Jak jest obchodzony Dzień Niepodległości w Polsce

Yelizaveta Kamenieva
Ciekawostki, Polska | 10 listopada 2023
Komentarze 0
Polska flaga w Święto Niepodległości-PL Source: Vista Create

11 listopada Polska obchodzi Święto Niepodległości. Dowiedz się więcej o historii, tradycjach i planowanych obchodach w tym artykule.

Święto Niepodległości Polski – historia święta

Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków, obchodzone 11 listopada. W 2023 roku Polacy obchodzą 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Sama data jest związana z zakończeniem I wojny światowej – 11 listopada 1918 roku. To właśnie wtedy Ententa i Niemcy podpisały układ pokojowy kończący działania wojenne – rozejm w Compiègne. W rezultacie Polska odzyskała niepodległość po raz pierwszy od 123 lat.

Obchody Święta Niepodległości Polski nie rozpoczęły się jednak od razu. Dokument zatwierdzający datę tego wydarzenia pojawił się dopiero w 1937 roku, prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niektórzy historycy uważają jednak, że nawet przed 1937 rokiem odbywały się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. W szczególności obchody miały miejsce już w 1919 roku, choć były trudne do zorganizowania.

Oficjalny statut, przyjęty 23 kwietnia 1937 r., brzmi następująco:

11 listopada, rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i dzień na zawsze związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego dowódcy w walce o wolność Ojczyzny, to uroczyste Święto Niepodległości.

W 1939 roku Polska została zaatakowana przez Niemcy i rozpoczęła się II wojna światowa. W związku z tym nie ma żadnych informacji historycznych na temat obchodów Święta Niepodległości Polski w latach okupacji niemieckiej. Wiadomo, że kiedy w 1945 roku w Polsce zapanował komunizm, święto zostało zakazane. Jednak od 1989 roku Polacy ponownie świętują swoją niepodległość. Dla Polaków święto to symbolizuje raczej odzyskanie niepodległości niż samą niepodległość. W końcu od 1795 do 1918 roku Polska jako odrębne państwo była nieobecna na mapie świata.

Do dziś przetrwały Symbole narodowe, związane ze Świętem Niepodległości:

  • hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”;
  • biało-czerwona flaga;
  • godło – biały orzeł w złotej koronie (na czerwonym tle);
  • wiersz „Polak Mały”, którego uczą się i recytują dzieci;

Jak Polacy świętują Dzień Niepodległości?

Obchody Dnia Niepodległości Polski, podobnie jak Dnia Niepodległości Ukrainy, odbywają się co roku. Obchody zostały odwołane tylko podczas pandemii Covid-19. Ale jak zwykle 11 listopada tysiące Polaków przybywają na centralne place polskich miast, aby wziąć udział w marszu. Najwięcej osób gromadzi się w stolicy, Warszawie. Tam odbywa się Marsz Niepodległości, na który przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Ten rodzaj zgromadzenia jest jednak dość mocno krytykowany, ponieważ co roku pojawiają się uczestnicy, którzy są bardzo agresywni.

W przeddzień święta i w Dzień Niepodległości można zobaczyć ogromną liczbę polskich flag na oficjalnych instytucjach i prywatnych domach. Ponadto 11 listopada na ulicach można zobaczyć wiele osób ubranych w biało-czerwone barwy. Często są to uczestnicy marszów.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Zobacz też: Wakacje w Polsce 2023-2024: kiedy rozpoczynają się ferie zimowe?

Tradycyjnie o godzinie 12 odbywa się uroczysta akcja „Niepodległa do hymnu”. W tym czasie w całej Polsce śpiewany jest hymn narodowy. W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Zazwyczaj hymn śpiewany jest również przez polskie władze i wojsko. Jeśli chodzi o media, one również nie omijają święta. W radiu puszczana jest polska muzyka, a telewizja emituje historyczne polskie filmy.

Jak będzie obchodzone Święto Niepodległości w 2023 r.?

Do tej pory wiemy o następujących uroczystościach:

  1. Kampania „Niepodległa do hymnu”. Aby wziąć w niej udział, należy wypełnić specjalny formularz znajdujący się pod tym linkiem. W akcji może wziąć udział każdy, także Polacy mieszkający poza granicami Polski.
  2. Uroczyste obchody w Cieszynie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 w Kościele Jezusowym. Pełny program obchodów dostępny jest na tej stronie.
  3. Marsz Niepodległości w Warszawie. Uczestnicy przemaszerują przez centrum Warszawy. Marsz odbędzie się pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00, przy rondzie Romana Dmowskiego.
  4. Bieg Niepodległości w Krakowie. Uczestnicy wystartują o godzinie 11. Miejsce spotkania to Biały Kościół. Aby wziąć udział, należy wcześniej zarejestrować się na tej stronie.
  5. WrocWalk 2023 we Wrocławiu. To rodzaj questu, który pozwala nie tylko uczcić Święto Niepodległości, ale także odkryć Wrocław z innej perspektywy. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy narodowość. Aby się zarejestrować, należy odwiedzić tę stronę. Koszt uczestnictwa to 50 zł od osoby.

Dodatkowy dzień wolny z powodu polskiego Święta Niepodległości

W tym roku Święto Niepodległości przypada w sobotę. Zgodnie z prawem, jeśli święto przypada w dzień wolny od pracy, pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony przysługuje jeden dodatkowy dzień wolny. Może to być dowolny dzień wyznaczony przez pracodawcę.

Nie ma zasady uzgadniania tej daty indywidualnie z każdym pracownikiem. Jeden dzień wolny musi przysługiwać każdemu. Może to być na przykład piątek 10 listopada lub poniedziałek 13 listopada. Wówczas będą trzy dni wolne pod rząd. Jednocześnie pracodawca może wprowadzić kilka dni skróconych, które w sumie będą równe 8-godzinnemu dniu pracy.

Jeśli jednak 11 listopada pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, on nie może liczyć na dodatkowy dzień wolny.

Jak będą działać sklepy w Święto Niepodległości?

Należy pamiętać, że 11 listopada większość sklepów w Polsce będzie zamknięta. A ponieważ 11 listopada przypada w sobotę, sklepy będą zamknięte przez dwa dni, ponieważ nie są otwarte w niedziele. Warto również pamiętać, że do 17 grudnia nie ma niedziel handlowych. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zakupami w poniedziałek 13 listopada, jeśli właściciele sklepów dadzą swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny. Warto zawczasu zadbać o dostępność produktów.

Ze sklepów, które będą otwarte:

  1. Żabka;
  2. Carrefour Express:
  3. Freshmarket;

Ponadto sklepy na stacjach benzynowych i niektóre apteki pozostaną otwarte, zgodnie z harmonogramem 24/7. Lokalne sklepy i punkty gastronomiczne, zwłaszcza te w centrum miasta, również mogą być otwarte. Skontaktuj się bezpośrednio z siecią sklepów spożywczych, aby dowiedzieć się, jak będą otwarte 13 listopada.

Możemy mieć również nadzieję, że ze względu na długi weekend, sklepy będą otwarte dłużej w piątek, 10 listopada. W szczególności sieć Biedronka już zapowiedziała, że będzie otwarta do 23.30.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *