Teatry, które warto odwiedzić w Warszawie

Yana Zakharchuk
Sztuka, Warszawa | 9 lipca 2023
Komentarze 0
Teatr w Warszawie Source: Vista Create

Życie teatralne Warszawy jest bogate i interesujące. Istnieją różne rodzaje teatru: od kabaretów i programów rozrywkowych po prawdziwe opery z epoki klasycyzmu i baroku. W sumie Warszawa posiada 23 teatry dramatyczne, 2 opery, filharmonię i teatr operetkowy, oferujące naprawdę fenomenalne przedstawienia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto najpopularniejsze teatry w Warszawie.

Teatr Narodowy w Warszawie

Teatr Narodowy jest najstarszym teatrem w Warszawie. Teatr został założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 roku. 19 listopada 1765 roku w nieistniejącym już budynku teatru odbyło się pierwsze przedstawienie stałego profesjonalnego zespołu aktorskiego pod nazwą Aktorzy Narodowi Jego Królewskiej Mości. W 1774 roku na potrzeby teatru narodowego zaadaptowano Pałac Radziwiłłów na krakowskim przedmieściu w Warszawie, obecnie Pałac Prezydencki. Od 1807 roku utrwaliła się nazwa «Teatr Narodowy» (od nazwy zespołu). W latach 1790-1814 teatrem kierował «ojciec teatru polskiego», dramatopisarz Wojciech Bogusławski, który ustalił zasady realizmu scenicznego, zastępującego poetykę klasycyzmu. Od 1833 roku Teatr Narodowy mieścił się w bocznej części warszawskiego Teatru Wielkiego, zaprojektowanego przez włoskiego architekta Antonia Corazziego. W 1933 roku teatr został przeniesiony wraz z Operą Warszawską do nowego gmachu Teatru Bolszoj przy placu Teatralnym (gdzie znajduje się obecnie). W tym samym czasie Teatr Narodowy został połączony z innymi warszawskimi teatrami, operą, operetką i baletem w Warszawskie Teatry Rządowe.

W salach teatru odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne i uroczystości. W repertuarze znajduje się wiele klasycznych dzieł: balety Jezioro Łabędzie, Śpiąca Królewna, Dziadek do Orzechów, Czarodziejski Flet, Carmen itp. Dowiedz się o bezpłatnych dniach zwiedzania muzeów w Warszawie w 2023 roku.

Ceny biletów: średnio od 65 zł.

Adres: plac Teatralny 3, 00-077 Warszawa

Telefon: +48226920604

Strona internetowa: https://www.narodowy.pl/

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, а oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie

Opera Narodowa kontynuuje tradycje Polskiej Opery Narodowej, której historia liczy ponad 200 lat. Teatr został zbudowany na placu Teatralnym w latach 1825-1833 według projektu Antonio Corazziego. Jego inauguracja odbyła się 24 lutego 1833 roku operą Cyrulik sewilski Gioachino Rossiniego. Opera Narodowa w Warszawie została całkowicie zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej. Został odrestaurowany w 1965 roku.

Na scenie dominuje tradycyjny repertuar, w tym XIX-wieczna opera włoska, arcydzieła musicalowe, klasyczne balety i operetki. Na scenach 2 sal można posłuchać dzieł takich światowej sławy kompozytorów jak Mozart, Chopin, Beethoven, Bach, Schubert, Verdi itp. Zespół artystyczny teatru tworzą najlepsi śpiewacy, wybitni tancerze i choreografowie. Wcześniej pisaliśmy o 10 najlepszych rozrywkach dla dzieci w Warszawie.

Ceny biletów: średnio od 60 zł.

Adres: plac Teatralny 1, 00-950 Warszawa

Telefon: +48228265019

Strona internetowa: https://teatrwielki.pl/

Opera Kameralna w Warszawie

Warszawska Opera Kameralna została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego (późniejszego dyrektora teatru). 15 października 1986 roku Warszawska Opera Kameralna została przeniesiona do własnego budynku, gdzie obecnie mieści się przy Alei Solidarności. Teatr wykonuje utwory w różnych stylach muzycznych, począwszy od dramatu średniowiecznego. Repertuar obejmuje utwory kameralne i symfoniczne wielu kompozytorów światowych i europejskich, zróżnicowane pod względem tematyki i stylu. Trudno nie zakochać się w sztuce, uczestnicząc w festiwalach, operach i koncertach odbywających się w klimatycznych salach budynków pod dwoma adresami:

Adres: aleja Solidarności 76B, 00-145 Warszawa

Telefon: +48228312240

Adres: Marii Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa

Telefon: +48512146312

Strona internetowa: https://operakameralna.pl/

Bilety na koncerty zaczynają się od 40 zł, bilety na spektakle operowe są droższe, a najdroższe są bilety na premiery.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Teatr Muzyczny Roma w Warszawie

Teatr Muzyczny Roma został założony 16 lutego 1954 roku. Od 1966 roku mieści się w centrum Warszawy przy ulicy Nowogrodzkiej. Do 1990 roku nosił nazwę Operetka Warszawska. W repertuarze teatru znajdują się musicale i klasyczna operetka. Teatr pokazuje rosnącą popularność gatunku musicalu. Teatr prezentuje premiery polskich musicali, a także znane klasyczne operetki, takie jak Wesoła wdówka Franza Lehara, Orfeusz w piekle Jacquesa Offenbacha itp.

Ceny biletów: średnio od 100 zł.

Adres: Nowogrodzka 49, 00-695 Warszawa

Telefon: +48226288998

Strona internetowa: https://www.teatrroma.pl/

Teatr Capitol w Warszawie

Teatr Capitol to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie teatr i klub muzyczny. To jeden z najbardziej lubianych nowoczesnych teatrów komediowych w Polsce. Przekraczając próg placówki, wkraczamy w świat najzabawniejszych komedii z udziałem popularnych aktorów. Teatr fascynuje widzów stałą różnorodnością repertuaru, wysokim poziomem gry aktorskiej, atmosferą starego teatru i przystępnymi cenami.

Ceny biletów: od 65 zł.

Adres: Marszałkowska 115, 00-102 Warszawa

Telefon: +48226202142

Strona internetowa: https://teatrcapitol.pl/

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *