

Poniżej przedstawiamy aktualne ceny warzyw w polskich sklepach:

Trendy cenowe dla warzyw w polskich sklepach 1

Screen: https://www.bronisze.com.pl/pl/notowania-cen

Trendy cenowe dla warzyw w polskich sklepach 2

Screen: https://www.bronisze.com.pl/pl/notowania-cen

Jeśli chodzi o ceny warzyw importowanych, to obraz przedstawia się następująco:

ceny warzyw importowanych

Screen: https://www.bronisze.com.pl/pl/notowania-cen

Warto zauważyć, że w związku z inflacją, w polskich sklepach można zaobserwować również zjawisko jak Shrinkflacja. O tym, na czym ono polega pisaliśmy w naszym poprzednim artykule tutaj.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, do naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz do naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziecie na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i najistotniejszymi wydarzeniami.

Jak oszczędzać pieniądze podczas zakupów w sklepach

Pomimo tego, że ceny rosną, wciąż istnieją sposoby, aby zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów w supermarketach. Jeśli więc chcesz zmniejszyć liczbę na swoim paragonie, powinieneś zastosować się do tych wskazówek:

  1. Zrób listy zakupów zanim pójdziesz do sklepu. W sklepie ważne jest, abyś trzymał się listy. Zastanów się więc dokładnie, co naprawdę musisz kupić.
  2. Jeśli kupujesz jedzenie dla całej rodziny, postaraj się ułożyć menu na dany tydzień. Na jego podstawie kupisz to, czego naprawdę potrzebujesz.
  3. Przeanalizuj ceny w różnych supermarketach. Nawet jeśli niektóre supermarkety mają wyższe ceny, czasami bardziej opłaca się w nich kupować. Faktem jest, że ceny niektórych produktów mogą się różnić w zależności od sklepu. Ponadto każdy supermarket ma inne promocje na produkty.
  4. Chodzi do sklepu co kilka dni lub raz w tygodniu. Znacznie taniej jest kupić artykuły spożywcze na cały tydzień niż kupować codziennie trochę jedzenia.
  5. Przejrzyj wszystkie produkty spożywcze w domu. Zwróć uwagę na to, czego nie jesz lub jesz bardzo rzadko. A jeśli są takie produkty, nie kupuj ich w sklepie.
  6. Przeczytaj etykietę produktu. Może się okazać, że za tę samą cenę dostaniesz mniejszą ilość produktu.
  7. Powstrzymaj się od zakupów pod wpływem impulsu. Nie zwracaj uwagi na promocje i wyprzedaże, jeśli nie potrzebujesz tego produktu.
  8. Jeśli kupujesz warzywa lub owoce, kupuj te sezonowe. W ten sposób wydasz znacznie mniej.
  9. Jeśli masz dzieci, w miarę możliwości nie zabieraj ich ze sobą do supermarketów.
  10. Pobierz aplikacje dla supermarketów. Możesz z nich korzystać, aby dowiedzieć się o świetnych ofertach i zaoszczędzić pieniądze. Ponadto niektóre sklepy oferują dodatkowe zniżki dla swoich klientów, jeśli mają aplikację.

Zobacz też: Aktualny ranking najtańszych sklepów w Polsce: gdzie i na czym mogą zaoszczędzić Ukraińcy?

Oczywiście, te wskazówki nie pomogą Ci zaoszczędzić na wszystkim, ale pomogą Ci wydać znacznie mniej pieniędzy w sklepach. Możesz również zbierać paragony i obliczać koszty artykułów spożywczych. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnych zakupów.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *