Niedziele handlowe w Polsce w 2023 roku: kiedy będą i z czym się wiążą?

Z reguły w niedzielę prawie wszystkie sklepy w Polsce są zamknięte. Wyjątkiem są sklepy sieci Żabka, stacje benzynowe i apteki, które mają zaplanowaną pracę przez całą dobę. Niemniej jednak, podobnie jak w poprzednich latach, w Polsce będą niedziele, w które sklepy pozostaną otwarte. Takich niedziel będzie siedem, a pierwsza z nich już bardzo niedługo. Sprawdź, na który dokładnie dzień przypada i z czym to się wiąże.
Niedziele handlowe w Polsce w pierwszej połowie 2023 r.
Pierwsze cztery niedziele handlowe będą w pierwszej połowie 2023 roku. Z reguły niedziele handlowe odbywają się w przeddzień świątecznego weekendu. Ale zdarzają się wyjątki. Harmonogram niedziel handlowych w pierwszej połowie 2023 roku rozkłada się następująco:
- 29 stycznia. W tym dniu sklepy będą otwarte i będą pracować zgodnie z sobotnim harmonogramem. Ponieważ w Polsce wówczas nie przewiduje się żadnych większych świąt, ta niedziela handlowa nie jest z niczym związana.
- 2 kwietnia. Ta niedziela handlowa odbędzie się w przeddzień Wielkanocy, która w tym roku przypada na 9 kwietnia. Ponieważ 10 kwietnia to również święto, sklepy będą w tym dniu zamknięte. Ponadto możliwe jest, że w sobotę, 8 kwietnia, sklepy będą pracować zgodnie z harmonogramem świątecznym. W przeddzień Wielkanocy warto więc sprawdzić godziny otwarcia sklepów.
- 30 kwietnia. Ta niedziela handlowa przypada również na dni przedświąteczne. Faktem jest, że 1 i 3 maja są dniami wolnymi od pracy. 1 maja Polska obchodzi Międzynarodowe Święto Pracy, a 3 maja – Święto Konstytucji. W dniu 2 maja sklepy powinny pracować zgodnie ze zwykłym harmonogramem, ponieważ ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy.
- 25 czerwca. W czerwcu dzień wolny od pracy przypadnie dzień wcześniej – 8 czerwca. Ten dzień przypada jednak w czwartek, więc nie będzie długiego weekendu. Dlatego w czerwcu niedziela handlowa nie będzie z niczym związana.
W pierwszej połowie 2023 roku będą więc cztery niedziele handlowe. W tych dniach pracować będą zarówno sklepy, jak i centra handlowe.

Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce
Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Niedziele handlowe w Polsce w drugiej połowie 2023 r.
W drugiej połowie 2023 roku będą tylko trzy niedziele, kiedy sklepy będą otwarte. Harmonogram niedziel handlowych rozkłada się następująco:
- 27 sierpnia. Podobnie jak w przypadku handlowej niedzieli w czerwcu, wielkie święto publiczne odbędzie się tydzień wcześniej – 15 sierpnia. Możliwe jednak, że decyzja o zrobieniu niedzieli handlowej pod koniec sierpnia wynika z faktu, że 1 września dzieci pójdą do szkoły. Ponieważ w lecie jest ogromna ilość wakacji, wielu rodziców w ostatniej chwili kupuje dzieciom wyprawkę do szkoły.
- 17 grudnia. Jest to pierwsza niedziela handlowa w grudniu. Tradycyjnie na ten miesiąc przypadają zawsze dwie. Ta niedziela handlowa odbędzie się przed świętami Bożego Narodzenia, które w Polsce obchodzone są 25 grudnia.
- 24 grudnia. W przypadku tej niedzieli handlowej trzeba wziąć pod uwagę specyficzne godziny działania sklepów. Faktem jest, że ten dzień to polska Wigilia. W związku z tym zakupy będą możliwe tylko do godziny 14.00.
Tym samym w 2023 roku będzie można zrobić zakupy w polskich sklepach w niedzielę aż siedem razy.
Jak uniknąć kolejek w polskich sklepach?
Ponieważ w ciągu roku sklepy w Polsce są otwarte od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem świąt, które mogą przypadać na dni w środku tygodnia), w dniach poprzedzających święta w polskich sklepach mogą wystąpić kolejki. Jeśli więc chcesz ich uniknąć, powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek:
- Zrób zakupy w środę-czwartek. Szczególnie jeśli zbliżają się święta. Z reguły w piątek i sobotę w sklepach są tłumy, bo mieszkańcy Polski kupują produkty na weekend.
- Jeśli to możliwe, odwiedzaj sklepy w środku dnia lub po godzinie 18. Dzień roboczy w Polsce w większości przypadków kończy się o 16-17. To właśnie w tych godzinach mogą więc pojawić się kolejki w sklepach.
- Jeśli masz niewielką ilość towaru – korzystaj z kas samoobsługowych. Przy tych kasach również mogą być kolejki, ale przesuwają się one znacznie szybciej niż kolejki przy zwykłych kasach.
- Jeśli planujemy zakupy w sobotę, lepiej wybrać się do sklepu rano. Z reguły mniej osób odwiedza sklepy w godzinach porannych. Wyjątkiem są te soboty, w których sklepy pracują według krótszego harmonogramu.
Zobacz też: Zaktualizowana interaktywna mapa z punktami pomocy dla Ukraińców w Polsce
Oczywiście proponowane opcje nie dadzą 100% gwarancji, że unikniesz kolejek. Ale w ten sposób można znacznie skrócić czas, który poświęcamy na wizytę w sklepie.
Dodaj komentarz