Czym jest franczyza i jak działa ten model biznesowy?

Tetiana Sharapova
13 czerwca 2023
Komentarze 0
Czym jest franczyza i jak działa Source: Vista Create

Dziś porozmawiamy o fenomenie franczyzy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest franczyza, na czym się opiera i którzy przedsiębiorcy najlepiej pasują do tego modelu biznesowego.

Czym jest franczyza?

Franczyza to rodzaj umowy handlowej pomiędzy dwiema stronami. W umowie tej franczyzodawca przyznaje franczyzobiorcy prawo do korzystania z jego marki, skutecznego modelu biznesowego, towarów lub usług w zamian za określone warunki, w tym płatności finansowe i zgodność ze standardami. Ważne jest, aby franczyzodawca był właścicielem marki lub firmy.

Franczyza jest bardzo popularnym modelem biznesowym. Z reguły zapewnia korzyści zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Obecnie wiele przedsiębiorców i firm korzysta właśnie z tego modelu.

Najbardziej znane przykłady franczyzy to:

 • McDonald’s – ta sieć fast food daje franczyzobiorcom prawo do korzystania z jej marki i ustandaryzowanych procesów. Jest to jeden z najbardziej znanych przykładów franczyzy.
 • Subway – ta sieć oferuje swoim franczyzobiorcom możliwość prowadzenia restauracji ze świeżymi kanapkami i innymi przekąskami.
 • KFC – ta sieć fast foodów również wykorzystuje model franczyzowy. W tym przypadku polega on na tym, że KFC przekazuje franczyzobiorcom prawa do korzystania ze swojej sekretnej receptury i marki.
 • Starbucks to znana na całym świecie sieć kawiarni. Sieć ta daje franczyzobiorcom możliwość otwierania własnych kawiarni i oferowania swoich produktów.

Istnieje jednak wiele innych firm, które korzystają z modelu franczyzowego. Wśród nich są: Bafra Kebab, Burger King, Hertz, Pepco i wiele innych.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl i naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Pomoże to być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Jak działa franczyza?

Franczyza to działalność gospodarcza prowadzona pod szyldem franczyzodawcy. Oznacza to, że przedsiębiorca, który jest franczyzobiorcą działa we własnym imieniu i na własny rachunek, ale zgodnie z koncepcją określoną przez franczyzodawcę, który przekazuje mu swoje know-how na prowadzenie biznesu. Prawa i obowiązki obu stron reguluje umowa franczyzy, która jest podstawą do nawiązania tego typu współpracy. Warto mieć świadomość, że jest to model, w którym franczyzodawca przekazuje nie tylko prawo do korzystania z marki, ale także zapewnia wsparcie. Może ono obejmować:

 • Markę i towary. Franczyzobiorca otrzymuje prawo do korzystania ze znanej marki i reprezentowania towarów lub usług franczyzodawcy na rynku.
 • Model biznesowy i procesy. Oznacza to, że franczyzodawca przekazuje udany model biznesowy, który obejmuje ustandaryzowane procesy produkcji, zarządzania i obsługi klienta.
 • Szkolenia i doradztwo. Może to obejmować dostarczanie podręczników szkoleniowych, programów, udzielanie wsparcia marketingowego itp.

Zobacz też: Łączenie pracy i biznesu w Polsce

Główne elementy modelu franczyzowego obejmują:

 • prawa i licencję;
 • płatności finansowe;
 • standaryzację, czyli ustanowienie standardów i wymogów, których franczyzobiorca musi przestrzegać. Może to być dowolny rodzaj procesu produkcyjnego itp.;
 • wsparcie i szkolenia;
 • monitorowanie i kontrolę. Franczyzodawca upewnia się, że franczyzobiorca przestrzega określonych standardów.

Kto najlepiej nadaje się do modelu franczyzowego?

Warto zauważyć, że franczyza jest odpowiednia dla wielu przedsiębiorców i różnych rodzajów działalności. Istnieją jednak osoby, dla których model franczyzowy jest najbardziej odpowiedni. Należą do nich:

 1. Początkujący przedsiębiorcy. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu firmy, franczyza będzie świetnym rozwiązaniem. Dzięki wsparciu i doświadczeniu franczyzodawcy można uniknąć wielu błędów. Pomoże to zmniejszyć ryzyko i rozpocząć udany biznes.
 2. Osoby, które potrzebują ugruntowanego modelu biznesowego. Jeśli przedsiębiorca jest gotowy do pracy według gotowego algorytmu i nie chce wymyślać niczego nowego, franczyza będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. W końcu daje możliwość skorzystania ze sprawdzonego i odnoszącego sukcesy modelu.
 3. Inwestorzy poszukujący dywersyfikacji, czyli tacy, którzy chcą ograniczyć ryzyko poprzez rozłożenie swoich inwestycji. Franczyza z kolei pozwala inwestorom inwestować w już uznane i odnoszące sukcesy marki i firmy.
 4. Przedsiębiorcy, którzy cenią sobie szkolenia i wsparcie, ponieważ franczyzodawcy zapewniają wszechstronne wsparcie i doradztwo.
 5. Ludzie, którzy chcą korzystać ze znanej marki.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *