Aplikacja mObywatel wprowadza nowe funkcje dla osób z Ukrainy

Agnieszka Zugaj
Aplikacje | 8 maja 2022
Komentarze 0

Jak podają oficjalne dane – już ponad 30 tysięcy obywateli korzysta z aplikacji mObywatel. Stanowi ona znaczne ułatwienie, jeżeli w szybki sposób chcemy potwierdzić swoją tożsamość, okazać certyfikat szczepień czy zrealizować e-receptę. Jakie dodatkowe funkcje czekają na nas w aplikacji?

Usługi dla użytkowników Diia.pl

Dokument Diia.pl umożliwia wylegitymowanie się w szybki sposób i potwierdzenie swojej tożsamości. Dzięki niemu obywatele Ukrainy nie muszą nosić wszystkich dokumentów przy sobie – wystarczy jedna aplikacja na telefon. Z dokumentu Diia.pl może skorzystać każda pełnoletnia osoba z Ukrainy, która ma już nadany numer PESEL oraz ma aktywowany profil zaufany.

Certyfikat Covid-19

Kiedy zaktualizujemy nasza aplikację mObywatel do wersji 3.1.6 (dla Androidów) lub 2.4.6 (dla IOS), wówczas uzyskamy dostęp do kolejnych nowych funkcji. Każdy obywatel Ukrainy będzie mógł dodać swój indywidualny certyfikat COVD.

Aby to uczynić, należy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać właśnie Certyfikat COVID. Dokument jest szczególnie ważny, jeżeli planujemy podróż do innych krajów Unii Europejskiej. W takim certyfikacie zostaje umieszczona informacja o przebytej chorobie, negatywny wynik testu lub też informacja o byciu w pełni zaszczepionym.

Wszystkie e-recepty w jednej aplikacji

Aby zrealizować e-receptę w aptece należy podać kod recepty wraz z numerem PESEL. Może to nastręczać trudności osobom, które nie posługują się językiem polskim, by sprawdzić i podać w aptece wszystkie te dane. Na szczęście z pomocą wychodzi kolejna opcja aplikacji mObywatel. Wystarczy upewnić się, że mamy jej najnowszą aktualną wersję na telefonie i automatycznie powinniśmy otrzymać dostęp do takiej usługi.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Jak to działa? Wystarczy wejść w zakładkę „e-recepta”, a na telefonie wyświetli się nasz indywidualny kod QR, w którym jest już zakodowany numer PESEL wraz z kodem recepty. Taki kod dajemy do zeskanowania w aptece i to wszystko. Zdecydowanie usprawni to całą procedurę kupowania leków.

Jak zainstalować aplikację mObywatel?

Jesteś osobą z Ukrainy, która przekroczyła granicę po 24.02, posiadasz numer PESEL oraz profil zaufany? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął korzystać z aplikacji mObywatel na swoim smartfonie. Jeżeli masz telefon z Androidem, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play, jeżeli korzystasz z IOS, wówczas jest ona dostępna w App Store. Po zainstalowaniu należy zaakceptować regulamin oraz podstępować zgodnie z instrukcjami, które będą się po kolei wyświetlać.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.