Co obejrzeć w ten weekend? 7 ukraińsko-polskich filmów

Tetiana Sharapova
Film | 22 lipca 2022
Komentarze 0
Stara kamera do kręcenia filmów Polsko-Ukraińskich

Uważa się, że współpraca między Ukrainą a Polską rozpoczęła się po wybuchu wojny. To jednak nie jest prawda. Ukraińscy i polscy filmowcy już dużo wcześniej opracowywali wspólne projekty. Wyróżniliśmy 7 najciekawszych ukraińsko-polskich filmów.

Serce na dłoni

Gatunek: dramat, czarna komedia

Rok: 2008

Jeśli lubicie czarne komedie, to film „Serce na dłoni” jest dla Was. Tym bardziej, że w roli głównej występuje Bogdan Stupka, Ludowy Artysta Ukrainy.

Fabuła opowiada o bogatym biznesmenie, który odkrywa, że ma chore serce. Jedyne, co może go uratować, to przeszczep od dawcy, a jest on potrzebny na już. W szpitalu główny bohater poznaje niedoszłego samobójcę, który o dziwo okazuje się idealnym dawcą. W tym momencie trzeba zrobić wszystko, by pomóc mu umrzeć jak najszybciej…

Ogniem i mieczem

Gatunek: historyczny, wojenny, przygodowy, dramat

Rok: 1999

„Ogniem i mieczem” to kolejny film z Bogdanem Stupką w roli głównej. W tym filmie wcielił się na ekranie w wizerunek Bogdana Chmielnickiego.

Wydarzenia rozgrywają się na krótko przed bitwą pod Żółtymi Wodami. Jeśli więc lubisz studiować historię Ukrainy, powinieneś obejrzeć ten film. Narracja prowadzona jest w trzech językach: polskim, ukraińskim i krymskotatarskim.

Szwadron

Gatunek: dramat, historyczny, wojskowy

Rok: 1992

„Szwadron” opowiada o wydarzeniach powstania styczniowego w Polsce w 1863 roku. W tym czasie w kraju wybuchły antyrosyjskie protesty.

Główny bohater – porucznik hrabia Fiodor Jeremin – znajduje się w samym centrum wydarzeń. Wstępuje do Noworosyjskiego Pułku Dragonów pod dowództwem kapitana Dobrowolskiego, którego szwadron ma za zadanie zlikwidować bandę pułkownika Markowskiego na obrzeżach Radomia i Opatowa.

Lepiej być piękną i bogatą

Gatunek: dramat, komedia

Rok: 1993

„Lepiej być piękną i bogatą” opowiada o roku 1986. Do fabryki w Łodzi trafia szwaczka, Dorota Waltz. Zostaje dyrektorką fabryki i stara się wszelkimi sposobami uratować ją przed bankructwem. Nie jest w tym osamotniona – korzysta z pomocy prawnika. Realizuje on jednak przede wszystkim swoje własne interesy.

Kiedy padają drzewa

Gatunek: dramat

Rok: 2018

Film „Kiedy padają drzewa” jest debiutem fabularnym Marysi Nikitiuk. Jego premiera odbyła się w 2018 roku na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Później film obejrzeli także Ukraińcy.

Historia kręci się wokół pięcioletniej Vitki, jej nastoletniej kuzynki Larysy i jej kochanka, młodego bandyty Scara. Larysa chce kontrolować swój los, ale jej rodzina surowo nie akceptuje jej uczucia do Scara. To wszystko ciąży na niej i zaczyna planować ucieczkę z kochankiem.

Numery

Gatunek: dramat, dystopia

Rok: 2020

„Numery” to jedna z najbardziej głośnych ukraińskich premier filmowych ostatnich lat. Wszystko dlatego, że film wyreżyserował były więzień polityczny Oleg Sentsov. Jego premiera odbyła się w listopadzie 2020 roku.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do tłumaczenia na telefon

„Numery” to film o zniewolonym społeczeństwie, które ze wszystkich sił próbuje pokonać swój strach i zdobyć wolność. W tym świecie wszystko jest podporządkowane systemowi i najwyższemu władcy Zero. Mimo że większość numerów jest przyzwyczajona do życia według takich zasad, system nagle zostaje zachwiany i cyfry robią wszystko, by kontrolować swój los.

Projectionist

Gatunek: dokumentalny

Rok: 2019 r.

Dokument „Panorama” opowiada nam historię Valentina. Przez 44 lata pracował w jednym z najstarszych kijowskich kin, ale pewnego dnia wybuchł tam pożar. Od tego czasu Valentin zrezygnował z pracy i próbuje znaleźć nowy sens swojego życia.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.