Ukraińska flaga: historia, symbolika i ciekawostki

Karol Popko
Ciekawostki | 26 lutego 2024
Komentarze 0
Dziewczyna trzymająca flagę Ukrainy na polu pszenicy Source: Vista Create

Ukraińska flaga to nie tylko tkanina w dwóch kolorach, ale symbol odporności i niezłomności narodu. Jej niebiesko-żółte kolory są owiane licznymi legendami i faktami historycznymi, które odzwierciedlają ducha narodu ukraińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z historią i symboliką ukraińskiej flagi, jej przeszłością i znaczeniem we współczesnym świecie.

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy: historia jej powstania

Niebieskie i żółte kolory ukraińskiej flagi od dawna są używane jako symbole narodowe. Nawet w czasach ostatniego hetmana Cyryla Razumowskiego dominowały one na kozackich sztandarach (flagach), choć w połączeniu z innymi kolorami. Jednak bardziej poprawne jest powiązanie historii współczesnej niebiesko-żółtej flagi Ukrainy, która została oficjalnie zatwierdzona w 1992 roku, z rewolucyjnymi wydarzeniami z lat 1848-1849. To właśnie wtedy Główna Rada Rusińska we Lwowie, która była pierwszą ukraińską organizacją polityczną w Galicji, zdecydowała się użyć żółto-niebieskiej kombinacji kolorów dla swojej flagi. Kolory te szybko rozprzestrzeniły się nie tylko na terytoriach, które były częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, ale także na Ukrainie Naddnieprzańskiej po rewolucji 1905-1907 w Imperium Rosyjskim.

W 1918 r. Rada Centralna w Kijowie przyjęła ustawę o fladze państwowej Ukraińskiej Republiki Ludowej, która zdefiniowała żółto-niebieską flagę. Później, za hetmanata Pawła Skoropadskiego, kolejność kolorów została zmieniona na niebiesko-żółtą. Dyrektoriat, który zastąpił Skoropadskiego, nie podjął żadnych oficjalnych decyzji w tej sprawie. Jednak dwie wersje projektu konstytucji UPR zaproponowane w 1920 r. stwierdzały, że niebieski i żółty są uważane za barwy narodowe.

W okresie międzywojennym toczyły się spory o prawidłową kombinację kolorów, a wiele organizacji zaczęło używać żółto-niebieskiej flagi. Niemniej jednak Karpacka Ukraina, w momencie ogłoszenia niepodległości, a także OUN, wybrały wersję niebiesko-żółtą. W 1949 r. Ukraińska Rada Narodowa (organ ustawodawczy UPR na uchodźstwie) zakończyła spór, decydując, że należy stosować następującą kolejność: niebieski na górze, żółty na dole.

W czasach sowieckich niebiesko-żółta flaga była zakazana. Flaga narodowa została oficjalnie podniesiona nad budynkiem parlamentu 4 września 1991 r. po trzech głosowaniach, a 18 września Prezydium Rady Najwyższej zalegalizowało jej użycie w wydarzeniach protokolarnych przed przyjęciem Konstytucji Ukrainy. Wreszcie, 28 stycznia 1992 r. parlament przyjął uchwałę zatwierdzającą flagę narodową Ukrainy jako prostokątną tkaninę z dwoma poziomymi pasami: górnym niebieskim i dolnym żółtym. Każdego roku Dzień Flagi obchodzony jest na Ukrainie 23 sierpnia, w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy.

Symbole ukraińskiej flagi: co oznaczają kolory

Kolory ukraińskiej flagi mają znacznie głębsze znaczenie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zgodnie z tradycyjną interpretacją, kolor niebieski kojarzy się z niebiańską czystością, symbolizując czyste niebo Ukrainy, a kolor żółty kojarzy się z polami pszenicy, podkreślając płodność i bogactwo ukraińskiej ziemi. Są to kolory często używane w popularnych ukraińskich pieśniach ludowych.

Wybitni Ukraińcy również przywiązywali szczególne znaczenie do tych kolorów. Na przykład słynny ukraiński językoznawca, etnograf, folklorysta i historyk Jakiw Hołowacki w 1848 roku zauważył, że niebieski symbolizuje pokój i spokój, które są niezbędne dla rozwoju narodu, a złoty, przypominający gwiazdy na niebie, wskazuje na świetlaną przyszłość, do której powinien dążyć naród ukraiński. Z kolei w podziemnej publikacji OUN z 1947 r. „People in Struggle. A Revolutionary Handbook” opisuje niebiesko-żółtą flagę jako tradycyjnie mającą reprezentować niebieskie ukraińskie niebo, a żółtą jako złote słońce.

Tak więc niebieskie i żółte kolory ukraińskiej flagi mają nie tylko estetyczne, ale także głębokie znaczenie symboliczne, odzwierciedlające historię, kulturę i wartości duchowe narodu ukraińskiego.

Interesujące fakty na temat ukraińskiej flagi

Istnieje wiele rekordów i interesujących faktów związanych z ukraińską flagą, w tym następujące:

  • Największą flagą na Ukrainie (30 na 45 metrów) jest flaga Doniecka, wykonana w 2007 roku przez wdowę po donieckim górniku. Jest ona wpisana do Ukraińskiej Księgi Rekordów.
  • W 2016 roku ukraińscy wspinacze umieścili flagę Ukrainy na wysokości 6 872 metrów na szczycie najwyższego wulkanu na świecie, Ojos del Salado w Andach.
  • Ukraina jest jednym z dwóch krajów słowiańskich, które nie mają koloru czerwonego na fladze (drugim jest Bośnia).

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Współczesna ukraińska flaga, z niebieskimi i żółtymi kolorami, zyskała szerokie uznanie na całym świecie, zwłaszcza po tym, jak cały świat zobaczył rosyjską agresję na Ukrainę i odważny opór Ukraińców. Kolory te stały się symbolem protestu przeciwko wojnie rozpętanej przez rosyjski reżim i pokryły place Europy i innych krajów na całym świecie. Ukraińskie flagi zaczęły pojawiać się w wielu biurach rządowych na całym świecie jako znak solidarności, a światowi przywódcy oddali hołd Ukrainie, nosząc żółte i niebieskie szpilki.

Ten rodzaj upamiętnienia Ukraińców poprzez uhonorowanie ich barw narodowych ma miejsce nie tylko na poziomie politycznym. Na przykład Pantone, wiodący światowy autorytet w dziedzinie kolorów, również uhonorował Ukrainę, dedykując jej dwa kolory: niebieski wolności i energetyzujący żółty, które symbolizują pragnienie wolności i aktywności. Oficjalne odcienie ukraińskiej flagi według Pantone to Pantone Coated 2935 C i Pantone Coated Yellow 012 C.

Mity na temat flagi Ukrainy

Istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat ukraińskiej flagi. Obejmują one fałszywe wnioski na temat jej „szwedzkiego” lub „austriackiego” pochodzenia, a także spekulacje na temat potrzeby odwrócenia kolorów flagi na żółty i niebieski. Jeśli chodzi o pochodzenie flagi, jak wspomniano powyżej, kolory niebieski i żółty miały szczególne znaczenie dla Ukraińców na długo przed czasami współczesnymi. Na przykład Jan Długosz, polski kronikarz, opisał flagi Ziemi Lwowskiej podczas bitwy pod Grunwaldem jako „żółty lew na lazurowym polu”. W tym kontekście oba kolory były głównymi barwami „ruskiego lwa” – symbolu Księstwa Galicyjsko-Wołyńskiego, a także herbu Lwowa i województwa ruskiego.

Zobacz też: Co oznacza „Chwała Ukrainie!” i skąd wziął się ten ukraiński slogan?

Kolejna mistyfikacja dotycząca flagi Ukrainy związana jest z chińską artystką Mao Mao, która w 1992 roku, podczas jednego ze swoich wydarzeń artystycznych, poprosiła ówczesnego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka o zmianę kolejności kolorów ukraińskiej flagi. Według Mao Mao utrzymanie poprzedniej kolejności kolorów zapowiadało zdradę, upadek i upadek kraju. W swoich przewidywaniach artystka odniosła się do chińskiej „Księgi przemian” I Ching, gdzie niebieski na górze i żółty na dole tworzą heksagram „Pi”, uważany za jedną z najgorszych kombinacji kolorów. Jednocześnie odwrócenie tych kolorów miało tworzyć heksagram „Tai”, symbolizujący „świt, szczęście i rozwój”. Niemniej jednak historycy i naukowcy zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu podejściu do symboli narodowych, nazywając je bezpodstawnym.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *