Nowe dofinansowanie – 500 złotych na leki dla uchodźców z Ukrainy

21 kwietnia 2022
Leki za darmo za 500 zł

W ciągu kilku dni wystartować ma program, który przewiduje wsparcie finansowe na zakup leków dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc przeznaczona będzie dla 100 tysięcy osób, które wyrażą chęć skorzystania z dofinansowania, wypełniając formularz na stronie internetowej.

Dla kogo dofinansowanie?

Pomoc przewidziana jest dla osób z Ukrainy, które przybyły na teren Polski po 24 lutego. Kolejnym warunkiem, aby móc ubiegać się o dofinansowanie na leki, będzie posiadanie polskiego numeru PESEL. Co najważniejsze, z pomocy mogą skorzystać zarówno osoby dorosłe, jak i niepełnoletnie. W przypadku dzieci wniosek w ich imieniu musi złożyć rodzic bądź inny opiekun prawny.

Kiedy rusza program?

Nieznana jest dokładna data, kiedy będzie można składać wnioski, jednak organizatorzy potwierdzili, że będzie to możliwe po świętach Wielkanocnych, co oznacza, że zapisy ruszą lada dzień. Aby mieć pewność, że nie przeoczymy rozpoczęcia programu, możemy wejść na stronę https://health4ukraine.com/ i zostawić tam swojego maila. Kiedy program wystartuje, automatycznie otrzymamy powiadomienie o możliwości zapisów. Organizatorzy obiecują również, że pierwszych zakupów związanych z lekami dokonywać będzie można już z początkiem maja.

Środki w postaci kodu

Organizatorzy przewidzieli wydawanie świadczeń nie w formie gotówki, a w postaci indywidualnego kodu, który zostanie przyznany każdemu zakwalifikowanemu uczestnikowi programu. Każda osoba, która taki kod otrzyma, będzie mogła go zrealizować w dowolnej aptece na terenie Polski. Mamy dwie możliwości jego realizacji. Z kodu można skorzystać bezgotówkowo, jedynie okazując go farmaceucie w formie wydruku lub bezpośrednio w aplikacji na telefonie. Wówczas zostaną wydane nam leki, a kwota, jaką byśmy za nie zapłacili, zostanie odjęta z naszej puli 500 złotych. Taka opcja nie jest dostępna wszędzie, jednak aż w ośmiu tysiącach aptek.

Jeżeli natomiast farmaceuta poinformuje nas, że nie możemy wykorzystać kodu bezgotówkowo w konkretnej aptece, wówczas nic straconego. W takiej sytuacji za leki płacimy z własnej kieszeni, jednak koniecznie musimy zachować paragon. Następnie jego zdjęcie lub skan wysyłamy na adres mailowy organizacji i otrzymujemy zwrot poniesionych kosztów.

Leki, które obejmuje dofinansowanie

Jeżeli przyjmujemy leki na receptę, wówczas dofinansowanie pokryje całkowicie ich koszt. Oznacza to, że wszystkie tego typu leki będzie można nabyć całkowicie za darmo. Co warto wiedzieć, tylko osoba, na którą wystawiona jest bezpośrednio recepta, może skorzystać z dofinansowania. Jeżeli chcielibyśmy wykupić leki w imieniu innej osoby – wówczas dofinansowanie nie będzie ich obejmować, ponieważ kody nadawane są indywidualnie. Inaczej ma się natomiast sytuacja, jeżeli chodzi o leki oraz inne produkty dostępne bez recepty. W takim przypadku ponosimy jedynie 15% ich całkowitego kosztu, a reszta, czyli 85%, jest dofinansowana dzięki programowi. Jeżeli zatem pójdziemy do apteki i będziemy chcieli kupić leki przeciwbólowe bądź inne medykamenty, a ich cena wynosić będzie 30 złotych – wówczas będziemy musieli zapłacić 15% z tej kwoty, czyli 4,5 zł. Reszta zostanie sfinansowana po okazaniu naszego kodu, ze środków, które zostały nam przyznane w programie.

Czas na skorzystanie z kodu

Od momentu otrzymania kodu będziemy mieli 120 dni na jego zrealizowanie. Nie musimy oczywiście wykorzystywać go jednorazowo, możemy w ciągu tego czasu dokonywać zakupów wielokrotnie. Organizatorzy zastrzegają jednak, że jeżeli w ciągu 45 dni nie skorzystamy z kodu ani razu, wówczas zostanie on anulowany. W takim przypadku nie będziemy mogli wnioskować o jego ponowne przyznanie. Jeżeli jednak dany uczestnik aktywnie wykorzystał swoje dofinansowanie 500 złotych w ciągu 120 dni, to po upływie tego czasu będzie mógł złożyć ponowny wniosek. Jest to jednak tylko możliwość przeznaczona dla osób przewlekle chorych, którzy na stałe przyjmują określone leki.

Z jakiej pomocy można jeszcze skorzystać?

Największe zainteresowanie budzi program pomocy od 700 złotych od ONZ dla Ukraińców w Polsce. Można również skorzystać z jednorazowej pomocy 300 złotych dla każdej osoby przybyłej z Ukrainy po 24 lutego oraz z programu skierowanego do osób mających dzieci – 500+ na każde dziecko.

Zobacz też: Pomoc finansowa Diakonie Katastrophenhilfe dla Ukraińców: nowa informacja

Więcej informacji:

www: https://health4ukraine.com/uk/

infolinia: +48 42 612 09 96

e-mail: contact@health4ukraine.com

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.