Ukraińskie banki zablokują miliony kart

23 maja 2023
Source: Vista Create

W Ukrainie weszła w życie ustawa o zajęciu kont z powodu długów wobec służby wykonawczej. W rezultacie miliony kart ukraińskich użytkowników mogą zostać zablokowane. Powiemy więcej.

Czyje konta zostaną zajęte z powodu długów?

6 maja na Ukrainie weszła w życie ustawa nr 3048-IX, umożliwiająca zamrożenie kont dłużników. Dotyczy to tych obywateli, przeciwko którym wszczęto postępowanie egzekucyjne.

Wszystkie konta dłużnika będą podlegać zajęciu. Innowacje będą miały zastosowanie do wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie od ich statusu i zawodu. Oznacza to, że zwykli obywatele Ukrainy, a także personel wojskowy i urzędnicy mogą podlegać prawu.

Jednocześnie dłużnicy będą mieli dostęp do kwoty równej dwóm minimalnym wynagrodzeniom –  13400 UAH. Osoby prawne będą mogły skorzystać z kwoty 33 500 UAH, czyli pięciu minimalnych wynagrodzeń. Środki te nie mogą być jednak wykorzystywane do płacenia podatków, wynagrodzeń lub opłat.

Istnieje również wyjątek dla grup wrażliwych społecznie. Są to osoby niepełnosprawne, kombatanci, osoby o dochodach poniżej minimum socjalnego itp. Wobec nich nie mogą być stosowane surowe środki.

Zachęcamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak uniknąć utraty dostępu do oszczędności

Jeśli nie chcesz stracić dostępu do swoich oszczędności, jedynym wyjściem jest rozwiązanie wszystkich kwestii związanych ze zniesieniem zajęcia rachunków. Gdy tylko państwowi komornicy zatwierdzą zniesienie aresztowania, konta zostaną odblokowane.

Aby uzyskać dostęp do kwoty nieprzekraczającej dwóch minimalnych pensji, należy:

  1. Złożyć wniosek do komornika z prośbą o odblokowanie jednego z kont.
  2. Poczekać na decyzję o uchyleniu zajęcia części środków.
  3. Przesłać to postanowienie do swojego banku.

Według wstępnych prognoz, takie sankcje będą najczęściej nakładane na sprawców wykroczeń drogowych oraz osoby uchylające się od płacenia alimentów.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *