Obozy szkolne i organizacja wakacji dla dzieci w Polsce

31 maja 2023
Source: Vista create

Rok szkolny wciąż trwa, a rodzice już planują wakacje dla swoich dzieci. Szczególnie popularnym sposobem spędzania tego wolnego czasu przez polskie dzieci są obozy, zwłaszcza w szkołach w miejscu ich zamieszkania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak dojechać, ile to kosztuje i czy ukraińskie dzieci mogą uczestniczyć w takich obozach! 

Letnie kolonie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu od Fundacji „Niezłomna Ukraina”

Fundacja «Niezłomna Ukraina» zorganizowała letnie kolonie dla ukraińskich dzieci w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Program jest otwarty dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Obozy będą otwarte w dni powszednie od 10:00 do 16:00. Jeden turnus będzie trwał 10 dni i będzie mogło w nim uczestniczyć do 200 dzieci. Dzieci zostaną podzielone na grupy według wieku:

 • szkoła podstawowa (6-10 lat);
 • gimnazjum (11-14 lat);
 • starsze klasy (15-18 lat).

Program obozu obejmuje:

 • warsztaty, zadania, questy;
 • nauka języka ukraińskiego, polskiego i angielskiego;
 • praca zespołowa;
 • rozwój projektów biznesowych;
 • prezentacje własnych pomysłów;
 • tworzenie kostiumów;
 • pidżama party;
 • warsztaty kreatywne;
 • zajęcia sportowe;
 • spotkania ze specjalistami z polskich firm;
 • Dzień Tik Tok;
 • sesje wideo;
 • wycieczki do ciekawych miejsc.

Program jest taki sam we wszystkich trzech miastach. Program obozów można przeczytać tutaj.

Harmonogram obozów na lato 2023:

 1. zmiana – 05.06-16.06;
 2. zmiana – 19.06-30.06;
 3. zmiana – 03.07-14.07;
 4. zmiana – 17.07-28.07;
 5. 5 zmiana – 31.07-11.08;
 6. zmiana – 14.08-25.08.

Aby zapisać dziecko na letni obóz dzienny w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Od drugiej zmiany koszt uczestnictwa w takich obozach wynosi 250 zł bez wyżywienia (z nadtlenkiem). Wszystkim rodzicom, którzy zapłacili już 500/650 zł za pierwszą zmianę (taka kwota została pierwotnie ogłoszona), organizatorzy proponują zapisanie się na kolejną zmianę za darmo, lub otrzymanie odszkodowania w postaci biletów na rozrywkę dla całej rodziny.

Uwaga! Całą kwotę należy wpłacić z góry.

Wkrótce organizatorzy zapowiadają otwarcie rejestracji w innych miastach Polski: Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.

Letnie wakacje dla dzieci w Polsce

Lato to czas spędzania czasu z przyjaciółmi, odpoczynku od szkoły, zdobywania wrażeń i pozytywnych emocji. Dlatego rodzice zawsze starają się stworzyć swoim dzieciom ciekawe, bezpieczne i pożyteczne wakacje. Pomóc w tym mogą obozy letnie dla dzieci z różnych dziedzin:

 • sportowe;
 • kreatywne;
 • językowe;
 • ekologiczne i biologiczne;
 • krajoznawcze;
 • historyczne.

Polacy mają następujące zdanie na temat letniego wypoczynku: im więcej obozów dziecko uczestniczyło, tym lepiej przeżyło lato.

Dzieci mieszkające w Polsce mają możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, edukacyjnych i artystycznych podczas wakacji poprzez udział w obozach (połkoloniach) organizowanych przez władze lokalne w szkołach. W niektórych miastach są one płatne, a w niektórych – bezpłatne. Dzieci ukraińskie uczące się w polskich szkołach mogą uczestniczyć w obozach letnich na takich samych zasadach jak dzieci polskie. Na stronach internetowych szkół (lub innych lokalnych instytucji kultury) można znaleźć wszelkie informacje o obozach, godzinach otwarcia, cenach, a także o tym, jak i kiedy należy zgłosić chęć uczestnictwa.

Zapraszamy na nasz Telegram t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Obozy letnie w różnych miastach Polski

Szkoły i lokalne instytucje kultury w różnych miastach Polski, szkoły sportowe i prywatne ośrodki dla dzieci zawsze organizują letni wypoczynek dla dzieci w każdym wieku z ciekawymi programami rozrywkowymi w zależności od specjalizacji. Proponujemy Państwu dowiedzieć się, jak wyglądają letnie obozy szkolne dla dzieci w różnych miastach Polski.

Letnie obozy szkolne dla dzieci w Łodzi

Władze lokalne organizują coroczne obozy letnie w szkołach dla dzieci w klasach 1-6. Programy spędzania wolnego czasu w różnych szkołach są różne. Zawsze obejmuje dużą ilość wycieczek do muzeów, wyjazdów do kina, teatru, zoo, na kręgle i wiele innych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od 7 do 17 godzin. Rodzice płacą tylko za posiłki (20 zł/dzień), udział w różnych imprezach i dojazdy są bezpłatne (finansowane przez władze lokalne).

Letnie obozy szkolne w Krakowie

Na ciekawe wakacje w Krakowie przygotowano akcję miejską «Lato w szkole na sportowo». Program takiego projektu, przeznaczony dla dzieci z gimnazjów i szkół podstawowych oraz szkół specjalnych, składa się zawsze w 70% z rozrywki sportowej. Ponadto obejmuje spacery po zabytkach Krakowa, wizyty w kinach, muzeach, parkach przygód, na basenach itp. Wiele różnych zajęć organizowanych jest zazwyczaj na terenie szkoły:

 • turnieje gier planszowych;
 • zajęcia muzyczne, kreatywne i taneczne;
 • lekcje z elementami sztuk walki i samoobrony.

Zajęcia trwają 6-8 godzin 5 dni w tygodniu. Opieka jest bezpłatna, rodzice płacą tylko za posiłki dla dzieci. Dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) ukraińskie dzieci mogły wziąć udział w akcji bezpłatnie.

Letnie obozy szkolne dla dzieci w Poznaniu

W Poznaniu obozy w szkołach są organizowane dla dzieci klas 1-3. Organizowane są imprezy lokalne, w których mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-19 lat ze środowisk problemowych (rodziny w trudnych warunkach życiowych lub rodzice z uzależnieniami). Organizatorzy oferują dzieciom i młodzieży ciekawe formy spędzania wolnego czasu: zawody sportowe, muzykę, taniec, zajęcia twórcze i wiele innych. Takie programy są zawsze w pełni dostępne bezpłatnie dla uczestników.

«Lato w mieście» w Warszawie: obozy letnie dla dzieci

W Warszawie w ostatnich latach zrealizowano obozy szkolne dla dzieci w okresie wakacji letnich w ramach programu «Lato w mieście», który obejmuje około 200 ośrodków edukacyjnych. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 19 lat. Uczestnicy akcji są pod opieką 5 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-8:00 do 16:00-17:00. Od kilku lat z rzędu rodzice płacą około 50 zł dziennie za wyżywienie i opiekę, udział w różnych wydarzeniach jest bezpłatny.

Program akcji «Lato w mieście» jest zawsze bardzo różnorodny i interesujący, ponieważ obejmuje:

 • wycieczki do muzeów, które w niektóre dni można zwiedzać bezpłatnie;
 • spacery do parków;
 • zawody sportowe;
 • wizyty na basenach;
 • wykonywanie pamiątek;
 • szycie zabawek;
 • rysunek;
 • wystawianie przedstawień teatralnych itp.

Oprócz tej akcji w ubiegłym roku powstał program «Wspólne Warszawskie Lato» dla ukraińskich dzieci-uchodźców, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r. i mieszkały wówczas w Warszawie. Projekt został sfinansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), to znaczy udział ukraińskich dzieci był bezpłatny. Każdy Ukrainiec miał możliwość zarejestrowania swojego dziecka, jeśli posiadał PESEL UKR. Należało wybrać na stronie internetowej szkołę uczestniczącą w programie, określić tydzień uczęszczania (od jakiej daty do jakiej), wypełnić Kartę Uczestnika i czekać na odpowiedź. Można było wybrać nieograniczoną liczbę szkół, ale wymagane były różne okresy obecności.

Rejestracja uczestników «Lato w mieście» w Warszawie w tym roku rozpoczęła się 16 maja od godziny 8 rano na stronie internetowej i potrwa do 28 maja. W programie mogą wziąć udział dzieci, które mają PESEL, uczą się i mieszkają w Warszawie. Nie wiadomo jeszcze, czy w tym roku odbędzie się dodatkowy projekt «Wspólne warszawskie lato», który jest bezpłatny dla dzieci z Ukrainy.

Yana Zakharchuk

Filolog, autorka artykułów, nauczycielka języka i literatury ukraińskiej, szefowa koła dziennikarskiego. Uwielbiam podróżować z rodziną i czytać. Uwielbiam nowo wydane numery czasopism i gazet. Zawsze wierzę w to, co najlepsze, z Ukrainą w sercu.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *