Co oznacza „Chwała Ukrainie!” i skąd wziął się ten ukraiński slogan?

Irina Turaieva
Ciekawostki, historia | 15 lutego 2024
Komentarze 0
Scena na euromajdanie z napisem chwała Ukrainie Source: wikipedia.org Autor: Amakuha

Hasło „Chwała Ukrainie!” – to nie tylko słowa, ale symbol buntu i wolności narodu ukraińskiego, który rozbrzmiewa od wieków. Jego historia i znaczenie są głęboko zakorzenione w ukraińskiej kulturze i świadomości narodowej, stając się symbolem ukraińskiego nacjonalizmu i dążenia do wolności, a używanie tego pozdrowienia trwa do dziś jako forma wyrażania patriotyzmu i jedności.

„Chwała Ukrainie!” – historia ukraińskiego sloganu

Historia hasła „Chwała Ukrainie!” jest świadectwem bogatej i złożonej historii Ukrainy, która przeplata się z walką o tożsamość narodową i niepodległość. Refleksje na temat „chwały Ukrainy” można dostrzec już w wierszach Tarasa Szewczenki („Do Osnowjanenki”, 1839) i Mykoły Kostomarowa („Dzieci chwały, dzieci chwały”, 1847). Po wejściu do tradycji literackiej wyrażenie to stało się powszechne w Towarzystwie Cyryla i Metodego, a wiersz Pavlo Chubinsky’ego „Shche ne vmerla Ukraina” (1862) również odzwierciedla te wersy, podkreślając bunt i chwałę Ukrainy.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Niemniej jednak pierwsza oficjalna wzmianka o haśle „Chwała Ukrainie!” z odpowiedzią „Na całej ziemi chwała!” wiąże się z charkowską ukraińską społecznością studencką przełomu XIX i XX wieku.

W latach 1918-1920, w okresie Ukraińskiej Republiki Ludowej (UNR) na fali walki narodowowyzwoleńczej, kiedy Ukraina po raz pierwszy ogłosiła się niepodległym państwem, hasło to zyskało popularność, zwłaszcza wśród formacji wojskowych. W szczególności Petro Dyachenko, dowódca 1 Pułku Kawalerii Czarnych Zaporożców, wspomina użycie pozdrowienia „Chwała Ukrainie! – Chwała Kozakom!”. A według innych wspomnień ówczesnych generałów wojskowych, odpowiedzią na hasło „Chwała Ukrainie!” w tym czasie były również warianty „Chwała hetmanowi!”, „Chwała atamanowi…!”. Pozdrowienie „Chwała Ukrainie!” z odpowiedzią „Chwała Ukrainie!” lub „Na wieki chwała!” było powszechne wśród rebeliantów Kołodnego Jaru w obwodzie czerkaskim (1918-1922), którzy walczyli przeciwko bolszewikom. Żołnierze Dywizji Stepowej odpowiadali na patriotyczne pozdrowienie jednym słowem: „Chwała!”.

Kiedy ukraiński nacjonalistyczny slogan „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!”

Później ten patriotyczny slogan został podchwycony przez kolejnych bojowników o niepodległość Ukrainy. Tak więc pełne ukraińskie hasło nacjonalistyczne „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” jest ściśle związane z działalnością Legionu Ukraińskich Nacjonalistów w latach 1925-1929. To właśnie założyciel tej organizacji, Jurij Artyuszenko, zaproponował użycie pozdrowienia „Chwała Ukrainie!”, a odpowiedzią było „Chwała bohaterom!”.

Hasło to stało się szeroko znane i popularne również wśród członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), gdzie zostało formalnie zatwierdzone jako oficjalne pozdrowienie, oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w latach czterdziestych XX wieku. Te ruchy narodowe, zwłaszcza te związane ze Stepanem Banderą, aktywnie wykorzystywały to hasło jako symbol oporu i walki o niepodległość Ukrainy. Należy zauważyć, że w różnych okresach różne oddziały OUN miały własne warianty tego hasła. Na przykład, hasło „Chwała Ukrainie – na wieki chwała!” było związane z frakcją OUN kierowaną przez Andrija Melnyka.

Gratulacje „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” we współczesnej historii Ukrainy

We współczesnej historii Ukrainy hasło „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” nabrało szczególnego znaczenia i rozprzestrzeniło się. Podczas walki o niepodległość Ukrainy w latach 1989-1991, hasło to stało się symbolem narodowego zrywu, patriotyzmu i jedności. Po dziesięcioleciach sowieckiej dominacji, kiedy hasło zostało zakazane, odrodziło się i zyskało popularność podczas wydarzeń Euromajdanu i ukraińskiej rewolucji w latach 2013-2014 – wydarzenia te znaczą dla Ukraińców tyle, co polski Dzień Niepodległości dla Polaków.

Zobacz też: Teatry, które warto odwiedzić w Warszawie

Z czasem pozdrowienie „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” zaczęło być powszechnie używane nie tylko w kontekście politycznym, ale także podczas wydarzeń sportowych i innych wydarzeń publicznych. W 2018 r. rząd Ukrainy zatwierdził hasło „Chwała Ukrainie!” z odpowiedzią „Chwała bohaterom!” jako oficjalne pozdrowienie dla wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy i Policji Narodowej. Hasło to było aktywnie wykorzystywane przez studentów, twórczą i kulturalną inteligencję, zwłaszcza podczas Rewolucji Godności, stając się jednym z głównych pozdrowień uczestników.

Wraz z nadejściem pełnej rosyjskiej agresji na Ukrainę, hasło to nabrało szczególnego znaczenia dla wszystkich Ukraińców, stając się symbolem odwagi, lojalności i poświęcenia. „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” symbolizuje szacunek i wdzięczność dla narodu ukraińskiego, jego heroicznej walki i wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność i niepodległość Ukrainy. W związku z tym dziś użycie tego hasła stało się powszechne nie tylko w wojsku, ale także w społeczeństwie obywatelskim, stając się częścią ukraińskiej tożsamości narodowej.

Narodowe hasło „Chwała Ukrainie!”: mity i ciekawostki

Przedstawiamy kilka interesujących faktów dotyczących ukraińskiego pozdrowienia narodowego:

  • Jak zauważył historyk i plakacista Jurij Juzicz, w zbiorze fraz Stephana Bandery brakuje często przypisywanego mu zdania: „I nadejdzie czas, kiedy ktoś powie: Chwała Ukrainie!”, a miliony odpowiedzą: „Chwała bohaterom!”.
  • Podczas gdy hasło „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!” jest dziś kojarzone przez większość Ukraińców z Pomarańczową Rewolucją i Majdanem, a także z dzisiejszą walką wyzwoleńczą przeciwko okupantom, rosyjska propaganda nadal kojarzy to pozdrowienie, a także wszystko, co dotyczy OUN-UPA, ze współudziałem w nazizmie – dlatego Rosja 18 stycznia 2024 r. zakazała ukraińskiego hasła wraz ze wszystkimi innymi odmianami i wszystkimi symbolami OUN-UPA. Podlega to przepisom „propaganda i demonstracja” grozi karze grzywny do 2000 rubli lub aresztu administracyjnego do 15 dni, dla urzędników do 4000 rubli, a dla osób prawnych – do 50 000 rubli.
  • W Polsce hasło „Chwała Ukrainie!” jest często postrzegane negatywnie, ponieważ kojarzy się z wydarzeniami rzezi wołyńskiej i jest uważane za „banderowskie”, tj. hasło gloryfikujące Stephana Bandery, co jest zabronione, zgodnie z niedawno przyjętymi poprawkami do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w Polsce.
  • Jeszcze w 1995 roku, podczas przemówienia w Kijowie, prezydent USA Bill Clinton użył „Chwała Ukrainie!” wraz ze słynnym amerykańskim zwrotem „Boże, błogosław Amerykę”, co zasygnalizowało międzynarodowe uznanie ukraińskiego hasła narodowego. Już po rosyjskim ataku na Ukrainę hasło to było używane w różnych momentach przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i premiera Kanady Justina Trudeau. To właśnie te słowa Joe Biden wpisał do księgi gości Pałacu Maryjskiego podczas swojej ostatniej wizyty w Kijowie w czasie wojny.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *