Niedziele handlowe w Polsce w 2023 roku: ile zostało do końca roku?

25 sierpnia 2023
Kobieta robi zakupy w niedzielę handlową w Polsce-Pl Source: Vista Create

Z reguły prawie wszystkie duże supermarkety, centra handlowe i sklepy w Polsce są zamknięte w niedziele. Wyjątkiem jest sieć sklepów Żabka, supermarkety na dworcach kolejowych i lotniskach, stacje benzynowe i apteki, które są otwarte przez całą dobę zgodnie z harmonogramem. Niemniej jednak, podobnie jak w poprzednich latach, w 2023 r. w Polsce regularnie odbywają się tzw. niedziele mop-up, kiedy wszystkie sklepy są otwarte. W tym roku takich niedziel będzie siedem. Część z nich już minęła, ale jeszcze kilka razy do końca roku będziemy mogli wybrać się na niedzielne zakupy do polskich sklepów. Oto kiedy wypada najbliższa niedziela zakupowa i na jakie daty zaplanowano kolejne w 2023 roku.

Sierpniowa niedziela handlowa w Polsce

Już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, sklepy w Polsce będą otwarte. Oznacza to, że będzie można wybrać się do sklepów i zrobić zakupy spożywcze, jeśli nie zdążyło się tego zrobić w sobotę. Kolejna niedziela handlowa będzie miała miejsce ponad trzy miesiące później, w połowie grudnia.

Z reguły niedziele handlowe odbywają się w przeddzień weekendu świątecznego, choć zdarzają się wyjątki. Jednym z takich wyjątków jest sierpniowa niedziela handlowa. Najprawdopodobniej decyzja o uczynieniu jej niedzielą roboczą wynika nie tyle z ważnego święta, co z rozpoczęcia roku szkolnego we wrześniu. Oczywiście można to również uznać za święto. Ale raczej chodzi po prostu o to, że ponieważ lato to czas ogromnej liczby wakacji w Polsce, wielu rodziców będzie pakować swoje dzieci do szkoły w ostatniej chwili. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Dlatego 27 sierpnia, w niedzielę, sklepy będą otwarte zgodnie z następującym harmonogramem:

 • Lidl – od 8 do 21 godz;
 • Aldi – od 8 do 20 godz;
 • Netto – od 9 do 21 godz;
 • Biedronka – od 8 do 21 (niektóre mogą być otwarte do 23 lub 23.30);
 • Dino – od 8:30 do 20 godz;
 • Auchan – od 8 do 21 godz;
 • Stokrotka – od 9 do 21 godz;
 • Intermarche – od 9:30 do 18 godzin.

Konkretne godziny otwarcia należy sprawdzić bezpośrednio w sklepie, do którego się wybieramy.

Niedziele handlowe w Polsce w drugiej połowie 2023 r.

W drugiej połowie 2023 roku będą tylko trzy niedziele, kiedy sklepy będą otwarte. Harmonogram niedziel handlowych pozostałych do końca 2023 r., z wyjątkiem 27 sierpnia, przedstawia się następująco:

 • 17 grudnia. Jest to pierwsza niedziela handlowa w grudniu. Tradycyjnie na ten miesiąc przypadają zawsze dwie. Ta niedziela handlowa odbędzie się przed świętami Bożego Narodzenia, które w Polsce obchodzone są 25 grudnia.

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

 • 24 grudnia. W przypadku tej niedzieli handlowej trzeba wziąć pod uwagę specyficzne godziny działania sklepów. Faktem jest, że ten dzień to polska Wigilia. W związku z tym zakupy będą możliwe tylko do godziny 14.00.

Tym samym w 2023 roku będzie można zrobić zakupy w polskich sklepach w niedzielę jeszcze trzy razy. Sprawdź aktualne promocje i rabaty w polskich supermarketach w naszym artykule.

Przypominamy, że w 2023 roku będziemy mieli łącznie siedem niedziel handlowych. I taka liczba dni wolnych od pracy w polskich sklepach jest dziś tradycją. Generalnie warto pamiętać, że w Polsce zakaz handlu nie dotyczy ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem również są dniami zakupowymi. Warto przypomnieć, że Ukraiński Kościół Prawosławny przechodzi na nowy kalendarz.

Jak uniknąć kolejek w polskich sklepach?

Ponieważ w ciągu roku sklepy w Polsce są otwarte od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem świąt, które mogą przypadać na dni w środku tygodnia), w dniach poprzedzających święta w polskich sklepach mogą wystąpić kolejki. Jeśli więc chcesz ich uniknąć, powinieneś zastosować się do poniższych wskazówek:

 1. Zrób zakupy w środę-czwartek. Szczególnie jeśli zbliżają się święta. Z reguły w piątek i sobotę w sklepach są tłumy, bo mieszkańcy Polski kupują produkty na weekend.
 2. Jeśli to możliwe, odwiedzaj sklepy w środku dnia lub po godzinie 18. Dzień roboczy w Polsce w większości przypadków kończy się o 16-17. To właśnie w tych godzinach mogą więc pojawić się kolejki w sklepach.
 3. Jeśli masz niewielką ilość towaru – korzystaj z kas samoobsługowych. Przy tych kasach również mogą być kolejki, ale przesuwają się one znacznie szybciej niż kolejki przy zwykłych kasach.
 4. Jeśli planujemy zakupy w sobotę, lepiej wybrać się do sklepu rano. Z reguły mniej osób odwiedza sklepy w godzinach porannych. Wyjątkiem są te soboty, w których sklepy pracują według krótszego harmonogramu.

Oczywiście proponowane opcje nie dadzą 100% gwarancji, że unikniesz kolejek. Ale w ten sposób można znacznie skrócić czas, który poświęcamy na wizytę w sklepie.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *