Jak obchodzone jest Święto Niepodległości Polski?

10 listopada 2022
Source: Vista Create

Już niedługo w Polsce będzie obchodzone Święto Niepodległości. Polacy celebrują święto każdego roku 11 listopada. Ten dzień jest bardzo ważny dla Polski, zwłaszcza w obecnych czasach.

Rozmawiamy o Święcie Niepodległości Polski i o tym, jak Polacy je obchodzą. Jest to święto narodowe, więc dzień ten będzie wolny od pracy.

Kiedy Polska uzyskała niepodległość?

Święto Niepodległości Polski obchodzone jest corocznie 11 listopada. To właśnie tego dnia w 1918 roku podpisano ważny dokument Rozejmu w Compiègne, który oznaczał faktyczny koniec I wojny światowej. Uważa się, że w tym dniu Polska uzyskała niepodległość. Stało się to po raz pierwszy od 123 lat.

Obecnie nie wiadomo, kiedy dokładnie Polska zaczęła obchodzić Święto Niepodległości. Część historyków uważa, że rozpoczęło się on w 1919 roku, a część, że nieco później – w 1937 roku. Tak czy inaczej, obchody były obchodzone jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Nie wiadomo też, jak obchodzono ten dzień w czasie okupacji niemieckiej. Według niektórych historyków uroczystości odbywały się w podziemiu, a według innych – nie odbywały się w ogóle. Na poziomie oficjalnym święto zaczęto obchodzić dopiero w 1989 roku. I od tego czasu jest obchodzone corocznie. W tym roku Polska będzie obchodzić 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

Jak obchodzi się Święto Niepodległości Polski?

Jak już wspomniano, obchody Święta Niepodległości w Polsce odbywają się co roku. W związku z tym 11 listopada często odbywają się parady i różne imprezy towarzyszące. Z reguły mają one miejsce w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Coraz częściej można je także zauważyć w małych miejscowościach.

Również w telewizji emitowane są polskie filmy historyczne, a w Internecie i stacjach radiowych można znaleźć wiele treści poświęconych tej tematyce. Ponadto na centralnych placach miast odbywają się koncerty i uroczystości masowe.

Na ulicach nierzadko można zobaczyć osoby z polskimi symbolami narodowymi. Niosą flagi i skandują hasła popierające swój kraj. A przywódcy polityczni Polski tradycyjnie składają kwiaty na grobie nieznanego żołnierza.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Co jest planowane w ramach obchodów w 2022 roku?

W 2022 roku Polska również będzie obchodzić Święto Niepodległości. W tym roku dzień ten przypada w piątek, więc większość mieszkańców kraju będzie odpoczywać przez trzy dni.

W tym roku główne obchody odbywają się w trzech miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu i Sulejówku. Nie myślcie jednak, że nie będzie obchodów w innych miastach. Obecnie planowane są następujące uroczystości:

  • W Warszawie – Festiwal Niepodległości na Krakowskim Przedmieściu;
  • We Wrocławiu – Parada Niepodległości;
  • W Łodzi – Piknik Niepodległościowy;
  • W Sulejówku – oficjalne uroczystości w Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Również w kilku miastach Polski odbędzie się akcja, w której planowane jest wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Wezmą w nim udział takie miasta jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Toruń i Jasna Góra.

Można włączyć się w akcję i wspólnie odśpiewać hymn. Można to zrobić w Klasztorze Jasnogórskim w Toruniu, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie czy przed Bazyliką Mariacką w Krakowie – gdzie do akcji włączą się również trębacze – komentuje Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu Niepodległa.

Ponadto, jeśli chcesz dołączyć do obchodów, ale nie mieszkasz w żadnym z powyższych miejscowości, to sprawdź program obchodów w swoim mieście. Aby to zrobić, wejdź na oficjalną stronę internetową swojego miasta.

Jak będą działać sklepy 11 listopada?

Ponieważ 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, większość sklepów nie będzie pracować. Punkty, które będą działać, to:

  • Żabka;
  • Carrefour Express:
  • Freshmarket.

Ponadto sklepy na stacjach benzynowych i niektóre apteki będą czynne 24 godziny na dobę. W sobotę, 12 listopada, sklepy będą otwarte według zwykłego harmonogramu. Natomiast w niedzielę, 13 listopada, poza powyższymi wyjątkami sklepy będą zamknięte.

W związku z tym, że zapowiada się długi weekend, 10 listopada większość sklepów będzie otwarta dłużej. Na przykład większość sklepów Biedronka będzie czynna do 23. Jednak jeśli grafik sklepu przewiduje inne godziny pracy, np. do 1 w nocy, to pozostaną one bez zmian.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *