Zgoda na wyjazd dziecka za granicę 2025: Zasady, dokumenty oraz zgoda rodziców.

Denys Tatarov
Dzieci
17 lipca 2022, 08:28
Data aktualizacji: 12 kwietnia 2025, 12:50
Komentarze 0
Chłopiec jedzie sam w pociągu, obok niego leży paszport Ukrainy.

Wojna w Ukrainie wprowadziła zmiany w zasadach wyjazdu za granicę, w tym dla osób małoletnich. Obecnie obowiązują nieco uproszczone zasady przekraczania granicy w ramach stanu wojennego, ale ich znajomość jest obowiązkowa. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, kiedy i w jakich przypadkach potrzebna jest zgoda rodziców na wyjazd dzieci za granicę, kto musi ją podpisać i jak wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty.

Kiedy potrzebna jest zgoda rodziców na wyjazd dziecka za granicę?

  • Dzieci do 16 roku życia: Mogą wyjeżdżać poza granice Ukrainy tylko w towarzystwie osób dorosłych oraz, w określonych przypadkach, za zgodą rodziców (adopcyjnych, opiekunów prawnych).
  • Młodzież od 16 roku życia: Ma prawo do samodzielnego przekraczania granicy bez towarzystwa i zgody rodziców.

Zasady wyjazdu dziecka do 16 roku życia podczas stanu wojennego

W zależności od tego, kto będzie towarzyszył dziecku za granicą, zależeć będą zasady utworzenia upoważnienia:

  • Jeśli dziecko jest wywożone za granicę przez jednego z rodziców, tj. matkę lub ojca, to nie jest obowiązkowe posiadanie przez niego/nią notarialnie poświadczonej zgody drugiego rodzica. Mówiąc prościej, upoważnienie na wyjazd/wjazd dziecka do Polski jest możliwe, ale nieobowiązkowe.
  • Jeśli wywóz dziecka planuje krewny (babcia, dziadek, brat lub siostra), to oprócz podstawowych dokumentów, osoba towarzysząca musi posiadać przy sobie potwierdzenie pokrewieństwa z dzieckiem. Może to być paszport, akt urodzenia, akt małżeństwa itp.
  • W przypadku, gdy dziecku towarzyszyć będzie osoba niespokrewniona (macocha, ojczym, rodzeństwo przyrodnie), przekroczenie granicy jest możliwe tylko za zgodą jednego lub obojga rodziców, wcześniej poświadczoną w organach opieki i kurateli. Mówiąc prościej, jest to zaświadczenie potwierdzające zgodę rodziców na towarzyszenie dziecku przez tę konkretną osobę.

W tej sytuacji odpowiednie będzie również sporządzenie upoważnienia na wyjazd dziecka do Polski, w którym będzie wskazana zgoda na towarzyszenie dzieciom od obojga rodziców.

  • Przy towarzyszeniu dziecku przez nauczyciela, wychowawcę lub jakąkolwiek inną osobę niebędącą krewnym – osoba ta obowiązkowo musi posiadać przy sobie notarialnie poświadczoną zgodę na wyjazd dziecka za granicę. Może to być zarówno upoważnienie, jak i zgoda na towarzyszenie dzieciom od organów opieki i kurateli.

Jak powinno wyglądać upoważnienie?

Jeśli zdecydowali Państwo, że Państwa dziecko będzie przekraczać polską granicę i chcecie оформить upoważnienie – musicie być w 100% pewni poprawności tego dokumentu. W przeciwnym razie funkcjonariusze straży granicznej mogą nie dać zezwolenia dziecku zarówno na wyjazd z kraju ojczystego, jak i na wjazd do Polski.

W swojej istocie upoważnienie na wjazd/wyjazd dziecka do Polski – to udokumentowana zgoda jednego lub obojga rodziców na towarzyszenie dziecku przez upoważnioną osobę podczas podróży za granicę.

Wzór oświadczenia (upoważnienia) na wyjazd dziecka za granicę

Oświadczenie o czasowy wyjazd za granicę Ukrainy

Pobrać można tutaj

Będą Państwu potrzebne następujące dokumenty do rejestracji upoważnienia na wywóz dziecka:

  • Posiadanie ważnego paszportu dziecka
  • Zgoda obojga rodziców na wyjazd dziecka (jeśli dziecko podróżuje z jednym z rodziców lub bez nich)
  • Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo
  • W niektórych przypadkach – dodatkowe dokumenty, w zależności od celu podróży

Uzyskanie upoważnienia, jeśli jeden z rodziców jest w Polsce

Jeśli jeden z rodziców przebywa w Polsce, to w celu rejestracji upoważnienia musi zwrócić się do konsulatu i wykonać następujące czynności:

  • Należy umówić się na wizytę w konsulacie, zostaną Państwo zapisani na konkretną datę.
  • Tego dnia należy stawić się w konsulacie Ukrainy ze wszystkimi dokumentami.
  • Dodatkowo do aktu urodzenia dziecka i paszportów zagranicznych rodziców, będą potrzebne: wniosek, zameldowanie (meldunek) (miejsce zamieszkania) rodzica w Polsce, dokument, na podstawie którego cudzoziemiec przebywa w Polsce (karta pobytu, wiza), kopia paszportu zagranicznego dziecka.

Jak uzyskać upoważnienie bez zgody drugiego rodzica?

Jak Państwo wiedzą, w życiu bywa różnie, dlatego czasami uzyskanie zgody na wyjazd dziecka jest niemożliwe.

Przyczynami mogą być: śmierć drugiego rodzica lub niechęć do udzielenia zgody.

Jeśli drugi rodzic zmarł, zgoda nie jest potrzebna, jeśli jest:

  • akt zgonu drugiego rodzica;
  • orzeczenie sądu (lub jego notarialnie poświadczona kopia), zgodnie z którym drugi rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich, uznany za niezdolnego do czynności prawnych lub za zaginionego;
  • orzeczenie sądu (lub jego notarialnie poświadczona kopia), w którym określono miejsce zamieszkania dziecka z jednym z rodziców (który będzie wywoził dziecko za granicę). Na podstawie takiego orzeczenia sądu można wyjeżdżać tylko pod warunkiem, że podróż trwa nie dłużej niż 1 miesiąc;
  • zaświadczenie o zaległościach alimentacyjnych drugiego rodzica za okres dłuższy niż trzy miesiące, wydane przez organ egzekucyjny;
  • jeden z rodziców dziecka, od którego potrzebna jest zgoda, jest bezpaństwowcem lub obywatelem innego kraju.
  • w akcie urodzenia dziecka w rubryce „ojciec” widnieje kreska;
  • dziecko wyjeżdża na stałe miejsce zamieszkania (PMŻ) do innego kraju i w jego paszporcie zagranicznym znajduje się odpowiednia adnotacja (wpis o zarejestrowaniu konsularnym lub wpis o wyjeździe na PMŻ);
  • dziecko ze względu na stan zdrowia wymaga wyjazdu za granicę na leczenie, badania itp., co jest potwierdzone odpowiednimi dokumentami w formie ustalonej przez prawo.

Przykro to stwierdzić, ale często zdarzają się sytuacje, gdy byli małżonkowie celowo próbują utrudniać swoim żonom/mężom wywóz dziecka za granicę.

W przypadku, gdy drugi rodzic po prostu nie chce dać zgody, można śmiało zgłaszać się do sądu.

W takim przypadku należy:

  • wysłać drugiej osobie pisemną prośbę o udzielenie zgody na wyjazd dziecka za granicę
  • W liście jasno określ kraj i cel podróży, jej czas trwania, daty wyjazdu i powrotu.
  • Jeśli w ciągu 10 dni od otrzymania listu nie otrzymają Państwo odpowiedzi od drugiego rodzica, można na tej podstawie śmiało wnosić pozew do sądu.
  • Orzeczenie sądu umożliwi bezproblemowe przekroczenie granicy bez zgody drugiego rodzica.

Historia Wasyla:

Na początku sierpnia była żona Wasyla wywiozła ich syna do Polski. Ta wiadomość była zaskoczeniem, ponieważ plany przeprowadzki dziecka, według jego słów, nie były z nim omawiane.

Według relacji Wasyla, w przeddzień wyjazdu była żona zabrała od niego syna podstępem – pod pretekstem planów zabrania dziecka do parku rozrywki. A dzień później postawiła go przed faktem dokonanym, wysyłając wiadomość, że wyjechała z synem z Ukrainy. „Takie uczucie, jakby po prostu zabrano ci cząstkę duszy, bez przesady. Po prostu jakaś taka pustka. Nawet nie mogłem pomyśleć, że coś takiego może się zdarzyć. Nie byłem na to gotowy” – mówi Wasyl.

Jak długo ważna jest zgoda na wyjazd?

Okres ważności zgody na wyjazd dziecka za granicę będzie indywidualny. Tutaj wszystko zależy od tego, ile podróży Państwo planują i w jakim celu. Zazwyczaj jedno upoważnienie jest wystawiane na jedną podróż.

Na przykład, jeśli planowanych jest kilka podróży, takich jak zawody, wycieczki, leczenie itp., możliwe jest оформienie upoważnienia od razu na serię podróży.

Przy planowaniu długoterminowej podróży na okres od 3 miesięcy, będą Państwo musieli poświadczyć dokument nie tylko notarialnie, ale również w organach opieki i kurateli.

Co może się stać, jeśli nie ma zgody?

Zgoda dla dziecka jest obowiązkowo sprawdzana na granicy (w domyśle: przez Straż Graniczną), dlatego zalecamy podejść do rejestracji tego dokumentu z maksymalną odpowiedzialnością.

Organy ścigania mają prawo żądać dokumentów w celu identyfikacji tożsamości i praw do dziecka, a także szybko reagować na wszelkie działania niezgodne z prawem wobec małoletnich.

  • Jeśli dziecko nie posiada zgody na wyjazd, zostanie mu odmówione przekroczenie granicy przez funkcjonariuszy straży granicznej. Nawet jeśli dziecko zapomniało zgody w domu lub jej nie оформiono, bez posiadania zgody podróż jest niemożliwa.
  • W przypadku braku zgody, funkcjonariusze straży granicznej niezwłocznie skontaktują się z opiekunami dzieci i poinformują o zdarzeniu. Dalsze działania zależą od okoliczności.
  • Jeśli dziecko podeszło do kontroli paszportowej samo, ale towarzyszyła mu babcia lub inny krewny, podczas gdy rodzice przebywają w innym mieście, zostanie ono przekazane babci.
  • Jeśli dziecko podróżuje w ramach grupy, zostanie przekazane towarzyszącym rodzicom. W przypadku ich braku – policji. Właśnie dlatego zgoda musi być sporządzona ściśle zgodnie z prawem, z uwzględnieniem aktualnych zmian.

Co robić, jeśli coś jest niezrozumiałe?

Jeśli Państwo się pogubili, proszę się stresować! Zawsze można zadzwonić do Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy pod numer (044) 363-22-50 lub udać się do notariusza. Oni wyjaśnią, co i jak. Można również sprawdzić informacje na stronie internetowej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Teraz wiedzą Państwo, jak wyjechać za granicę z dzieckiem. Najważniejsze – przygotujcie dokumenty z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów na granicy. Życzymy Państwu lekkiej drogi!

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.