Gdzie można uzyskać obywatelstwo na podstawie urodzenia?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki | 8 stycznia 2023
Komentarze 0
Małe dziecko urodzone w innym kraju. Pl Source: Vista Create

Jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę wiele Ukrainek wyjeżdżało za granicę, aby rodzić. Jedni szukali lepszych warunków, inni robili to po to, by ich dziecko automatycznie otrzymało obywatelstwo innego kraju. W końcu w niektórych krajach obywatelstwo wydawane jest na podstawie urodzenia. Dowiedz się z naszego materiału, które to kraje.

W których krajach europejskich można uzyskać obywatelstwo na podstawie urodzenia?

Pierwszą rzeczą, która może interesować ukraińskich uchodźców w tym zakresie, jest to, w jakich krajach europejskich ich dzieci mogą otrzymać obywatelstwo przez urodzenie. Przecież w Unii Europejskiej i innych krajach europejskich jest obecnie ogromna liczba Ukraińców.

Wśród krajów europejskich, w których dziecko może uzyskać obywatelstwo z urodzenia, znajdują się:

 1. Kraje Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii dziecko może uzyskać obywatelstwo przez urodzenie, jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma pozwolenie na pobyt w tym kraju w chwili urodzenia dziecka. Ponadto, jeśli dziecko to mieszkało w Wielkiej Brytanii przez pierwsze 10 lat swojego życia, a jego rodzice nie byli stałymi mieszkańcami tego kraju, to nadal ma prawo ubiegać się o rejestrację w Wielkiej Brytanii.
 2. Francja. We Francji zasady uzyskiwania obywatelstwa są nieco bardziej skomplikowane. Rodzice dziecka niekoniecznie muszą posiadać zezwolenie na pobyt stały w tym kraju, ale dziecko musi spędzić większość swojego życia we Francji. Obywatelstwo w tym kraju można uzyskać po ukończeniu 13 roku życia.
 3. Grecja. W kraju tym możliwe jest również uzyskanie obywatelstwa z racji urodzenia. Jednak w przypadku Grecji rodzice dziecka muszą legalnie zamieszkiwać w tym kraju przez co najmniej 5 lat przed urodzeniem dziecka.
 4. Irlandia. W kraju tym rodzice muszą posiadać zezwolenie na legalny pobyt na co najmniej 4 lata przed urodzeniem dziecka.
 5. Niemcy. W tym kraju dziecko może uzyskać obywatelstwo przez urodzenie, jeśli jego rodzice mieszkają legalnie w tym kraju od 8 lat i pomyślnie zintegrowali się z kulturą niemiecką.
 6. Belgia. W kraju tym dzieci i wnuki imigrantów mogą uzyskać obywatelstwo z urodzenia. Ważne jest, aby rodzice na stałe zamieszkiwali na terytorium tego kraju. Wymagane jest również, aby rodzice legalnie przebywali na terytorium tego kraju przez co najmniej 10 lat.
 7. Polska. Aby dziecko uzyskało obywatelstwo tego państwa, przynajmniej jedno z rodziców musi posiadać obywatelstwo tego państwa. Również dziecko może otrzymać obywatelstwo polskie, jeśli jego rodzice są nieznani lub jeśli dziecko to zostało przysposobione przez obywateli polskich.
 8. Hiszpania. Wszyscy nowo narodzeni cudzoziemcy mogą uzyskać obywatelstwo w tym kraju. Ale dziecko musi mieszkać w tym kraju przez co najmniej 3 lata swojego życia. Jeśli jedno z rodziców ma stały pobyt, to obywatelstwo można nabyć w ciągu roku.

Dlatego całkiem możliwe jest uzyskanie obywatelstwa z urodzenia w krajach europejskich. Ale każdy kraj ma inne warunki nadania obywatelstwa.

W których krajach Ameryki można uzyskać obywatelstwo na podstawie urodzenia?

W krajach Ameryki Północnej i Południowej możliwe jest również uzyskanie obywatelstwa z racji urodzenia. Do takich krajów należą:

 1. USA. Jeśli urodzisz dziecko w tym kraju, jest ono automatycznie uznawane za obywatela USA. Co więcej, gdy to dziecko skończy 21 lat, może uzyskać obywatelstwo dla rodziców. Dzieje się to na zasadzie łączenia rodzin.
 2. Kanada. Kraj ten nadaje obywatelstwo również tym, którzy urodzili się na jego terytorium, bez żadnych dodatkowych wymagań. Do uzyskania paszportu wystarczy akt urodzenia.
 3. Meksyk. W tym kraju dziecko również otrzymuje obywatelstwo bez dodatkowych wymagań. Co więcej, na podstawie urodzenia dziecka obywatelstwo mogą uzyskać także rodzice. Ale do tego trzeba mieszkać w tym kraju co najmniej dwa lata i zdać test z języka hiszpańskiego.

Jeśli chodzi o Amerykę Południową, na tym kontynencie prawie wszystkie kraje przyznają obywatelstwo na podstawie urodzenia. Ale w Kolumbii i Peru wymagania są nieco inne. W Kolumbii co najmniej jedno z rodziców musi posiadać zezwolenie na pobyt stały w chwili narodzin dziecka. A w Peru dziecko może otrzymać obywatelstwo, gdy skończy 18 lat.

W których krajach azjatyckich można uzyskać obywatelstwo na podstawie urodzenia?

Niektóre kraje w Azji również przyznają dzieciom obywatelstwo oparte na urodzeniu. Ale lista takich krajów jest dość mała. Zalicza się do nich:

 1. Pakistan. W tym kraju dziecko może nabyć obywatelstwo przez urodzenie bez żadnych dodatkowych wymagań.
 2. Tajlandia. W kraju tym możliwe jest również uzyskanie obywatelstwa ze względu na urodzenie, ale jednocześnie rodzice dziecka muszą legalnie przebywać na terytorium tego kraju przez co najmniej 5 lat.
 3. Izrael. Tutaj jest to trochę bardziej skomplikowane. Nawet jeśli dziecko urodziło się na terytorium tego kraju, może uzyskać obywatelstwo od 18 roku życia. Jednocześnie nie powinno mieć żadnego innego obywatelstwa. Paszporty będą wydawane tylko tym osobom, które przed złożeniem wniosku o obywatelstwo mieszkały w tym kraju co najmniej 5 lat.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

W których krajach afrykańskich można uzyskać obywatelstwo na podstawie urodzenia?

Jeśli zdarzy ci się być w Afryce, są też kraje na tym kontynencie, w których możesz uzyskać obywatelstwo z urodzenia. Są to takie kraje jak:

 1. Lesotho. W kraju dziecko automatycznie otrzyma obywatelstwo po urodzeniu. Nie ma żadnych dodatkowych wymagań.
 2. Tanzania. Sytuacja w tym kraju jest taka sama jak w Lesotho. Dziecko automatycznie otrzyma obywatelstwo na podstawie urodzenia w tym kraju.
 3. Tunezja. W tym kraju sytuacja jest nieco ciekawsza. Dziecko może otrzymać obywatelstwo tylko wtedy, gdy jego dziadek urodził się w tym kraju. Jednocześnie nie ma znaczenia, czy jest to dziadek ze strony matki, czy ze strony ojca.

Zobacz też: Loty z 95% zniżką dla Ukraińców od linii lotniczych Finnair

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo niewiele osób wybiera Afrykę jako kontynent do życia. Jeśli jednak tam trafisz, pamiętaj, że Twoje dziecko może tam również uzyskać obywatelstwo.

Czy możliwe jest uzyskanie obywatelstwa na podstawie urodzenia w Australii i krajach Oceanii?

Ciekawa jest też sytuacja z Australią i krajami Oceanii. W tych krajach również istnieje możliwość uzyskania obywatelstwa z tytułu urodzenia. Można to zrobić w następujących miejscach:

 1. Australia. Jest to możliwe, jeśli dziecko urodziło się w tym kraju i mieszkało tam przez pierwsze 10 lat.
 2. Fidżi. W tym kraju obywatelstwo nadawane jest wszystkim nowonarodzonym dzieciom bez żadnych dodatkowych wymagań.
 3. Tuvalu. Podobnie jak w przypadku Fidżi, obywatelstwo nadawane jest wszystkim noworodkom, bez dodatkowych wymagań.

A w którym kraju wy chcielibyście urodzić dziecko?

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *