TOP-5 polskich filmów do obejrzenia w święta

Irina Turaieva
Film, Polska | 24 grudnia 2022
Komentarze 0
Kobieta w czapce Mikołaja trzymająca pilot w ręce. Pl

Zwracamy Waszą uwagę na 5 polskich filmów o tematyce świątecznej, które pomogą oderwać się od ciężkiej codzienności i poznać kulturę kraju, który schronił przed wojną miliony Ukraińców.

Najlepsze polskie filmy z motywami świątecznymi

Podczas ferii zimowych w Polsce zdarzają się długie weekendy, które Polacy, podobnie jak Ukraińcy, tradycyjnie starają się spędzić z rodziną i przyjaciółmi, komunikując się, odpoczywając i ciesząc się bajeczną atmosferą świąt. A jak to zrobić bez dobrych filmów świątecznych, które pomagają stworzyć atmosferę świątecznej magii i nabrać pewności, że dobro zawsze zwycięża nad złem? Oczywiście w czasie ferii zimowych w Polsce, a także w Ukrainie, ogląda się popularne hollywoodzkie bestsellery z motywami świątecznymi, takie jak «Home Alone» czy «Curly Sue». Ale te komedie są znane, więc nie będziemy się o nich rozpisywać. Sprawdźmy, jakie rodzime filmy Polacy oglądają w okresie świąteczno-noworocznym. Proponujemy również oglądanie filmów w oryginale – będzie to niezwykle przydatne w nauce języka polskiego.

Warto zauważyć, że polskie filmy świąteczne znacznie różnią się od amerykańskich, ponieważ polskie kino skupia się nie tyle na akcji, co na relacjach (zarówno rodzinnych, jak i międzyludzkich), podkreślając wartość rodziny, a także akcentując znaczenie bycia miłym, szczerym i współczującym dla innych. Zwłaszcza tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Oto więc pięć tradycyjnych i nowych polskich filmów, które warto obejrzeć w okresie świąteczno-noworocznym.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

1. Świąteczna przygoda

Film ten powstał w 2000 roku. Jest to komedia pełna zabawnych przygód i żartów. Głównymi bohaterami tej przedświątecznej opowieści są księgowy z walizką pieniędzy, dziewczynka szukająca pomocy dla sierocińca oraz Anioł Śmierci, który musi wykonywać pracę na ziemi, ciągle napotykając na przeszkody. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a Anioł Śmierci, zmęczony ciężką pracą, bierze dzień wolny. Zastępuje go niedoświadczony młody anioł, który nie bardzo radzi sobie z zastępowaniem starszego towarzysza. Na przykład nie udaje mu się uchwycić duszy księgowego, który okradł swoich pracodawców i jest ścigany przez dwóch zawodowych bandytów. Zaczyna też przeżywać namiętne uczucia do nieziemskiej urody kelnerki, co znacznie odciąga anioła od zadania. Tymczasem dziewczynka z domu dziecka próbuje odnaleźć św. Mikołaja, wierząc, że pomoże jej on uratować zagrożoną likwidacją placówkę. W końcu wszystkie te historie zbiegną się w jeden wzruszający wątek, a w Wigilię tradycyjnie zdarzy się cud.

Reżyseria − Dariusz Zawiślak, w rolach głównych − Paweł Burczyk, Jan Englert, Teresa Dzielska, Sławomir Pacek, Jerzy Łapiński.

2. Listy do M

W ostatnich latach żadne święta w Polsce nie były kompletne bez tego filmu. Nic dziwnego, że w tym roku ukazała się 5 część filmu (pierwsza pojawiła się w 2011 roku). Komedia romantyczna opowiada o perypetiach zakochanych w Warszawie w Wigilię. Bohaterami filmu jest 15 postaci, a ich 5 niepowtarzalnych historii rozgrywa się w ciągu jednego dnia − w Wigilię. Magiczna moc tego okresu związała ich losy, zmieniając na zawsze ich życie. Film opowiada o tym, że w każdym dorosłym jest małe, jasne dziecko, które rozpaczliwie pragnie znaleźć miłość na tym świecie i jest gotowe powierzyć Mikołajowi wszystkie swoje najskrytsze marzenia, aby je spełnić. Dobry pozytywny film dla wszystkich, którzy chcą uciec od ciężkiej codzienności i chcą odnaleźć nadzieję.

Reżyseria − Mitja Okorn, w rolach głównych − Tomasz Karolak, Maciej Stuhr, Agnieszka Dygant, Roma Gąsiorowska, Wojciech Malajkat, Piotr Adamczyk, Agnieszka Wagner, Katarzyna Zielińska, Paweł Małaszyński, Julia Wróblewska, Beata Tyszkiewicz, Leonard Pietraszak, Katarzyna Bujakiewicz, Marta Ścisłowicz.

3. Święta inaczej

Najświeższa komedia romantyczna 2022 roku od reżysera Listy do M 4. Główną bohaterką filmu jest gospodyni domowa Ewa, która nałogowo przygotowuje się do świąt i nie pozwala, by cokolwiek zmieniło się w jej życiu. Wystarczy jednak chwila, by zrozumiała, że jej małżeństwo to bajka, w którą wierzy tylko ona. Jej uporządkowany świat zostaje więc wywrócony do góry nogami. I po raz pierwszy w życiu robi nie to, czego się od niej oczekuje, ale to, czego naprawdę chce. I oczywiście w tym roku jej święto będzie inne niż zawsze. Inaczej będzie też dla jej dzieci, które spieszą się, by ją odnaleźć – nastoletniego Doriana, który wierzy, że spadł z choinki w swojej szkole, i jego starszej siostry Emmy, która przeżywa żywiołowy związek.

Reżyseria − Patrick Yoka, w rolach głównych − Daria Widawska, Karol Dziuba, Oskar Wojciechowski, Wiktoria Gąsiewska, Adam Zdrójkowski, Wiktoria Kruszczyńska, Antoni Sałaj, Paweł Koślik, Agnieszka Mandat, Paweł Okoński, Kinga Ilgner, Robert Talarczyk, Michał Lupa.

4. Hania

Film Hania (2007) opowiada historię współczesnej młodej rodziny, Wojtka i Oli, którzy żyją rutynowo i prawie zapomnieli, że życie jest pełne jasnych doświadczeń i ma wiele kolorów. Wojtek jest grafikiem komputerowym, tak namiętnie oddanym swojej pracy, że stracił kontakt z żoną. Z kolei Ola to kreatywna i wrażliwa wiolonczelistka, która od dawna marzyła o dziecku i przytulnym domu. Wydawałoby się, że co może pomóc tym w gruncie rzeczy obcym sobie ludziom, którzy z przyzwyczajenia nadal mieszkają pod jednym dachem? Jednak na święta Bożego Narodzenia para postanawia przygarnąć chłopca z sierocińca − Caspera. I to właśnie on swoją dziecięcą szczerością i otwartością w ciągu zaledwie jednego dnia tchnie nowe życie w sztywne małżeństwo Oli i Wojtka, zmieniając ich stosunek do siebie i do życia w ogóle.

Zobacz też: Jak oglądać ukraińską telewizję za granicą?

Reżyseria − Janusz Kamiński, w rolach głównych − Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Maciej Stolarczyk, Bartek Kasprzykowski, Małgorzata Kożuchowska, Szymon Bobrowski Halina Łabonarska, Tadeusz Borowski.

5. Miłość jest wszystkim

Świąteczna komedia romantyczna (2018), która rozpoczyna się od przybycia nietypowego św. Mikołaja do miasta wypełnionego przedświąteczną krzątaniną. I od tego momentu wszystko pójdzie nie tak: najpopularniejszy piłkarz będzie miał romans z kimś, kogo nie można nazwać kibicem piłkarskim, na jaw wyjdą tajemnice, które zachwieją kilkoma małżeństwami, a ślub, przemyślany, zdawałoby się, w najdrobniejszych szczegółach, zyska nieoczekiwane zakończenie. Szereg wzruszających historii o bardzo różnych ludziach i ich życiowych dążeniach i nadziejach. Przy okazji, w filmie można zobaczyć bajeczne widoki na sylwestrowy Gdańsk.

Reżyseria − Michał Kwieciński, w rolach głównych − Olaf Lubaszenko, Agnieszka Grochowska, Jan Englert, Eryk Lubos, Joanna Kulig, Mateusz Damięcki, Maciej Musiał, Leszek Lichota, Aleksandra Adamska, Julia Wyszyńska, Marcin Korcz, Michał Czernecki i Joanna Balasz.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *