Profil zaufany ePUAP: kiedy jest potrzebny dla dorosłych i dzieci?

Stefaniia Chuakova
2 marca 2023
Komentarze 0
dłoń dziecka na dłoni dorosłego profil zaufany - PL Source: Vista Create

Chyba każdy Ukrainiec, który jest teraz w Polsce, spotkał się z określeniem „Profil zaufany”. Jeszcze niedawno nie wszyscy Ukraińcy musieli z niego korzystać, dziś jest to już konieczność. Trzeba go posiadać na przykład, aby przesłać dokument elektroniczny Diia.pl. Oto czym jest, jak się o niego ubiegać i czy potrzebujesz Profilu Zaufanego dla swojego dziecka.

Profil zaufany

Profil zaufany to środek identyfikacji elektronicznej. To darmowe narzędzie służy do potwierdzania tożsamości użytkownika, gdy trzeba rozwiązać pewne kwestie administracyjne przez Internet. Profil zaufany bezpiecznie przechowuje dane osobowe (imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL), ponieważ dostęp do niego ma tylko jego właściciel.

Dlaczego potrzebuję profilu zaufanego?

Dzięki profilowi zaufanemu możesz:

  • zalogować się do platformy PUE ZUS
  • monitorować wpłaty, które Twój pracodawca dokonuje za Ciebie do ZUS
  • zarejestrować się w urzędzie pracy – praca.gov.pl
  • zalogować się na stronie urzędu skarbowego podatki.gov.pl
  • śledzić i umarzać płatności podatkowe oraz składać deklaracje podatkowe
  • zarejestrować działalność gospodarczą,
  • złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
  • sprawdzić dane dotyczące liczby dni wynagrodzenia chorobowego i otrzymanych świadczeń;
  • złożyć wniosek o miesięczne świadczenie na dziecko w ramach programu Rodzina 500+;
  • ubiegać się o inne rodzaje pomocy finansowej dla rodzin z dziećmi;
  • zajmować się kwestiami związanymi z emeryturami,
  • sprawdzić i edytować własne dane w rejestrze PESEL oraz meldunek,
  • sprawdzić dane dotyczące punktów karnych dla kierowców (na polskim prawie jazdy), a także dane dotyczące opłacania mandatów;
  • zarejestrować oraz wyrejestrować samochód,
  • uzyskać zaświadczenie o niekaralności w Polsce,
  • złożyć wniosek o przywrócenie dokumentów w przypadku ich utraty.

Profil zaufany można stworzyć nie tylko dla siebie, ale także dla firmy. W ten sposób można składać rozliczenia, śledzić płatności podatkowe, załatwiać sprawy z instytucjami społecznymi itp.

Kto może założyć Profil zaufany?

Profil mogą założyć osoby, które mają zdolność do czynności prawnych lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych i ukończyły 13 lat. Dzieci poniżej 13 roku życia są uznawane za osoby nieposiadające zdolności prawnej. Aby założyć profil należy mieszkać w Polsce, posiadać polski numer telefonu, adres e-mail, numer PESEL oraz ważny dokument paszportowy.

Wielu Ukraińców, uzyskując numer PESEL ze statusem UKR, ma również dostęp do swojego profilu zaufanego.

Należy pamiętać, że nazwa użytkownika podawana jest tylko raz i nie można jej zmienić, jedynie hasło można odzyskać. Dlatego zalecamy bezpieczne przechowywać dane do logowania, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości.

Jak stworzyć profil zaufany?

Przygotowaliśmy instrukcję, która pozwoli w szybki sposób założyć konto profilu zaufanego.

1. Zakładanie konta

  • wejść na stronę ePUAP w celu założenia konta („Załóż konto” i „Zarejestruj się”);
  • Następnie wypełnij szczegóły formularza, który pojawi się na ekranie. Konieczne będzie zatwierdzenie zgód na przetwarzanie danych osobowych i przejście weryfikacji CAPTCHA. Pod polem PESEL zonaczych ikonkę („Nie posiadam numeru PESEL” – w przypadku, gdy nie został ci on jeszcze nadany). Jeśli tam klikniesz, nastąpi zwykła rejestracja (założysz konto na ePUAP, ale nie będzie to jeszcze profil zaufany!) Jeśli jednak masz PESEL, to po wejściu na niego system automatycznie zaproponuje Ci profil zaufany.

2. Uzyskiwanie profilu zaufanego: 

  • zaloguj się na utworzone wcześniej konto ePUAP i kliknij na swój profil (w prawym górnym rogu strony). W otwartym menu wybierz opcję „Profil zaufany” i kliknij „Złóż wniosek o profil”
  • wpisz wymagane dane imię, nazwisko, PESEL, numer telefonu oraz adres e-mail
  • następnie powinieneś sms-em otrzymać kod, który należy wpisać w polu, które wyświetli się na ekranie

Kolejnym krokiem jest weryfikacja. Weryfikacji można dokonać na kilka sposobów: za pomocą kwalifikowanego podpisu cyfrowego, przez połączenie wideo, bankowość internetową (tę metodę polecamy, gdyż jest bardzo wygodna; szerzej opisujemy w dalszej części artykułu) lub osobiście w określonych punktach. Na weryfikację będziesz miał 14 dni. Jeśli nie zrobisz tego w tym terminie, nie musisz rejestrować się po raz drugi, ale będziesz musiał ponownie złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego.

Aby potwierdzić swoje dane za pomocą serwisu bankowości internetowej, należy posiadać konto w jednym z akredytowanych banków. Możesz też zapytać w swoim banku, czy taka usługa jest tam dostępna. Jeśli jest dostępna, zaloguj się do serwisu internetowego swojego banku, w menu Usługi znajdź „Profil zaufany”, wprowadź swoje dane i potwierdź procedurę kodem, który otrzymasz w wiadomości SMS. Należy zaznaczyć, że jeśli mamy konto w wybranym polskim banku, to jest to najwygodniejsza metoda logowania. Nie wymaga chodzenia do urzędu, ani zakupu dodatkowego sprzętu (klucz elektroniczny).

Nie masz jeszcze konta w polskim banku? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy instrukcję założenia konta w mBanku (wraz z tłumaczeniem).

Inne banki, przez które zalogujesz się do Profilu Zaufanego (linki przekierowują do formularzy rejestracyjnych w celu założenia konta w banku):

Przy potwierdzaniu danych kwalifikowanym podpisem elektronicznym należy wybrać z menu opcję i użyć swojego podpisu cyfrowego zawartego na nośniku (kluczu elektronicznym lub pamięci USB).

Aby potwierdzić dane osobiście w punktach potwierdzających, należy wybrać punkt, zabrać paszport i przyjść w godzinach pracy urzędu. Wykaz takich punktów można znaleźć na stronie pz.gov.pl

Weryfikacja danych przez łącze wideo

  • wybierz tę metodę potwierdzenia z menu (Wideospotkanie/Rozmowa z urzędnikiem);
  • wybierz datę spotkania wideo (nie można wybrać godziny spotkania), a następnie na tej samej stronie internetowej pobierz aplikację do połączeń wideo. Musisz mieć kamerę i mikrofon w swoim urządzeniu;
  • po rejestracji otrzymasz dwie wiadomości: jedną potwierdzającą utworzenie wpisu, a drugą z numerem zgłoszenia;
  • następnie poczekaj aż otrzymasz połączenie z numerem aplikacji: musi być on taki sam jak ten podany w wiadomości. Jeśli jest to poprawne, otrzymasz link do rozmowy wideo. Po spotkaniu wideo parametry wniosku zostaną ponownie sprawdzone i zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej tożsamości;
  • po dopełnieniu wszystkich formalności otrzymasz wiadomość z informacją o pomyślnym zakończeniu weryfikacji.

Profil zaufany jest tworzony na okres 3 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 lata.

Czy dziecko może mieć profil zaufany?

Dziecko, które ukończyło 13 lat może założyć swój własny profil zaufany. Aby założyć profil zaufany, osoba niepełnoletnia musi:

  1. Złożyć wniosek o założenie Profilu Zaufanego na oficjalnej stronie PZ.
  2. W ciągu 14 dni od złożenia wniosku potwierdzić swoją tożsamość w jednym z punktów potwierdzających wymienionych powyżej.

Zobacz też: Konsulat Ukrainy w Polsce: jak dołączyć do elektronicznej kolejki?

Warto zaznaczyć, że aby móc otworzyć Profil Zaufany, dziecko musi posiadać dokument podróży, który może potwierdzić jego tożsamość (najlepiej paszport biometryczny). Należy pamiętać, że legitymacja szkolna nie jest dokumentem tożsamości.

Kiedy może być potrzebny Profil Zaufany dla dzieci?

Dla Ukraińców, którzy przenieśli się do Polski z powodu wojny i przebywają tu na podstawie ochrony czasowej, najistotniejszym powodem sporządzenia Profilu Zaufanego dla dziecka jest możliwość późniejszego uzyskania zezwolenia na pobyt osobisty Diia.pl. Wszak, jak zauważono na portalu prawnym pomocprawna.org, z uwagi na fakt, że Profil Zaufany w Polsce można założyć od 13 roku życia, krąg osób, które mogą uzyskać dokument elektroniczny Diia.pl obejmuje dzieci od 13 roku życia.  Jednocześnie prawnicy podkreślają, że przy przekraczaniu granicy może być wymagany akt urodzenia oraz pełnomocnictwo do towarzyszenia dziecku, jeżeli dziecko przekracza granicę bez matki lub ojca. W niektórych przypadkach może być wymagane potwierdzenie przekroczenia granicy po 24 lutego 2022 roku (odpowiednia pieczątka w paszporcie) oraz papierowy PESEL UKR.

Również posiadanie Profilu zaufanego pozwoli nastolatkowi wcześniej przygotować się do rozwiązywania problemów zdrowotnych za pomocą internetowego konta pacjenta i aplikacji myIKP (bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia RP). Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko ma jakiekolwiek choroby przewlekłe, z którymi musi nauczyć się żyć i regularnie przyjmuje określone leki. Jednocześnie nie należy się obawiać, że dziecko nadużyje tej możliwości. W końcu do pełnoletności osoba ma tylko ograniczoną funkcjonalność w gabinecie medycznym online. Na przykład w wieku 16 lat może sprawdzić historię swojego leczenia za pośrednictwem konta, ale nie ma pełnych praw – na przykład nie może wyrazić zgody na operację. Prawo do tego mają tylko rodzice lub opiekunowie prawni, którzy również muszą mieć dostęp do IKR nastolatka do momentu ukończenia przez niego 18 lat.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *